MENU
rodina-a-tehotenstvo

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Ovzdušie robí problémy deťom v rozvinutých aj rozvojových krajinách.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Detských astmatikov pribúda. Chronické ochorenie pľúc spúšťa aj znečistený vzduch

Výskum amerických vedcov varuje, že kvalita ovzdušia sa odráža na zdravotnom stave najmenších a môže byť príčinou vzniku astmy.

Astma je nevyliečiteľné ochorenie pľúc, ktoré je spôsobené chronickým zápalom priedušiek. Prejavuje sa typickými príznakmi a čoraz viac postihuje aj deti. Podľa štatistík na ňu na Slovensku trpia asi 3% detí, no odhady sú omnoho vyššie medzi 6 až 7%. Problémom je, že astma môže byť určité obdobie skrytá alebo má netypické príznaky, preto ostáva dlhšiu dobu nediagnostikovaná.  

Čítajte aj: Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

Najčastejšou príčinou astmy sú alergie, no súvisí aj s genetickou predispozíciou, životosprávou a vplyvom životného prostredia. Práve na to upozorňuje najnovší výskum vedcov publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health, ktorý varuje, že každý piaty prípad detskej astmy vo Veľkej Británii má pôvod v znečistenom ovzduší z dopravy. „Zdá sa, že znečistenie oxidom dusičitým je významným rizikovým faktorom pre výskyt astmy v detstve vo vyspelých i rozvojových krajinách, najmä v mestských oblastiach,” povedala jedna z autoriek štúdie doktorka Susan Anenbergová z Univerzity Georgea Washingtona v USA.

Bude stúpať

Celosvetovo trpí astmou približne 339 miliónov ľudí. Postihuje najmä priedušky a pľúca. Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete, predpokladá, že do roku 2025 sa zvýši celosvetovo počet pacientov až na 400 miliónov.

Podľa vedcov výpary z áut a ďalších dopravných prostriedkov poškodzujú dýchacie cesty. Vytvoria v nich zápal, z ktorého sa neskôr u detí, ktoré na to majú genetickú predispozíciu, vyvinie astma. Škodlivín je v takto znečistenom ovzduší viac, no predpokladá sa, že astmu môže spúšťať najmä oxid dusičitý. 

Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších do nákupných centier

Celosvetový problém

Výskum využil celosvetové údaje o koncentrácii oxidu dusičitého a frekvenciu výskytu astmy v daných oblastiach, aby odhadol počet prípadov u detí vo veku od 1 do 18 rokov, ktoré by mohli súvisieť so znečisteným ovzduším z dopravy. Najhoršie sú na tom deti v Južnej Kórei, kde v 31% spôsobuje astmu zlé ovzdušie. V regióne strednej Európy, kam spadá aj Slovensko, štúdie evidujú 14% detských astmatických prípadov súvisiacich s dopravným znečistením. 

Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?

Potrebná politika

Až 4 milióny, teda 13 percent zo všetkých prípadov detskej astmy, sa celosvetovo podľa štúdie viaže práve k dopravnému znečistenia oxidom dusičitým. V samotnej Veľkej Británii je to skoro každé 5. dieťa, pričom vo väčších mestách ako Londýn (29 percent) alebo Manchester (23 percent) je číslo ešte o niečo vyššie. „Naša štúdia dokazuje, že politická iniciatíva na zmiernenie znečistenia ovzdušia, ktorá súvisí s dopravou, môže naozaj viesť k zlepšeniu zdravia detí,“ uviedol hlavný autor výskumu doktor Ploy Achakulwisut z Univerzity Georgea Washingtona v USA.

Symptómy astmy:

 • dráždivý kašeľ,
 • dýchavica,
 • pocit sťaženého dýchania,
 • lapanie po dychu,
 • pískavý zvuk pri dýchaní,
 • dlhotrvajúca nádcha.

10 rád pre astmatikov:

 • dodržiavajte liečbu,
 • pravidelne navštevujte svojho lekára,
 • používajte vysávače s účinným filtrom,
 • pravidelne vetrajte,
 • perte pri teplote minimálne 60 °C,
 • dezinfikujte plyšové hračky,
 • neodporúča sa mať v domácnosti zvieratá,
 • vyhýbajte sa dráždivým látkam,
 • odstráňte koberce, závesy a iné lapače prachu.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor