Astma je nevyliečiteľné ochorenie pľúc, ktoré je spôsobené chronickým zápalom priedušiek. Prejavuje sa typickými príznakmi a čoraz viac postihuje aj deti. Podľa štatistík na ňu na Slovensku trpia asi 3% detí, no odhady sú omnoho vyššie medzi 6 až 7%. Problémom je, že astma môže byť určité obdobie skrytá alebo má netypické príznaky, preto ostáva dlhšiu dobu nediagnostikovaná.
Čítajte aj: Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby
Najčastejšou príčinou astmy sú alergie, no súvisí aj s genetickou predispozíciou, životosprávou a vplyvom životného prostredia. Práve na to upozorňuje najnovší výskum vedcov publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health, ktorý varuje, že každý piaty prípad detskej astmy vo Veľkej Británii má pôvod v znečistenom ovzduší z dopravy. „Zdá sa, že znečistenie oxidom dusičitým je významným rizikovým faktorom pre výskyt astmy v detstve vo vyspelých i rozvojových krajinách, najmä v mestských oblastiach,” povedala jedna z autoriek štúdie doktorka Susan Anenbergová z Univerzity Georgea Washingtona v USA.
Bude stúpať
Celosvetovo trpí astmou približne 339 miliónov ľudí. Postihuje najmä priedušky a pľúca. Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá zaraďuje astmu medzi najrozšírenejšie chronické ochorenie na svete, predpokladá, že do roku 2025 sa zvýši celosvetovo počet pacientov až na 400 miliónov.
Podľa vedcov výpary z áut a ďalších dopravných prostriedkov poškodzujú dýchacie cesty. Vytvoria v nich zápal, z ktorého sa neskôr u detí, ktoré na to majú genetickú predispozíciu, vyvinie astma. Škodlivín je v takto znečistenom ovzduší viac, no predpokladá sa, že astmu môže spúšťať najmä oxid dusičitý.
Chcete sa schladiť? Neberte svojich najmenších do nákupných centier
Celosvetový problém
Výskum využil celosvetové údaje o koncentrácii oxidu dusičitého a frekvenciu výskytu astmy v daných oblastiach, aby odhadol počet prípadov u detí vo veku od 1 do 18 rokov, ktoré by mohli súvisieť so znečisteným ovzduším z dopravy. Najhoršie sú na tom deti v Južnej Kórei, kde v 31% spôsobuje astmu zlé ovzdušie. V regióne strednej Európy, kam spadá aj Slovensko, štúdie evidujú 14% detských astmatických prípadov súvisiacich s dopravným znečistením.
Vidí vaše dieťa dobre? Ako zistíte, či nemá chybu zraku?
Potrebná politika
Až 4 milióny, teda 13 percent zo všetkých prípadov detskej astmy, sa celosvetovo podľa štúdie viaže práve k dopravnému znečistenia oxidom dusičitým. V samotnej Veľkej Británii je to skoro každé 5. dieťa, pričom vo väčších mestách ako Londýn (29 percent) alebo Manchester (23 percent) je číslo ešte o niečo vyššie. „Naša štúdia dokazuje, že politická iniciatíva na zmiernenie znečistenia ovzdušia, ktorá súvisí s dopravou, môže naozaj viesť k zlepšeniu zdravia detí,“ uviedol hlavný autor výskumu doktor Ploy Achakulwisut z Univerzity Georgea Washingtona v USA.
Symptómy astmy:
- dráždivý kašeľ,
- dýchavica,
- pocit sťaženého dýchania,
- lapanie po dychu,
- pískavý zvuk pri dýchaní,
- dlhotrvajúca nádcha.
10 rád pre astmatikov:
- dodržiavajte liečbu,
- pravidelne navštevujte svojho lekára,
- používajte vysávače s účinným filtrom,
- pravidelne vetrajte,
- perte pri teplote minimálne 60 °C,
- dezinfikujte plyšové hračky,
- neodporúča sa mať v domácnosti zvieratá,
- vyhýbajte sa dráždivým látkam,
- odstráňte koberce, závesy a iné lapače prachu.
Môže vás zaujímať:
- Hnačka z ucha. Tento čudný príznak nebezpečného ochorenia nepodceňte
- Nenechávajte dieťa v rozhorúčenom aute. Upečie sa v 50 stupňovej teplote
- Toto radšej nerobte: 8 vecí, ktoré je dobré vedieť o detskom spánku
- Nechutné! Tieto choroby z bazéna číhajú aj na tých najmenších