MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dámy, zhoďte! 7 dôvodov, prečo sa oplatí do Nového roka vkročiť ľahšia

Načase urobiť so svojou váhou...
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Dámy, zhoďte! 7 dôvodov, prečo sa oplatí do Nového roka vkročiť ľahšia

Možno nemôžete otehotnieť pre nadváhu. Je však minimálne sedem ďalších dôvodov, prečo by ste mali zoštíhlieť.

Zbaviť sa tukových vankúšov vám môže doslova zachrániť život a bonusom je, že omladnete. Je dokázané, že nadváha a obezita pomáhajú vzniku srdcovocievnych, nádorových, metabolických ochorení či cukrovky. Obéznych ľudí častejšie sužujú bolesti chrbta, dýchavičnosť, varixy, dna a iné chronické ťažkosti. Prekypujúce telesné krivky dajú zabrať aj psychike, tak nad čím ešte premýšľate?

1. Ľahšie otehotniete

Pri nadbytku telesného tuku produkuje telo priveľa estrogénu.Pri nadbytku telesného tuku produkuje telo priveľa estrogénu.
Pri nadbytku telesného tuku produkuje telo priveľa estrogénu.
Zdroj: Shutterstock

Pri nadbytku telesného tuku produkuje telo priveľa estrogénu, ktorý potláča ovuláciu, čo komplikuje otehotnenie. Ženy s nadváhou majú oproti ženám s normálnou hmotnosťou až o 67 percent vyššie riziko potratu, častejšie musia rodiť cisárskym rezom, väčšmi ich potrápi tehotenská cukrovka a preeklampsia.

2. Zlepšíte si sexuálny život

Medzi sexuálnou túžbou a obezitou je spojitosť. Platí, že čím ste obéznejší, tým máte väčšie problémy s pohlavným stykom a potešením z milovania. Stačí však zhodiť aspoň desať percent z hmotnosti a sexuálne túžby sa vrátia.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor