MENU
novinky-a-odbornici

Ako si správne čistiť pleť, poradí skúsená dermatologička

Pleť si nevyčistíte len obyčajnou vodou. Ako postupovať pri odličovaní?
Novinky a odborníci

Ako si správne čistiť pleť, poradí skúsená dermatologička

Prečo obyčajná voda pokožke nestačí a ako je to s mydlom? Čistenie pleti má svoje pravidlá. Akým chybám sa vyvarovať?

Pleť má do určitej miery samočistiacu schopnosť. Najmä v mestskom prostredí a pri pravidelnom použití mejkapu treba pokožke pomôcť. V opačnom prípade riskujete zapálené vyrážky či suché mapy. Tieto ťažkosti vám hrozia aj pri zlom výbere čistiacich výrobkov.

Nie je mydlo ako mydlo

Čistenie pleti nie je len dámska záležitosť. Páni, ak sa vrátite zo športoviska a prejdete si navlhčeným tampónom po tvári, určite zostane špinavý. V prvom rade musíte poznať svoj typ pleti, od toho sa odvíja aj výber čistiacich prípravkov. Ak máte príliš mastnú, aknóznu pleť, použite ako prvé mydlo. Nie však hocijaké. „Určite pleť nemôžete čistiť takzvaným jadrovým mydlom, s ktorým prala vaša babka. Rovnako nevhodné je i to, ktoré používate na umývanie rúk, varuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „Stretla som sa i s pubertiakmi, ktorí si vytvoria na tvári mydlovú penu a nechajú ju dve-tri minúty pôsobiť, lebo potom majú pleť príjemne vysušenú. Nemá to význam, pleť sa opäť domastí.“

Bežné mydlové výrobky majú pH od 7 do 9, pokožke vyhovujú hodnoty nižšie ako päť. Zvoľte preto špeciálne mydlá, ktoré nájdete v lekárni a majú upravené pH. Tie vás zbavia hrubej špiny. Mydlo nepoužívajte na zmytie mejkapu. Pozor si dávajte aj na svojvoľné používanie dezinfekčných či antibakeriálnych mydiel. „Pri pravidelnej aplikácii si zničíte bežnú bakteriálnu flóru a objavia sa ťažkosti v podobe drobných hnisavých vyrážok,“ upozorňuje dermatologička.

Nastupuje mlieko a voda

Ak máte pleť normálnu či suchú, použite na čistenie ako prvú penu alebo gél. Naneste trošku do dlaní a premasírujte si tvár. Potom penu zmyte vodou. Všetko sa mení, keď ste použili mejkap. Vtedy odličovanie odštartujte pleťovým mliekom. Jeho zloženie je postavené tak, aby dokázalo zotrieť zvyšky púdru, farbu na líca aj krycieho mejkapu. Nezabudnite na oči.

Použiť môžete špeciálne vody alebo mlieka. V prípade citlivých očí zvoľte radšej neparfumovanú vodu. Zvyšky mlieka môžu zostať v oku, svrbieť a páliť. Po použití mydla, peny či mlieka si pokožku dočistite pleťovou vodou. Odstránite tak zvyšky nánosov a odumreté bunky. „Majitelia mastnej pleti môžu použiť prípravky s miernym obsahom alkoholu. Tie si v žiadnom prípade nemôžete zvoliť, ak máte pleť suchú,“ vysvetľuje Zora Haviarová. „V tomto prípade zvoľte skôr pleťové vody s upokojujúcim a osviežujúcim účinkom. Mastnej pleti prospeje ich schopnosť stiahnuť póry.“

Pozor na napätie

Na čistenie pleti si nájdite čas ráno i večer. Hoci sa to nezdá, aj v noci sa na pokožku „nachytajú“ nečistoty. Keďže ich nie je toľko ako počas dňa, čistenie je jednoduchšie. Ráno si pleť stačí prečistiť pleťovou vodou. V prípade príliš mastnej pokožky môžete opäť siahnuť i po mydle. S čistením pleti treba začať, keď sa objaví prvé mastenie. „Je to veľmi individuálne, ale pokojne môže ísť o desaťročné dievčatá. Skôr to nemá význam. Určite s tampónom a pleťovou vodou nemusia behať prváci v základnej škole,“ hovorí skúsená odborníčka.

Čistiace a odličovacie prípravky sa snažte prispôsobiť aj veku. Postupne sa pleť vysušuje, preto dbajte na to, aby ste pleť čistili a nie odmasťovali. Mnohé prípravky majú už pridanú hodnotu, či už výživnú, hydratačnú, alebo dokonca liftingovú. Ani tridsiatnici so suchšou pleťou a akné by nemali používať čistiace prípravky pre pubertiakov. Pokožka sa bude zbytočne namáhať. Pocit napätia nie je nikdy správny. Vždy, keď ho pocítite, ide o signál, že musíte v starostlivosti niečo zmeniť. Pri hľadaní ideálnych výrobkov stavte na vzorky. To platí pre každú vekovú kategóriu.

Obrúsok na cesty

Pozdáva sa vám praktická stránka odličovacích obrúskov? Keďže sú napustené odličovacími prípravkami, využijete ich na cestách či ako rýchlu pomoc pri poškodenom mejkape počas dňa. „Ich pravidelné a dlhodobé používanie, považujem za zbytočné. Najmä keď máte poruke pleťovú vodu a tampón. Jednoducho si tampón čerstvo namočíte a nemusíte používať napustený obrúsok. Navyše, len čo obrúsky otvoríte, dostane sa do nich vzduch a postupne vysychajú,“ objasňuje Zora Haviarová. V obrúskoch sa vyskytujú látky, ktoré ich udržujú vlhké. Najmä citliví ľudia môžu po ich pravidelnom používaní skončiť s podráždením pleti.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor