MENU
rodina-a-tehotenstvo

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Ovzdušie robí problémy deťom v rozvinutých aj rozvojových krajinách.
Rodina a tehotenstvo

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy.

Astma je nevyliečiteľné ochorenie pľúc, ktoré je spôsobené chronickým zápalom priedušiek. Prejavuje sa typickými príznakmi a čoraz viac postihuje aj deti. Podľa štatistík na ňu na Slovensku trpia asi 3% detí, no odhady sú omnoho vyššie medzi 6 až 7%. Problémom je, že astma môže byť určité obdobie skrytá alebo má netypické príznaky, preto ostáva dlhšiu dobu nediagnostikovaná.  

Čítajte aj: Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

Najčastejšou príčinou astmy sú alergie, no súvisí aj s genetickou predispozíciou, životosprávou a vplyvom životného prostredia. Práve na to upozorňuje najnovší výskum vedcov publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health, ktorý varuje, že každý piaty prípad detskej astmy vo Veľkej Británii má pôvod v znečistenom ovzduší z dopravy. „Zdá sa, že znečistenie oxidom dusičitým je významným rizikovým faktorom pre výskyt astmy v detstve vo vyspelých i rozvojových krajinách, najmä v mestských oblastiach,” povedala jedna z autoriek štúdie doktorka Susan Anenbergová z Univerzity Georgea Washingtona v USA.

Bude stúpať

Celosvetovo trpí astmou približne 339 miliónov ľudí. Postihuje najmä priedušky a pľúca. Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete, predpokladá, že do roku 2025 sa zvýši celosvetovo počet pacientov až na 400 miliónov.

Podľa vedcov výpary z áut a ďalších dopravných prostriedkov poškodzujú dýchacie cesty. Vytvoria v nich zápal, z ktorého sa neskôr u detí, ktoré na to majú genetickú predispozíciu, vyvinie astma. Škodlivín je v takto znečistenom ovzduší viac, no predpokladá sa, že astmu môže spúšťať najmä oxid dusičitý. 

Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších do nákupných centier

Celosvetový problém

Výskum využil celosvetové údaje o koncentrácii oxidu dusičitého a frekvenciu výskytu astmy v daných oblastiach, aby odhadol počet prípadov u detí vo veku od 1 do 18 rokov, ktoré by mohli súvisieť so znečisteným ovzduším z dopravy. Najhoršie sú na tom deti v Južnej Kórei, kde v 31% spôsobuje astmu zlé ovzdušie. V regióne strednej Európy, kam spadá aj Slovensko, štúdie evidujú 14% detských astmatických prípadov súvisiacich s dopravným znečistením. 

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Potrebná politika

Až 4 milióny, teda 13 percent zo všetkých prípadov detskej astmy, sa celosvetovo podľa štúdie viaže práve k dopravnému znečistenia oxidom dusičitým. V samotnej Veľkej Británii je to skoro každé 5. dieťa, pričom vo väčších mestách ako Londýn (29 percent) alebo Manchester (23 percent) je číslo ešte o niečo vyššie. „Naša štúdia dokazuje, že politická iniciatíva na zmiernenie znečistenia ovzdušia, ktorá súvisí s dopravou, môže naozaj viesť k zlepšeniu zdravia detí,“ uviedol hlavný autor výskumu doktor Ploy Achakulwisut z Univerzity Georgea Washingtona v USA.

Symptómy astmy:

 • dráždivý kašeľ,
 • dýchavica,
 • pocit sťaženého dýchania,
 • lapanie po dychu,
 • pískavý zvuk pri dýchaní,
 • dlhotrvajúca nádcha.

10 rád pre astmatikov:

 • dodržiavajte liečbu,
 • pravidelne navštevujte svojho lekára,
 • používajte vysávače s účinným filtrom,
 • pravidelne vetrajte,
 • perte pri teplote minimálne 60 °C,
 • dezinfikujte plyšové hračky,
 • neodporúča sa mať v domácnosti zvieratá,
 • vyhýbajte sa dráždivým látkam,
 • odstráňte koberce, závesy a iné lapače prachu.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor