MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dámy okolo 40! Zabúdate večer na TOTO? Menopauzu nevedomky privolávate skôr

Čím viac, tým neskôr...Ale čo? Odpoveď je mimoriadne príjemná.
Rodina a tehotenstvo

Dámy okolo 40! Zabúdate večer na TOTO? Menopauzu nevedomky privolávate skôr

Návaly a búšenie srdca sa môžu ohlásiť aj o desať rokov skôr, ak vám v živote niečo chýba.

Bežne prichádza okolo päťdesiatky. Prvé príznaky menopauzy občas prekvapia aj päť rokov predtým. Okrem zrejmých faktorov ako je genetika, strava, stres, množstvo spánku či pohybu najnovšia štúdia odhalila ďalší dôležitý spúšťač.

Dlhšie mladé vydaté

Spomínate si, kedy ste mali naposledy sex? Pravidelný intímny život je dôležité želiezko v ohni. „Vydaté ženy majú menopauzu často v neskoršom veku ako nevydaté. Hoci, príčina tohto spojenia, je neznáma," vysvetľujú na úvod Megan Arnot and Ruth Mace z University College London v článku publikovanom Royal Society. Vedkyne sa rozhodli skúmať dve hypotézy. Ak je žena sexuálne aktívna, môže otehotnieť a investícia do ovulácie sa neprispôsobuje skutočnému veku. Alebo je v tom opakované vystavovanie sa mužským feromónom

Aspoň raz do týždňa

Analýza dát zo skupiny takmer troch tisícok žien získaných z longitudinálnej štúdie ženského zdravia v Spojených štátoch ukázala, že mužské feromóny sú v tom nevinne. O to zaujímavejšie bolo zistenie, že pokiaľ sa ženy venovali intímnostiam aspoň raz do týždňa, mali o 28% menšiu pravdepodobnosť skorej menopauzy ako ženy sexujúce menej ako raz za mesiac.  Je to logické. Telo prepnete do módu aktívnej ženy pripravenej ešte otehotnieť a starať sa o deti. Naprogramuje tak pre telo viac ovulácií. Navyše počas ovulácie je žena náchylnejšia ochorieť pre oslabený imunitný systém. Je teda možné, že načasovanie menopauzy do skoršieho veku súvisí so snahou organizmu sa chrániť. 

Aj pre osamelé

Keď vedkyne rozmenili svoje údaje na ešte drobnejšie, zistili, že v skutočnosti nie je smerodajné, či ženy s mužom žili alebo nie. Dôležitá bola frekvencia sexuálneho styku, hoci s partnerom nebývali pod jednou strechou. Protektívny účinok sa ukázal aj v prípade masturbácie či maznania sa s partnerom bez sexu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor