Cisársky rez: Trend, právo alebo obchod?
31. 5. 2011, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:45)

Zdroj: Profimedia.sk
V osemdesiatych rokoch jedna zo sto, dnes rodí sekciou až štvrtina žien. A veľa z nich nie preto, že treba, ale preto, aby pôrod nebolel. Alebo "keby dačo“.
Oficiálne si sekciu v nemocnici objednať nemôžeme, ale kto je šikovnejší a má vhodné kontakty, môže rodiť aj „bezbolestne“, pomocou skalpela. „Prirodzený pôrod vnímame ako vopred neodhadnuteľný, sčasti teda rizikový proces. A s tým sa mnohé z nás nie vždy vedia vyrovnať. Naopak cisársky rez má svoj presný scenár, a tak nastávajúce mamičky často uprednostnia naplánovateľnú istotu pred rozrušujúcou neistotou,“ vysvetľuje naše pohnútky na podstúpenie vážnej brušnej operácie namiesto fyziologického pôrodu psychologička PhDr. Ľubica Sládeková. „Veľkú skupinu žien, ktoré chcú cisársky rez, tvoria tie, ktoré mali zlú skúsenosť pri predchádzajúcom spontánnom pôrode. A tak sa indikáciou môže stať aj neprekonateľný psychický strach rodičky a obava lekára, že nastávajúca mamička nebude spolupracovať,“ dodáva psychologička.
Kto má rozhodnúť?
Fakt je, že ani lekári nie sú v postoji k sekcii jednotní. Časť považuje fyziologický pôrod za menej náročný, no mnohí, naopak, súhlasia s názorom, že minimálne taká istá, ak nie bezpečnejšia, je plánovaná sekcia. Preto ju mnohé z nás, ale aj veľa lekárov, vnímame ako alternatívu k normálnemu pôrodu. Hlavná otázka na Slovensku je, či my ženy máme právo rozhodnúť, akou cestou privedieme dieťa na svet. V mnohých európskych štátoch si cisársky pôrod môžete objednať a zaplatiť. Väčšina našich lekárov však hovorí, že nastávajúce mamičky nevedia posúdiť medicínske riziko a možné komplikácie. Preto je Slovenkám zatiaľ táto možnosť odopretá. Ak nevycestujeme rodiť mimo republiky…
Zdroj: Profimedia.sk
Cisársky rez vám spravia iba na základe rozhodnutia lekára.
Plánovaný a neplánovaný cisársky
„Existujú jasné dôvody, kedy sa lekár bez ohľadu na to, či si to prajete, alebo nie, rozhodne pre cisársky rez, lebo hrozí riziko pre dieťa alebo pre vás. No sekcia ako každá rozsiahla brušná operácia má svoje komplikácie. K jej výkonu by preto mali byť vždy indikácie a podmienky,“ tvrdí gynekológ MUDr. Peter Stanko. Aj keď cisársky rez už dnes patrí medzi rutinné operácie, nekomplikovaný spontánny pôrod je podľa neho vždy bezpečnejší než operačne vedený. Samozrejme, ak sú vopred známe dôvody, ktoré znemožňujú „normálny“ pôrod, naplánuje sa operácia a do nemocnice už prichádzame s vedomím, že dieťatko príde na svet sekciou. „Takýto pôrod býva naplánovaný dopredu a nedochádza pri ňom k rozbehnutiu pôrodných bolestí,“ vysvetľuje gynekológ. Druhá možnosť je neplánovaný, teda akútny cisárky rez. „Robí sa vtedy, ak je náhle ohrozený život dieťaťa alebo matky a býva o ňom rozhodnuté až v priebehu rozbehnutého spontánneho pôrodu. U die ťaťa je to napríklad nedostatok kyslíka, strácajúce sa srdcové ozvy, krvácanie,“ vysvetľuje MUDr. Stanko.
Lekári nechcú opletačky
Ako je teda možné, že cisársky rez si môžeme, aj keď neoficiálne, objednať? To, či príde, alebo nepríde dieťa na svet sekciou, nezriedka závisí od individuálneho posúdenia nášho pôrodníka. „Hlavne pri pomalších a komplikovanejších pôrodoch sa občas zdá, že pôrodníci potrebujú viac odvahy a trpezlivosti na to, aby ženy mohli priviesť dieťa na svet prirodzene a neriešili to predčasne cisárskym. Rozhodnutie o cisárskom reze môže zapríčiniť aj strach lekárov zo súdnych sporov o zanedbaní starostlivosti,“ tvrdí lekár, ktorý nechce byť menovaný. Za všetko hovorí fakt, že mamičky v súkromných klinikách rodia sekciou oveľa častejšie. „Ak je cisársky rez realizovaný na prianie matky, vo svete sa tento jav nazýva elektívny cisársky rez. Diskutuje sa o ňom najmä preto, lebo podľa veľkej časti odborníkov cisársky rez predstavuje menšiu rizikovosť ako pôrody, ktoré sú nečakane patologické a po ich rozbehnutí, keď už nie je možné urobiť cisársky, je potrebné použiť vytláčanie, kliešte či vákuumextraktor. A to sa nezriedka končí poškodením dieťaťa či matky,“ dodáva pôrodník.
Opačný problém – tvrdé odporkyne
Časy pôrodníkov, ktorí dokázali spontánne porodiť aj dvojčatá, z ktorých jedno bolo v priečnej polohe či koncom panvovým, pričom ani nepomysleli na cisársky rez, sú asi preč. A možno aj našťastie. Je tu obdobie plánovania, bezpečnosti a cisárskych rezov. Tie z nás, ktoré sú pevne rozhodnuté pre cisársky rez, si pôrodníka, s ktorým sa dohodnú, určite nájdu. Samozrejme, zadarmo to nebude. Či už u nás, alebo napríklad v USA, Brazílii, Argentíne, Nemecku, vo Veľkej Británii, Švédsku, v Kanade, Izraeli, Holandsku či na Novom Zélande, kde sú plánované sekcie bežné. Oveľa väčšie obavy majú naši gynekológovia o tie budúce maminy, ktoré chcú za každú cenu rodiť prirodzene a najlepšie doma, bez lekára.