MENU
rodina-a-tehotenstvo

Depilácia, epilácia či laser? Posvietili sme si na PRE a PROTI

Dalo by sa povedať, že čím je metóda nepríjemnejšia a  drahšia, tým je účinnejšia.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Depilácia, epilácia či laser? Posvietili sme si na PRE a PROTI

Epilovať či depilovať? Čo je lacnejšie a ktorá metóda vás zbaví chĺpkov na najdlhší čas? Na západe v tom majú jasno – nechať ochlpenie na prírodu.

Na Západe v posledných dvoch rokoch výrazne zosilnel odpor mladých žien proti spoločenskému tlaku, ktorý vyžaduje hladké nohy či podpazušie bez jediného chĺpka. V Británii vlani poklesol predaj holiacich strojčekov o 30 miliónov libier a do odmietania holenia sa zapájajú dokonca aj celebrity ako Lady Gaga, Miley Cyrus či Madonnina dcéra Lourdes. No kým tento „chlpatý“ trend dorazí k nám, bude nás asi predsa len viac zaujímať, či je výhodnejšia epilácia alebo depilácia... 

Nehoľte sa a nedepilujte! Chlpy vás chránia, tvrdia odborníci

Depilácia – najlacnejšia a najrýchlejšia

Ide o odstraňovanie chĺpkov bez zásahu do cibuliek, teda klasickým holením alebo chemicky, s použitím depilačného krému či peny. Výhodou je rýchlosť a jednoduchosť celého procesu, ktorý si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Nevýhodou je krátky efekt, ledva pár dní. Čo sa určite oplatí, je kúpa kvalitného ženského holiaceho strojčeka s výmennou hlavicou a používanie špeciálnej peny na holenie. Výsledok je rozhodne hladší a je menšia pravdepodobnosť vzniku vyrážok či malých zranení. Nevýhodou chemickej depilácie je, že ďalší deň by ste nemali ísť na slnko. 

Intímny problém po holení: Molusky sa rozširujú. Ako tomu zabrániť?

Epilácia – boľavá stredná cesta

Ide o odstraňovanie chĺpkov aj s korienkami, čiže vytrhávaním. Okrem použitia pinzety, ktorá možno poslúži blondínkam s chĺpkami len kde-tu, sa oplatí staviť skôr na epilátor alebo na voskové pásy z drogérie. Pocitovo je epilácia podstatne nepríjemnejšia ako depilácia a nie každá žena ju znáša. Navyše, mnohým nové chĺpky zarastajú a vytvárajú červené vyrážky. Hladký efekt ale vydrží minimálne dva týždne, pokojne aj šesť týždňov. Finančne náročnejšia, ale určite pohodlnejšia a aj dokonalejšia, pretože sama sa nie všade pohodlne dostanete, je epilácia v kozmetickom salóne. Výhodou opakovanej epilácie je postupné zjemnenie a aj mierne zrednutie chĺpkov. 

Laserová epilácia i nová kerka: Čo všetko stihnúť pred prvým opaľovaním?

Laserová epilácia – najefektívnejšia a najdrajšia

Rozhodne najúčinnejšia a zároveň najdrahšia metóda na zbavenie sa chĺpkov. Laserový zákrok však treba podstúpiť opakovane, aspoň 4-5x, lebo laser zničí len tie cibuľky, ktoré sú v čase zákroku v rastovej fáze. Zo zničených však už chlpy nevyrastú. Ak ale nemáte dostatočne tmavé chĺpky, laser vám nepomôže. Na spálenie korienku totiž potrebuje farbivo melanín, ktorý zachytí laserové žiarenie. Bolestivosť zákroku sa dá vydržať, no netreba si nič nahovárať, príjemný rozhodne nie je. 

Viac: Na chĺpky platí len laser. Intenzívne pulzné svetlo vám nepomôže

Iné možnosti

Ak máte tmavé, ale jemné chĺpky, môžete si ich jednoducho odfarbiť tak, aby sa stali menej nápadné. Ďalším „chlponičičom“ sú domáce IPL epilátory, ktoré by mali fungovať aj na svetlejšie chĺpky a odstránenie by malo byť dlhodobé. Je to však značne individuálne. Asi najbolestivejšie, ale aj najtrvácnejšie, je odstraňovanie chĺpkov elektrickou ihlou – samozrejme, u kožnej lekárky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor