MENU
novinky-a-odbornici

Ako si správne čistiť pleť, poradí skúsená dermatologička

Pleť si nevyčistíte len obyčajnou vodou. Ako postupovať pri odličovaní?
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ako si správne čistiť pleť, poradí skúsená dermatologička

Prečo obyčajná voda pokožke nestačí a ako je to s mydlom? Čistenie pleti má svoje pravidlá. Akým chybám sa vyvarovať?

Pleť má do určitej miery samočistiacu schopnosť. Najmä v mestskom prostredí a pri pravidelnom použití mejkapu treba pokožke pomôcť. V opačnom prípade riskujete zapálené vyrážky či suché mapy. Tieto ťažkosti vám hrozia aj pri zlom výbere čistiacich výrobkov.

Nie je mydlo ako mydlo

Čistenie pleti nie je len dámska záležitosť. Páni, ak sa vrátite zo športoviska a prejdete si navlhčeným tampónom po tvári, určite zostane špinavý. V prvom rade musíte poznať svoj typ pleti, od toho sa odvíja aj výber čistiacich prípravkov. Ak máte príliš mastnú, aknóznu pleť, použite ako prvé mydlo. Nie však hocijaké. „Určite pleť nemôžete čistiť takzvaným jadrovým mydlom, s ktorým prala vaša babka. Rovnako nevhodné je i to, ktoré používate na umývanie rúk, varuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „Stretla som sa i s pubertiakmi, ktorí si vytvoria na tvári mydlovú penu a nechajú ju dve-tri minúty pôsobiť, lebo potom majú pleť príjemne vysušenú. Nemá to význam, pleť sa opäť domastí.“

Bežné mydlové výrobky majú pH od 7 do 9, pokožke vyhovujú hodnoty nižšie ako päť. Zvoľte preto špeciálne mydlá, ktoré nájdete v lekárni a majú upravené pH. Tie vás zbavia hrubej špiny. Mydlo nepoužívajte na zmytie mejkapu. Pozor si dávajte aj na svojvoľné používanie dezinfekčných či antibakeriálnych mydiel. „Pri pravidelnej aplikácii si zničíte bežnú bakteriálnu flóru a objavia sa ťažkosti v podobe drobných hnisavých vyrážok,“ upozorňuje dermatologička.

Nastupuje mlieko a voda

Ak máte pleť normálnu či suchú, použite na čistenie ako prvú penu alebo gél. Naneste trošku do dlaní a premasírujte si tvár. Potom penu zmyte vodou. Všetko sa mení, keď ste použili mejkap. Vtedy odličovanie odštartujte pleťovým mliekom. Jeho zloženie je postavené tak, aby dokázalo zotrieť zvyšky púdru, farbu na líca aj krycieho mejkapu. Nezabudnite na oči.

Použiť môžete špeciálne vody alebo mlieka. V prípade citlivých očí zvoľte radšej neparfumovanú vodu. Zvyšky mlieka môžu zostať v oku, svrbieť a páliť. Po použití mydla, peny či mlieka si pokožku dočistite pleťovou vodou. Odstránite tak zvyšky nánosov a odumreté bunky. „Majitelia mastnej pleti môžu použiť prípravky s miernym obsahom alkoholu. Tie si v žiadnom prípade nemôžete zvoliť, ak máte pleť suchú,“ vysvetľuje Zora Haviarová. „V tomto prípade zvoľte skôr pleťové vody s upokojujúcim a osviežujúcim účinkom. Mastnej pleti prospeje ich schopnosť stiahnuť póry.“

Pozor na napätie

Na čistenie pleti si nájdite čas ráno i večer. Hoci sa to nezdá, aj v noci sa na pokožku „nachytajú“ nečistoty. Keďže ich nie je toľko ako počas dňa, čistenie je jednoduchšie. Ráno si pleť stačí prečistiť pleťovou vodou. V prípade príliš mastnej pokožky môžete opäť siahnuť i po mydle. S čistením pleti treba začať, keď sa objaví prvé mastenie. „Je to veľmi individuálne, ale pokojne môže ísť o desaťročné dievčatá. Skôr to nemá význam. Určite s tampónom a pleťovou vodou nemusia behať prváci v základnej škole,“ hovorí skúsená odborníčka.

Čistiace a odličovacie prípravky sa snažte prispôsobiť aj veku. Postupne sa pleť vysušuje, preto dbajte na to, aby ste pleť čistili a nie odmasťovali. Mnohé prípravky majú už pridanú hodnotu, či už výživnú, hydratačnú, alebo dokonca liftingovú. Ani tridsiatnici so suchšou pleťou a akné by nemali používať čistiace prípravky pre pubertiakov. Pokožka sa bude zbytočne namáhať. Pocit napätia nie je nikdy správny. Vždy, keď ho pocítite, ide o signál, že musíte v starostlivosti niečo zmeniť. Pri hľadaní ideálnych výrobkov stavte na vzorky. To platí pre každú vekovú kategóriu.

Obrúsok na cesty

Pozdáva sa vám praktická stránka odličovacích obrúskov? Keďže sú napustené odličovacími prípravkami, využijete ich na cestách či ako rýchlu pomoc pri poškodenom mejkape počas dňa. „Ich pravidelné a dlhodobé používanie, považujem za zbytočné. Najmä keď máte poruke pleťovú vodu a tampón. Jednoducho si tampón čerstvo namočíte a nemusíte používať napustený obrúsok. Navyše, len čo obrúsky otvoríte, dostane sa do nich vzduch a postupne vysychajú,“ objasňuje Zora Haviarová. V obrúskoch sa vyskytujú látky, ktoré ich udržujú vlhké. Najmä citliví ľudia môžu po ich pravidelnom používaní skončiť s podráždením pleti.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor