MENU
rodina-a-tehotenstvo

Čo robiť, aby vás po pôrode neprekvapili hemeroidy?

Po pôrode vás môžu prekvapiť hemeroidy.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Čo robiť, aby vás po pôrode neprekvapili hemeroidy?

S príchodom bábätka niekedy získame aj nemilý darček, hemoroidy. Zlatá žila však na nás číha nielen v tehotenstve či po pôrode.

Ak ste tehotná alebo po pôrode, riziko, že budete majiteľkou nechceného zlata, je vyššie. Ako hemeroidom predísť? Ešte pred otehotnením.

Hemeroidy sú uzlovité rozšírenia žíl v oblasti konečníka a najčastejšie sa vyskytujú vo veku po dvadsiatke. Ak sa vám darilo úspešne hemoroidom vyhýbať, veľkou skúškou pre vaše telo bude tehotenstvo aj samotný pôrod. Vtedy sa u mnohých žien zlatá žila ukáže. Aj keď vás neskôr nemusí výrazne obťažovať, nikdy sa jej už inak ako chirurgicky nezbavíte.

Čítajte viac:

Na prvom WC po pôrde sa natrhnutia nebojte, poznáme špeciálny hmat!

Odhalíte ich ľahko

Keď niečo nie je v poriadku, zistíte rýchlo, hoci veľa záleží na tom, či ide o vnútorný, alebo vonkajší hemeroid. Najčastejší dôkaz hemeroidu býva krvácanie pri stolici. Krv je jasnočervená a môžete ju nájsť na toaletnom papieri, záchodovej mise či spodnej bielizni. Dlhodobé krvácania môžu dokonca spôsobiť anémiu.

„Ale aj keď nekrvácate, veľmi ľahko si uzlinu nahmatáte,“ hovorí MUDr. Dimov. Ak sa zrkadielkom pozriete na konečník, uvidíte vydutú žilu, ktorá trčí von, prípadne vylieza pri zatlačení. „Môže byť zdurená, opuchnutá alebo zapálená, prípadne vytvára „fazuľku“. To je vtedy, ak je rozšírený koniec naplnený krvou, ktorá neodteká,“ pokračuje odborník.

Ďalší poznávací znak môže byť bolesť alebo svrbenie. Napuchnuté, prípadne zapálené žily vám dokážu znepríjemňovať sedenie či vyvolávať pocit nedokonalého vyprázdnenia po stolici.

Ak ich už máte, inak ak odstrániť ich chirurgicky to nepôjde. Oveľa lepšie je staviť na prevenciu.

Takto sa hemeroidom vyhnete:


1. Predchádzajte zápche

Jedzte stravu bohatú na vlákniny – ovocie, zeleninu, hlavne strukoviny, celozrnné výrobky, orechy, semená, morské riasy. Vlákninu dostanete aj v lekárni ako doplnok výživy. Vyvarujte sa bieleho pečiva, veľkého množstva mäsitej stravy, údenín či sladkých koláčikov.

2. Hýbte sa!

Najmä ak máte sedavé zamestnanie. Počas práce si urobte niekoľko krátkych prestávok, počas ktorých sa trochu rozhýbte. Po práci choďte aspoň na prechádzku.

3. Doprajte si sedavý kúpeľ

Najlepšie v odvare z dubovej kôry, repíka či rumančeka. Ten pomôže aj pri bolestivých či zapálených hemoroidoch.

4. Dodržiavajte pitný režim

Skúste si zaznamenať svoju dennú spotrebu, možno budete nemilo prekvapená. Pite čistú vodu, čaje alebo minerálky, nie malinovky, koly a sladké džúsy.

5. Nepriberajte

Nadváha a obezita je jedna z príčin vzniku hemoroidov.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor