MENU
rodina-a-tehotenstvo

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Prázdniny sú tu a vy nemáte plán kam vyrazíte s deťmi?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Čo s deťmi počas leta? 10 tipov na prázdninové aktivity

Tešili ste sa na letné prázdniny spolu s vašimi deti? Pripraviť pre nich zaujímavý program na 9 týždňov dá poriadne zabrať.

Leto je tým najlepších obdobím, ktoré by mali deti tráviť čo najviac vonku. Začiatok letných prázdnin je sprevádzaný obrovskou radosťou, ale o pár týždňov neskôr prichádza skoro vždy na rad nuda. Inšpirujte sa tipmi, ako zabaviť vaše deti počas letných prázdnin vonku na čerstvom vzduchu. 

Kúpacia sezóna je tu! Na čo nezabúdať, keď sa vyberiete s deťmi k vode?

1. Zoberte deti k vode

1. Zoberte deti k vode1. Zoberte deti k vode
1. Zoberte deti k vode
Zdroj: Shutterstock

S letom sa nám všetkým spája neodmysliteľne voda. Tá detí očarí bez rozdielu veku. Nemusíte sa s nimi vybrať hneď na dovolenku k moru. Vaše ratolesti sa výborne vyšantia aj v bazéne na záhrade. Ak nie je práve ideálne počasie na kúpanie pod holým nebom, môžete navštíviť kryté bazény či kúpaliská vo vašom okolí. 

Ďalšie tipy►►►    

Pokračovať Ďalej (1/10)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor