Pôrod je vnímaný ako dôležitý a zásadný okamih v živote každej ženy i jej partnera. Mnoho budúcich mamičiek si však tento okamih spája so strachom z nepoznaného, čo býva najčastejšou chybou psychickej prípravy. Čo robiť, aby ženy našli svoju cestu k pokojnému priebehu pôrodu a svoje dieťatko privítali na tento svet dôstojne a láskyplne?

Gynekologička Monika Zimanová: Pôrod ovplyvní celý váš život, svoje deti som priviedla na svet v Česku

Prečo sa pôrod spája so strachom?

Každý strach pramení z neistoty, nedôvery, neznáma, prípadne neznalosti a nedostatku informácií. Keď hovoríme o pôrode, väčšina budúcich mamičiek sa stretáva so strachom z bolesti, ktorý je spolu so stresom najväčším nepriateľom samotného aktu. Je potrebné si uvedomiť, že bolesť je prirodzenou súčasťou celého procesu. Ale nie je správne, ak sa rodička už vopred nastaví, že sa tieto pojmy stanú synonymom pre slovo pôrod. Určite sa netreba zľaknúť, že niečo nezvládnete,“ tvrdí pôrodná asistentka Elena Drapáčová.

Koronavírus: Tehotenstvo bez rizika? Ani náhodou, dieťa má však zvláštnu ochranu

Všetko je v hlave

Dôležitá je sila pozitívneho myslenia. Odborníčka dodáva, že z jej skúseností sa až 90 % pôrodu odohráva v hlave a len zvyšných 10 % je fyzickou záležitosťou. To, ako žena myslí sa odráža na jej tele. Pri strese je organizmus napätý a naopak, ak je rodička pokojná, telo je uvoľnené. Takéto uvoľnenie a relaxáciu potrebuje žena zažívať nielen pred ale aj počas pôrodu.

Ako minimalizovať strach?►►►