MENU
Rodina a tehotenstvo

Prestala u vás po covide fungovať čuchová chémia? Vieme, aké vône ju vrátia

Čuch ovplyvní:

  • opatrnosť vo vzťahoch
  • sociálnu neistotu
  • pocit sebadôvery
  • pocit bezpečia

Na nervy

Ukazuje sa, že na hlbšej úrovni úseku nervovej sústavy zodpovednej za vnímanie vône ovplyvňuje aj covid-19. K strate čuchu následkom koronavírusu totiž nedochádza zápalom a opuchom nosovej sliznice, ktorý by s ústupom virózy odznel.

Vírus SARS-CoV-2 na rozdiel od väčšiny iných bežných respiračných vírusov je aj neurotropný až neuroinvazívny. To znamená, že môže priamo napádať a poškodzovať nervové tkanivo. V súvislosti s čuchom tak vzniká poškodenie čuchového epitelu v strope nosovej dutiny, vlákien čuchového nervu, prípadne časti mozgu zodpovednej za spracovanie čuchových vnemov, čuchového bulbu. Tento malý výbežok predného mozgu sa nachádza pod čelovým lalokom mozgu v priestore medzi očami, hoci samotné uvedomenie čuchového vnemu sa spracúva predovšetkým v spánkovom laloku mozgu, podobne ako sluch,“ vysvetľuje MUDr. RNDr. Lukáš Varga, PhD. z Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Vráti ho citrón?

Návrat čuchu po covide teda trvá dlhšie. Podľa slovenských odborníkov z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV anosmiou následkom koronavírusu trpí už niekoľko miliónov chorých. „Zvyčajne sa čuch aj chuť obnovia po niekoľkých dňoch až týždňoch, v priemere po siedmich až desiatich dňoch,“ uvádzajú. ORL lekár Varga sa však stretáva aj s pacientmi, ktorí nemajú plný čuch ani po troch mesiacoch. Prvé dva však podľa neho nie je dôvod na nadmerné znepokojovanie sa, viac ako v 90% prípadov sa opäť vráti.

Zahraniční odborníci aj vedci zo SAV na jeho prebudenie odporúčajú „čuchový tréning“. „Podstatou metódy je dráždenie čuchového orgánu prirodzenými neagresívnymi čuchovými vnemami na pravidelnej dennej báze aspoň štyri týždne. Využívajú sa esencie, ktoré si pacient môže zadovážiť v predajni potravín, lekárni či špecializovaných prevádzkach. Napríklad esencia s vôňou citrónu, ruže, klinčekov, škorice, eukalyptu,“ informujú na špeciálnej stránke projektu Čuch a covid-19, ktorú na účel skúmania anosmie rozbehli.

Odmilujete sa?

Od psychologičky Miriam Pšenákovej vieme, že čuchové bunky majú priame napojenie s limbickým systémom, v ktorom vznikajú pocity – hrozí teda odľúbenie od partnera, kým sa opäť „rozcítime“?Podľa odborníčky tu potenciálne riziko je. Vôňa druhého človeka nás totiž neinformuje len o tom, či sa umýva, ale i o jeho zdravotnom stave, množstve testosterónu, či prípadných zdravotných ťažkostiach. „Ak sa pomocou čuchu snažíme vybrať si čo najvhodnejšieho darcu genofondu pre svojich potomkov, môže zmena vône spôsobiť i zmenu vo výbere. Z hľadiska dlhodobých vzťahov však mám výraznú tendenciu veriť, že viac než prvotná funkcia feromónov stimulujúca k priblíženiu, začnú zohrávať rolu iné faktory. Hormonálne reakcie nášho tela vytvárajú potenciál. Ale vzťah je v konečnom dôsledku i vecou rozhodnutia, vôle a emocionálnej pripravenosti,“ hodnotí.

A čo si myslí biochemik? „Neviem, o tomto som nijaké vedecké dáta v literatúre nenašiel. Laicky však predpokladám, že ak aj nie sme schopní vnímať jeden z faktorov, na základe ktorého láska vznikla, ale ostatné pretrvávajú, lásku by to asi zruinovať nemalo.“

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor