MENU
rodina-a-tehotenstvo

Cukor pôsobí v tehotenstve ako jed. TÚTO chorobu neskôr spúšťa u detí

Chutí vám sladké počas tehotenstva? Možno je na čase zamyslieť sa, ako táto sladká droga pôsobí na bábätko.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Cukor pôsobí v tehotenstve ako jed. TÚTO chorobu neskôr spúšťa u detí

Zahryznúť si do sladkého koláčika nemusí byť pre tehotnú také neškodné. Svojmu dieťaťu tak dáva do vienka predpoklad na civilizačné choroby.

Možno si poviete, kedy ak nie počas tehotenstva môže žena maškrtiť bez výčitiek. Okrem kíl navyše však škodí aj svojmu nenarodenému dieťaťu. Jeho budúce zdravie totiž závisí tiež od toho, koľko cukru matka počas tehotenstva zje.

Kľúčová strava

S prvým dôkazom, že množstvo zjedeného cukru počas tehotenstva ovplyvní riziko vzniku alergií a astmy u detí, prišla štúdia publikovaná v European Respiratory Journal. Hoci predchádzajúci výskum spájal astmu s vysokým prijímaním cukru až v strave detí, najnovšia štúdia dokazuje, že strava matky v tom tiež hrá úlohu. Ukázalo sa, že vysoký príjem cukru počas tehotenstva môže zvýšiť zápal vyvíjajúceho sa pľúcneho tkaniva plodu. Kvôli čomu majú deti predispozíciu na alergie. „Vieme, že prenatálne obdobie môže byť rozhodujúce pre určenie rizika astmy a alergií v detstve. A strava matky je v tom kľúčová,” hovorí výskumníčka Annabelle Bedard z Queen Mary University v Londýne.

V Amerike sa medzi rokmi 1970 až 2000 zvýšila spotreba rafinovaných cukrov na obyvateľa až o 30%.V Amerike sa medzi rokmi 1970 až 2000 zvýšila spotreba rafinovaných cukrov na obyvateľa až o 30%.
V Amerike sa medzi rokmi 1970 až 2000 zvýšila spotreba rafinovaných cukrov na obyvateľa až o 30%.
Zdroj: Shutterstock

Sladká epidémia

Štúdia uvádza, že napríklad v Amerike sa medzi rokmi 1970 až 2000 zvýšila spotreba rafinovaných cukrov na obyvateľa až o 30%. „Dramatická epidémia astmy a alergií v západných krajinách za posledných 50 rokov nie je stále objasnená. Jedným z možných vinníkov je však zmena stravy,” hovorí Bedard.

Vedci analyzovali údaje takmer 9000 žien, ktoré boli tehotné na začiatku 90. rokov a ich detí, ktoré boli testované na astmu a bežné alergie ako napríklad na roztoče, trávu alebo mačky. Vedcov zaujímalo, čo ženy počas tehotenstva jedli, ktoré potraviny obsahujúce cukor vrátane nápojov. Nebrali pritom do úvahy prírodné cukry v ovocí, zelenine alebo mliečnych výrobkoch.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor