Aby sa nestalo, že s otehotnením budete čakať až do chvíle, kedy vám už vaše reprodukčné zdravie nedovolí mať deti a premešká svoj čas, môžete si overiť zásoby vajíčok vo vašich vaječníkoch.  

Počet vajíčok má žena určený

Takzvané ovariálnej rezervy znamenajú množstvo vajíčok, ktoré máte vo svojom tele už pri narodení. Nie je to presný počet, každá žena má tieto rezervy iné. O tom, koľko ich máte, sa rozhodne už počas vášho embryonálneho vývoja. V priebehu života ďalšie vajíčka nevznikajú, naopak, iba zanikajú. Vekom teda ich počet automaticky klesá, po 30. roku života sa výrazne znižuje.

U žien s nízkou ovariálnou zásobou sa vajíčka „vyčerpajú“ menštruačnými cyklami skôr, dokonca k tomu môže dôjsť aj pred tridsiatkou! Už 8 rokov pred menopauzou je kvalita vajíčok taká, že máte len veľmi malú šancu spontánne otehotnieť a porodiť. 

Tri kyseliny, ktoré ochránia vás i vaše dieťa. Posledná väčšine z vás chýba!

Rezervy vašich vajíčok možno zistiť

Na to, aby ste zistili, ako na tom ste práve vy, a aby ste „neprešvihli“ vhodný čas na počatie, existuje možnosť preventívneho vyšetrenia stavu ovariálnej rezervy. Vyšetrenie je vhodné aj vtedy, ak sa už dlhší čas snažíte o dieťatko a nedarí sa vám.  

Túžite po bábätku, no nedarí sa? Skúste 6 trikov na zvýšenie plodnosti

Najpresnejším laboratórnym ukazovateľom zásoby vajíčok vo vaječníkoch je Anti-Műllerian hormón (AMH), ktorý produkujú bunky obklopujúce vajíčka vo vaječníkoch. Analyzuje sa z krvi. Okrem toho sa dá ultrazvukom vyšetriť a zistiť počet tzv. antrálnych folikulov, čo je druhý najdôležitejší ukazovateľ rezervy vaječníkov a označuje sa skratkou AFC. Parametre AMH a AFC sú v súčasnosti považované za najspoľahlivejšie pre zistenie kapacity vaječníkov. 

Uvažujete o antikoncepcii? TOP 8 otázok, ktoré vás najčastejšie zaujímajú

Zmrazená poistka

Ak chcete vlastné deti, čas sa vám kráti, ale pre nejaké dôvody si ešte tehotenstvo nemôžete dovoliť, existuje možnosť zmrazenia vajíčok. To vám zabezpečí mať vlastné dieťa aj v neskoršom veku, keby sa to už spontánne nedarilo. Odobraté vajíčka totiž nestarnú. Tento krok je ale vhodné podstúpiť čím skôr, v čase, keď majú vajíčka najvyššiu kvalitu.  

Tehotná po 40-tke? 6 slávnych žien, ktoré dokázali, že vek je len číslo

Viac zaujímavých článkov nájdete v marcovom vydaní časopisu Zdravie. Práve v predaji!

Dokedy máte šancu otehotnieť práve vy? Lekári to dokážu zistiťDokedy máte šancu otehotnieť práve vy? Lekári to dokážu zistiť