MENU
rodina-a-tehotenstvo

Čo spraví alkohol s vašou pleťou? Spamätávať sa môže aj mesiac

Nemusíte byť úplná puritánka. Pohárik s priateľmi či na rodinnej oslave vašej pleti neublíži.
Rodina a tehotenstvo

Čo spraví alkohol s vašou pleťou? Spamätávať sa môže aj mesiac

Radšej sa zrieknete alkoholu, prípadne si dáte len pohárik vína, pretože sa obávate dôsledkov pre vašu pleť? Robíte dobre, aj keď...až tak netrpí.

Výskum dánskych vedcov prišiel k záverom, že pokiaľ pijete striedmo a alkohol nie je váš spoločník väčšinu dní v týždni, nemusíte sa obávať, že vaša pleť bude vyzerať staršie. No ak sa alkoholu snažíte vyhýbať, určite tým nič nepokazíte! 

Na Silvestra hamujte

Podľa výskumov sa na pleti odrazí alkohol len v prípade, že ho pijete naozaj často. Vtedy musíte počítať najmä s kruhmi pod očami a sivastou pleťou.  No aj občasné pitie alkoholu môže priniesť škody, ak si k poháriku zapálite i cigaretu. A neprehliadnuteľné stopy na tvári zanecháva nárazové pitie väčšieho množstva alkoholu, napríklad na silvestrovských či narodeninových oslavách. 

Ak to s alkoholom preženiete, musíte počítať so začervenaním v dôsledku roztiahnutých cievok a opuchmi okolo očí. Ďalšou nepríjemnosťou je, že alkohol pleť dehydruje, pretože odoberá z buniek vodu. To znamená, že vaša pleť stratí sviežosť a ďalší deň budete vyzerať mierne zašlo.  Okrem toho môže alkohol vyvolať aj isté hormonálne zmeny, ktoré vám prinesú vyrážky. Podľa odhadov trvá pleti 15 až 30 dní, kým sa spamätá z väčšieho alkoholického útoku. 

S mierou to pleť zvládne

To ale neznamená, že alkohol musí byť pre vás tabu. Pohárik vína po večeri, dokonca ani jedno pivo alebo „frťan“ niečoho ostrého nemajú na pleť ničivé účinky. Na párty, kde sa toho vypije trochu viac, si na pohárik alkoholu dajte za pohár vody či minerálky. Nepite kávu, pretože tá dehydruje, a nefajčite. V opačnom prípade sa zmierte s tým, že na ďalšie ráno a možno i pár ďalších dní mierne stratíte glanc. 

A čo radia odborníci na ženskú pleť? Ak už chcete piť, vaša pokožka vraj najlepšie znesie číry biely alkohol, čiže vodku, biely rum, destiláty... Víno, biele i červené, a tiež pivo a farebné destiláty spôsobia vačky pod očami, roztiahnuté cievky či celkovo starší vzhľad. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia