MENU
rodina-a-tehotenstvo

Deti narodené cisárskym rezom sú iné. V črevách majú podozrivé baktérie

Či majú v sebe baktérie mamy alebo nemocnice záleží od toho, ako prišli na svet.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Deti narodené cisárskym rezom sú iné. V črevách majú podozrivé baktérie

Prvé týždne života sú kritickým obdobím vývoja imunitného systému dieťaťa. Nový výskum prináša zarážajúce zistenia.

Sú rovnaké a predsa iné. Deti, ktoré sa narodili cisárskym rezom, majú v črevách odlišné baktérie ako bábätká, ktoré prišli na svet prirodzenou cestou. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie, počas ktorej vedci skúmali stolicu malých novorodencov. Závery tejto štúdie prinášajú prekvapivé poznatky o vývoji ľudského imunitného systému.

Čítajte aj: Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Britskí vedci z univerzity v Birminghame prišli na to, že deti po klasickom vaginálnom pôrode majú väčšinu črevných baktérií od svojich matiek, zatiaľ čo deti po cisárskom reze majú v črevách baktérie spájané skôr s nemocničným prostredím. Zatiaľ nie je jasné, aké dôsledky na budúce zdravie detí tieto poznatky majú, uvádzajú autori štúdie. Nie je však vylúčené, že neskôr u bábätiek po cisárskom reze vznikne ten správny bakteriálny „koktail“, ktorý by pre nich znamenal dobrý štart vo vzťahu so svetom mikróbov.

Až tretina

„Prvé týždne života sú kritickým obdobím vývoja imunitného systému dieťaťa, ale stále o tom vieme len málo,“ povedal podľa agentúry Reuters profesor Peter Brocklehurst z univerzity v Birminghame, ktorý je jedným z vedúcich zatiaľ najrozsiahlejšie štúdie zameranej na črevnú mikroflóru bábätiek. Vedecký tím o výsledkoch svojej štúdie informoval v časopise Nature. 

„Čo ma zaskočilo aj vystrašilo, bolo množstvo baktérií spájaných so zdravotníckymi zariadeniami," povedal britskej stanici BBC o črevnej mikroflóre detí narodených cisárskym rezom Trevor Lawley z Wellcome Sanger Institute, ktorý sa na výskume tiež podieľal. „Nemocničné baktérie môžu tvoriť celkovo až 30%,“ uviedol.

Poznáte paradox dnešného detstva? Je v izbe aj vášho dieťaťa

Výrazné rozdiely

Črevná mikroflóra je komplexný ekosystém miliónov mikroorganizmov žijúcich v tráviacej sústave človeka. Podľa vedcov hrá dôležitú úlohu pri vývoji imunitného systému. Výsledky štúdie naznačili, že keď nie sú ľudia v ranej fáze života vystavení určitým mikróbom, sú náchylnejší na autoimúnne ochorenie, ako je astma, alergie alebo cukrovka.

Odborníci analyzovali DNA obsiahnutú vo viac ako 1600 vzorkách črevných baktérií, ktoré pochádzali od 175 matiek a takmer 600 bábätiek. Na základe odobratých vzoriek, keď mali deti 4, potom 7 a 21 dní, výskumníci zistili výrazné rozdiely v zložení črevnej mikroflóry dojčiat po vaginálnom pôrode a po cisárskom reze.

Novorodencom poplietli lieky. Podivná zámena spôsobila vlkolačí syndróm

Zachraňuje život

Baktérie, ktoré ženy odovzdali svojim deťom, pochádzali z matkiných výkalov, s ktorými sa bábätko dostalo do kontaktu počas pôrodu. Autori štúdie však odrádzajú ženy, ktoré rodili cisárskym rezom, aby novorodenca potierali pošvovým sekrétom. Doteraz to niektoré matky robia, aby im odovzdali tie „správne baktérie“. 

Alison Wrightová, podpredsedníčka britského združenia gynekológov a pôrodníkov, hovorí, že nové poznatky by tehotné nemali odradiť od pôrodu cisárskym rezom. „V mnohých prípadoch ide o zákrok, ktorý zachraňuje život, a môže byť správnou voľbou,“ pripomína.

Lekársky zázrak! V Česku sa narodilo prvé dieťa matke s transplantovanou maternicou

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor