MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vďaka vlastnej pupočníkovej krvi sa druhýkrát narodila

Pobyt v nemocnici je stresujúci pre každé dieťa.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Vďaka vlastnej pupočníkovej krvi sa druhýkrát narodila

Dnes 8-ročná Letti v dvoch rokoch ťažko ochorela. Po krátom pátraní u nej zistili neuroblastóm a prešla si sériou chemotrerapií aj operáciou. Keby však jej rodičia neurobili pri pôrode dôležité rozhodnutie, diagnóza sa jej mohla stať osudnou.

Do takmer dvoch rokov bola Letti z Maďarska rovnaké dievčatko ako jej rovesníčky. Nič nepoukazovalo na obrovské zdravotné problémy, ktoré u nej prepukli v roku 2016. Pri bežnom vyšetrení sa pediatrovi nepozdávala jej brušná dutina. Ultrazvuk podozrenie na pruh nepotvrdil, no ďalšie kontrolné vyšetrenie o polroka ukázalo, že dievčatko má zväčšenú ľavú obličku so zhubným útvarom. Lekári z onkologického oddelenia nemocnice v Miškovci predbežne potvrdili, že by mohlo ísť o Wilmsov tumor. Ide síce o zhubné ochorenie, avšak s až 80 % úspešnosťou liečby.

Od nádeje k zdrvujúcej správe

Chemoterapeutická liečba však nezaberala, dokonca sa objavili metastázy. Histológia ukázala, že ide o štvrté štádium neuroblastómu. Ide o typ rakoviny, ktorá sa vytvára v prvých nervových bunkách nazývaných neuroblasty, najčastejšie v nadobličkách. Lekári rozhodli, že budú dievčatko operovať, výsledok však bol veľmi neistý. „Od lekára sme sa dozvedeli, že existuje len 30% pravdepodobnosť uzdravenia,“ spomína Lettin otec. „Ak by sa však nádor odstránil a operácia bola úspešná, pravdepodobnosť by sa mohla zvýšiť na 50%.“ 

Letti sa počas náročnej liečby držala veľmi statočne.Letti sa počas náročnej liečby držala veľmi statočne.
Letti sa počas náročnej liečby držala veľmi statočne.
Zdroj: Divino

Ľavá oblička musela von

Pred samotnou operáciou musela Letti absolvovať neuveriteľných 16 dávok chemoterapie. No napriek úsiliu lekárov sa nádor nezmenšoval. Jedinou útechou bol mierny ústup metastáz. Nasledovala vysoko riziková operácia, ktorý trvala takmer sedem hodín. Lekárom sa podarilo odstrániť všetky nádorové tkanivá, no vzhľadom na pokročilé štádium choroby museli vyoperovať aj celú ľavú obličku. Letti sa po ťažkom zákroku rýchlo sa zotavovala, ale ešte zďaleka nemala vyhrané.  

Zatvorená v sterilnom priestore

Práve vysoké riziko recidívy s metastázami bolo dôvodom, prečo Letti dostala vysokú dávku chemoterapie. Tá však usmrtila nielen zostatkové bunky neuroblastómu, ale aj zdravé biele krvinky, ktoré sú základom imunity ľudského tela. Aby sa predišlo akýmkoľvek zdravotným komplikáciám kvôli jej oslabenému imunitnému systému, bolo nutné umiestniť Letti do špeciálneho sterilného priestoru. Rodičia ju mohli navštíviť len v dvojitom sterilnom plášti, v dvoch vrstvách sterilných čiapok a rukavíc. Letti musela ostať v sterilnom prostredí približne mesiac a liečba bola ukončená transplantáciou jej vlastnej pupočníkovej krvi.

Bez nádoru a bez metastáz

Lekári využili kmeňové bunky na obnovu krvotvorby a dievčatko o pár týždňov premiestnili na štandardné oddelenie. Ukázalo sa, že rozhodnutie Lettiných rodičov odobrať jej pri narodení pupočníkovú krv, ktorú mala uloženú v rodinnej banke na Slovensku, bolo zásadné.  

Najkrajší darček prišiel na Vianoce, kedy Letti prepustili do domácej opatery a kontrolné vyšetrenia ukázali, že žiadna ďalšia liečba nie je potrebná. „Od roku 2018 je Letti bez akéhokoľvek nádoru či metastázy,“ hovorí vďačný otec. „Pupočníková krv sa dá využiť buď ako hlavná, ale aj ako podporná liečba mnohých závažných ochorení. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť a môžete ňou zachrániť život svojho dieťaťa,“ dodáva s tým, ako je rád, že pri pôrode Letti sa rozhodli pre zamrazenie jej pupočníkovej krvi.

Čo je neuroblastóm?

Neuroblastóm je typ rakoviny, ktorá sa vytvára v prvých nervových bunkách nazývaných neuroblasty, najčastejšie v nadobličkách. Za normálnych okolností z týchto nezrelých buniek vyrastú funkčné nervové bunky. Ak sa však kvôli genetickej chybe nekontrolovane rozrastajú a delia, stávajú sa z nich rakovinové bunky tvoriace nádor. Od rodičov sa takáto genetická mutácia dedí len zriedkavo. Takmer všetky prípady sa týkajú dojčiat a detí mladších ako päť rokov. Úspech liečby závisí od mnohých vecí – veku dieťaťa, rozsahu ochorenia a vlastností nádoru. Neuroblastóm sa môže rozšíriť aj do iných častí tela, ako sú lymfatické uzliny, kosti, pľúca alebo pečeň.

Zdroj: Divino

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor