MENU
rodina-a-tehotenstvo

S Covid-19 môže súvisieť záhadná choroba. Ohrozuje najmä deti

Deti postihnuté týmto vzácnym ochorením trápili najmä vysoké horúčky.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

S Covid-19 môže súvisieť záhadná choroba. Ohrozuje najmä deti

Lekári z Veľkej Británie a Talianska hlásia niekoľko prípadov úmrtí detí na vzácny zápalový syndróm. Podľa vedcov môže súvisieť s ochorením Covid-19.

V priebehu posledných 3 týždňov narástol v Británii počet detí, ktoré trpia záhadnou chorobou. Deti trápili najmä vysoké horúčky a mali opuchnuté tepny. Tamojší lekári hovoria o kombináciu syndrómu toxického šoku a Kawasakiho choroby, ktorá spôsobuje zápaly ciev a srdca.

Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

Medicínski experti však zdôrazňujú, že toto ochorenie sa v Británii objavilo zatiaľ len u asi 20 detí, pričom pozitívne výsledky na koronavírus mali len niektoré z nich.

Bolo niekoľko prípadov detí, ktoré zomreli na túto chorobu a nemali žiadne ďalšie zdravotné problémy. Je to nové ochorenie, o ktorom si myslíme, že ho vyvoláva koronavírus. Nie sme si na 100% istí, pretože časť z detí nebola pozitívna na COVID-19. Je to predmetom výskumu, no je to veľmi znepokojujúce," uviedol  britský minister zdravotníctv.

Lekári varujú: Tieto ochranné prostriedky môžu byť pre bábätko nebezpečné

Aj doktori zo severného Talianska, jednej z najťažšie postihnutých oblastí ochorením Covid-19, hovoria o prípadoch detí mladších ako 10 rokov so závažnými symptómami, ktoré sa podobajú na Kawasakiho chorobu. Odborníci z Británie sa teraz spojili s kolegami v Taliansku a snažia sa potvrdiť alebo vyvrátiť spájanie vzácnej choroby s pandémiou nového koronavírusu.

Pink a jej syn prekonali koronavírus. Speváčka opísala priebeh ochorenia

Kawasakiho choroba je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje hlavne deti mladšie ako 5 rokov. Najčastejšie sa objaví vo veku 9-12 mesiacov. Ochorenie zasahuje najčastejšie malé a stredné cievy a jeho príčina nie je známa. 

Príznaky Kawasakiho ochorenia:

  • vysoká teplota dlhšie než 5 dní
  • vyrážky
  • zväčšené lymfatické uzliny na krku
  • zapálené očné spojovky
  • popraskané pery
  • prekrvená sliznica v ústach
  • malinový jazyk
  • opuch rúk a nôh

Príznaky pripomínajú typické vírusové ochorenia, ale Kawasakiho choroba nie je infekčná (prenosná).

Mohlo by vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia