MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?

Nízky počet mazových žliaz, ustavičný kontakt s vonkajším prostredím… Ruky musíte chrániť nielen umývaním.
Rodina a tehotenstvo

Dermatologička radí: Ako si správne ošetrovať suché ruky?

Niekedy sú ako hrable, podpíše sa pod to nielen časté umývanie, ale i upratovanie v domácnosti. Čo všetko oberá ruky o vlhkosť a ako im opäť vrátiť hebkosť?

Koža chrbtov rúk obsahuje málo mazových žliaz. „Prirodzená tvorba mazu, ktorý by ich aspoň čiastočne chránil pred vysušovaním, túto úlohu nespĺňa,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na dlaniach nemáme mazové žľazy vôbec.“ Pokožka rúk je tak často citlivejšia ako pleť na tvári. 

Odmasťuje nielen riad

Pokožku počas dňa ešte oslabí kontakt s vodou. Poriadnou skúškou je aj umývanie riadu, ktorý chcete zbaviť mastnoty. Práve preto máte ruky suchšie po víkendoch alebo sviatkoch, keď viac varíte i umývate riad. „Prirodzenú ochrannú lipidovú bariéru čiastočne odstráni aj čistá voda. Nehovoriac ešte o používaní bežných čistiacich prostriedkov, mydiel alebo saponátov, ktorých základnou funkciou je odmasťovať.“ Čistiaci prostriedok jednoducho nerozlišuje, či ide o riad alebo vaše ruky. Myslíte si, že váš manžel nemá suché ruky, lebo neumýva riad? Hoci muži majú pokožku na rukách prirodzene hrubšiu, ťažkosti sa im nevyhýbajú, len majú iný pôvod. Popraskaná, suchá koža trápi najmä tých, ktorí pracujú manuálne alebo robia veľa s papierom. Aj takto namáhané ruky potrebujú krém, hoci ho muži na rukách nemajú radi.

 

Nahraďte chémiu

Základným a najdôležitejším krokom, ako udržať ruky vo forme, je krémovanie. Výhodou je, že na trhu nájdete nespočetné množstvo špeciálnych výrobkov, takže sa nemusíte báť nepríjemného lepkavého či mastného pocitu po ich aplikácii. Každý si môže nájsť ten svoj. Aby ste dosiahli všetky pozitívne účinky, krémovanie musí byť pravidelné. Nezačnite s aplikáciou prípravkov až keď máte ruky také suché, že sa nimi môžete škriabať. Krémujte si ruky už preventívne. „Najmä pri umývaní kúpeľne a toalety používajte rukavice. Práve vtedy pokožka prichádza do kontaktu s agresívnejšími čistiacimi prostriedkami. Domácnosť však môžete čistiť aj pomocou octovej vody a sódy bikarbóny,” pridáva tip odborníčka, ktorá ich sama využíva. 

 

Prirodzená tvorba mazu, ktorý by ich aspoň čiastočne chránil pred vysušovaním, túto úlohu nespĺňa.
 

 Mydlá s pridanou hodnotou

Nedá sa presne určiť, ako najšetrnejšie vybaviť bežnú hygienu rúk. Umývať si ich v každom prípade treba. Skúste si pozornejšie čítať etikety či už na tuhých alebo tekutých mydlách. V mnohých možno síce nájdete na jednej strane odmasťujúce látky, na druhej však môžu byť obohatené o hydratačné, výživné či premasťujúce krémy a oleje. Pokožku rúk môže vylepšiť aj peeling. Pripraviť si ho môžete doma z jemnejšieho kryštálového cukru a ľubovoľného oleja. Vybrať si môžete mandľový, konopný, olivový či avokádový. Zmesou si premasírujte dlane i chrbát rúk. V prípade podráždenej, popraskanej a príliš začervenanej pokožky peeling radšej odložte.

Ukážte ich odborníkovi

Návštevu odborníka si vyžaduje dlhodobé svrbenie, šúpanie, pálenie tvorba prasklín i rôzne typy ekzémov. „Najčastejšie kontaktná či iritačná dermatitída, ale aj atopický či dyshidrotický ekzém, prípadne iné kožné ochorenia rúk,“ približuje doktorka Michaela Blaško. „Takú kožu už treba liečiť. Väčšinou ide o aplikáciu krémov a mastí, ktoré kožu zmäkčia a intenzívne premastia.“ V prvej fáze ide o prípravky s obsahom urey, kyseliny salicylovej či mliečnej. Ak sa už na rukách objaví ekzém, využívajú sa na liečbu masti s obsahom kortikoidov. Podľa slov odborníčky v prípade prasklín musia siahnuť po krémoch, ktoré obsahujú aj antibiotikum. Ich aplikácia zabraňuje vzniku bakteriálnej super infekcie.

Vinník v domácnosti

Po diagnostikovaní ekzému či iných ťažkostí, sa však oplatí urobiť viac, ako si len ruky krémovať predpísaným prípravkom. Vo väčšine prípadov sa za vzniknutými problémami skrývajú saponáty, ktoré používate v domácnosti pri bežných činnostiach, ako je umývanie riadu či podlahy. „Okamžite ich treba nahradiť inými, šetrnejšími prípravkami,“ upozorňuje dermatologička. „Môžete zaviesť aj mechanické opatrenia, ako je používanie ochranných rukavíc. Hlavne však pokožku neustále premasťujte.“ Ak vám prekážajú klasické gumené rukavice, poobzerajte sa po takých, ktoré sú zvnútra bavlnené.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor