MENU
rodina-a-tehotenstvo

CUKROVKA ovplyvňuje aj sexuálny život. Čo trápi diabetikov najviac?

Zabúdate po milovaní na túto vec? Lekár o veľkej chybe, vypomstí sa na zdraví

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

CUKROVKA ovplyvňuje aj sexuálny život. Čo trápi diabetikov najviac?

S cukrovkou sa spájajú mnohé zdravotné komplikácie, nevynímajúc pohlavný život. Ženy aj muži trpia rovnako, ale riešenie ich problémov je možné.

Pre diabetikov je typická hyperglykémia, čiže zvýšená hladina glukózy v krvi. Tú spôsobuje porucha vylučovania inzulínu, v tele nie je dostatočne účinný a vzniká inzulínová rezistencia. V dôsledku toho dochádza k poruche látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Vysoká hladina cukru v krvi časom poškodzuje cievy a nervy. To môže brániť prietoku krvi do pohlavných orgánov, spôsobiť ich dysfunkciu a znížiť kvalitu sexuálneho života.

Ženy

Sexuálnym životom žien sa zaoberal výskum, ktorého výsledky boli publikované v časopise Diabetic Medicine. Autori štúdie potvrdili, že sexuálne poruchy u žien s cukrovkou sú častejšie ako u tých, ktoré ju nemajú.

Dôvody, prečo sú ženy s cukrovkou vysoko rizikovou skupinou sú mnohé. Je to hlavne nedostatok vaginálnej lubrikácie, bolesť pri sexe a neschopnosť dosiahnuť orgazmus. S cukrovkou sa spája aj častejší výskyt depresie, čo môže viesť k nízkej sexuálnej túžbe. Tieto problémy sú spôsobené hlavne vysokou hladinou glukózy v krvi.

Muži

Sexuálne poruchy u mužov s cukrovkou sledovala štúdia publikovaná v časopise World Journal of Diabetes. Odborníci označili erektilnú dysfunkciu u mužov za častú komplikáciu cukrovky. Tá sa spája s poruchami ejakulácie, libida a erekcie.

Častými prejavmi tejto poruchy sú predčasná, oneskorená, retrográdna (neschopnosť výronu semena) alebo chýbajúca ejakulácia. Ak k nej dôjde, tak je bolestivá, so zníženým objemom ejakulátu. Problémy spojené s dysfunkciou ejakulácie vedú k nízkej kvalite sexuálneho života.

Vo výskyte sexuálnych porúch je to u mužov podobné ako u žien. Cukrovkárom sa erektilná dysfunkcia objavuje o 10 až 15 rokov skôr ako u zdravých mužov. Príčiny tejto dysfunkcie u mužov s cukrovkou sú zložité a zahŕňajú poruchy funkcie krvných ciev, nervov a svalov. Na to, aby ste dosiahli erekciu, musia byť vaše cievy, nervy a hormóny vo vitálnom stave a musíte mať túžbu po sexuálnej stimulácii.

Zlepšite si sexuálny život. Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor