MENU
rodina-a-tehotenstvo

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Bolia dieťa v noci nohy? Možno práve prežíva obdobie rastového špurtu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Sťažuje sa váš potomok na bolesť? Neodbite ho tým, že rastie, tak ako počúvajú celé generácie detí.

Pôvod rastovej bolesti nie je známy, predpokladá sa nepomer medzi rastom kostí, svalov a šliach, ktoré sa napínajú a spôsobujú bolesť. Inou možnosťou je, že v období prudkého rastu nestačia cievy s výživou alebo bolesť spôsobuje kostná prestavba.

Keď rast kostí dieťa bolí: Vylúčte zápal a pomôžte mu masážou

Kedy rast bolí?

Rastové bolesti sa naozaj opisujú u detí od troch do šiestich rokov a medzi ôsmym a dvanástym rokom, teda v období dospievania. Vyskytujú sa najmä v noci, keď dieťa najviac rastie. Vtedy sa budí a sťažuje na bolesti nôh, najmä v oblasti predkolenia, lýtka a pod kolenom,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Kostelníková, primárka neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Rastové bolesti však v priebehu dvadsiatich až tridsiatich minút ustúpia a dieťa zase zaspí.

Z rastu bolí brucho aj hlava

Dieťa sa počas rastu nemusí sťažovať iba na bolesť končatín. „Spolu s rastovou bolesťou sa objavuje aj bolesť brucha, hlavy, poruchy spánku a učenia,“ upozorňuje doktorka Iveta Kostelníková.

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Ako pomôcť, keď rast bolí?

Rastové bolesti sa častejšie objavujú po preťažení pohybového aparátu. „Špecifická liečba neexistuje, skôr treba dieťa upokojiť, pomasírovať chladivým gélom, zmeniť polohu končatiny. Ak to nepomôže, môžete dať liek proti bolesti,“ radí lekárka. Zdôrazňuje, že bolesť ustúpi aj spontánne. „Samozrejme, vždy je potrebné vylúčiť inú príčinu, teda zápalovú, nádorovú a úrazovú, aby sme mohli povedať, že ide o bolesť rastovú,“ upozorňuje doktorka Kostelníková.

Každý centimeter je dôležitý. Sledujte rast dieťaťa, napovie vážne choroby!

Aké bude vysoké? 

Orientačne sa výška syna v dospelosti môže vypočítať tak, že k priemernej výške rodičov sa pripočíta sedem a pol centimetra. Výšku dcéry odhadnete, keď sedem a pol centimetra od priemernej výšky rodičov odrátate.

Iný vzorec na výpočet výšky: 

  • pre chlapcov: výška otca v cm + výška matky v cm + 13 cm : 2
  • pre dievčatá: výška otca v cm + výška matky v cm - 13 cm : 2

Čítajte aj: Deti rastú z rúk. Závery vedcov, prečo ich nosiť čo najviac

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor