MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

Čím viac, tým neskôr...Ale čo? Odpoveď je mimoriadne príjemná.
Rodina a tehotenstvo

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

Návaly a búšenie srdca sa môžu ohlásiť aj o desať rokov skôr, ak vám v živote niečo chýba.

Bežne prichádza okolo päťdesiatky. Prvé príznaky menopauzy občas prekvapia aj päť rokov predtým. Okrem zrejmých faktorov ako je genetika, strava, stres, množstvo spánku či pohybu, najnovšia štúdia odhalila ďalší dôležitý spúšťač.

OTESTUJTE SA: Trpíte klimakterickým syndrómom?

Dlhšie mladé vydaté

Spomínate si, kedy ste mali naposledy sex? Pravidelný intímny život je dôležité želiezko v ohni. „Vydaté ženy majú menopauzu často v neskoršom veku a nevydaté. Hoci, príčina tohto spojenia, je neznáma," vysvetľujú na úvod Megan Arnot and Ruth Mace z University College London v čerstvom článku publikovanom Royal Society. Vedkyne sa rozhodli skúmať dve hypotézy. Ak je žena sexuálne aktívna, môže otehotnieť a investícia do ovulácie sa neprispôsobuje skutočnému veku. Alebo je v tom opakované vystavovanie sa mužským feromónom

Čítajte aj: Následok medových týždňov. Z veľa sexu vám hrozí bolestivá choroba

Aspoň raz do týždňa

Analýza dát zo skupiny takmer troch tisícok žien získaných z longitudinálnej štúdie ženského zdravia v Spojených štátoch ukázala, že mužské feromóny sú v tom nevinne. O to zaujímavejšie bolo zistenie, že pokiaľ sa ženy venovali intímnostiam aspoň raz do týždňa, mali o 28% menšiu pravdepodobnosť menopauzy ako ženy sexujúce menej ako raz za mesiac.  Je to logické. Telo prepnete do módu aktívnej ženy pripravenej ešte otehotnieť a starať sa o deti. Naprogramuje tak pre telo viac ovulácií.

Bojíte sa prechodu? Mayské ženy ním netrpia a nemusíte ani vy!

Navyše počas ovulácie je žena náchylnejšia ochorieť pre oslabený imunitný systém. Je teda možné, že načasovanie menopauzy do skoršieho veku súvisí so snahou organizmu sa chrániť. 

Schudnete aj po 40-ke. 5 nenáročných tipov zabráni spomaleniu metabolizmu

Aj pre osamelé

Keď vedkyne rozmenili svoje údaje na ešte drobnejšie, zistili, že v skutočnosti nie je smerodajné, či ženy s mužom žili alebo nie. Dôležitá bola frekvencia sexuálneho styku, hoci s partnerom nebývali pod jednou strechou. Protektívny účinok sa ukázal aj v prípade masturbácie či maznania sa s partnerom bez sexu

Čítajte aj: Vzala vám menopauza chuť na sex? Získajte opäť apetít

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia