MENU
rodina-a-tehotenstvo

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Bolia dieťa v noci nohy? Možno práve prežíva obdobie rastového špurtu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Sťažuje sa váš potomok na bolesť? Neodbite ho tým, že rastie, tak ako počúvajú celé generácie detí.

Pôvod rastovej bolesti nie je známy, predpokladá sa nepomer medzi rastom kostí, svalov a šliach, ktoré sa napínajú a spôsobujú bolesť. Inou možnosťou je, že v období prudkého rastu nestačia cievy s výživou alebo bolesť spôsobuje kostná prestavba.

Keď rast kostí dieťa bolí: Vylúčte zápal a pomôžte mu masážou

Kedy rast bolí?

Rastové bolesti sa naozaj opisujú u detí od troch do šiestich rokov a medzi ôsmym a dvanástym rokom, teda v období dospievania. Vyskytujú sa najmä v noci, keď dieťa najviac rastie. Vtedy sa budí a sťažuje na bolesti nôh, najmä v oblasti predkolenia, lýtka a pod kolenom,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Kostelníková, primárka neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Rastové bolesti však v priebehu dvadsiatich až tridsiatich minút ustúpia a dieťa zase zaspí.

Z rastu bolí brucho aj hlava

Dieťa sa počas rastu nemusí sťažovať iba na bolesť končatín. „Spolu s rastovou bolesťou sa objavuje aj bolesť brucha, hlavy, poruchy spánku a učenia,“ upozorňuje doktorka Iveta Kostelníková.

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Ako pomôcť, keď rast bolí?

Rastové bolesti sa častejšie objavujú po preťažení pohybového aparátu. „Špecifická liečba neexistuje, skôr treba dieťa upokojiť, pomasírovať chladivým gélom, zmeniť polohu končatiny. Ak to nepomôže, môžete dať liek proti bolesti,“ radí lekárka. Zdôrazňuje, že bolesť ustúpi aj spontánne. „Samozrejme, vždy je potrebné vylúčiť inú príčinu, teda zápalovú, nádorovú a úrazovú, aby sme mohli povedať, že ide o bolesť rastovú,“ upozorňuje doktorka Kostelníková.

Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

Aké bude vysoké? 

Orientačne sa výška syna v dospelosti môže vypočítať tak, že k priemernej výške rodičov sa pripočíta sedem a pol centimetra. Výšku dcéry odhadnete, keď sedem a pol centimetra od priemernej výšky rodičov odrátate.

Iný vzorec na výpočet výšky: 

  • pre chlapcov: výška otca v cm + výška matky v cm + 13 cm : 2
  • pre dievčatá: výška otca v cm + výška matky v cm - 13 cm : 2

Čítajte aj: Deti rastú z rúk. Závery vedcov, prečo ich nosiť čo najviac

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor