MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chúlostivé! 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Sú choroby, o ktorých sa na verejnosti hanbíme hovoriť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Chúlostivé! 5 chorôb, o ktorých sa hanbíme hovoriť

Zatiaľ čo o problémoch s obličkovými kameňmi, žlčníkom alebo migrénou sa s kamarátkami rozprávame skoro vždy. Sú aj iné choroby, o ktorých radšej pomlčíme aj pred tými najbližšími. Viete, o ktoré ide?

Hanba, depresia či pocit menejcennosti - to všetko sa spájajú s chorobami, o ktorých sa hanbíme hovoriť otvorene aj pred našimi najbližšími. Verejne sa o nich jednoducho  nedebatuje. Často sa len bojíme nepochopenia, a pritom sme sa s nimi už pravdepodobne stretli skoro všetci osobne. Nie su vždy len otázkou veku či hygieny.  

1. Pleseň na nohách 

Mykóza sa na chodidle rozvíja najčastejšie medzi 4 prstom a malíčkom.Mykóza sa na chodidle rozvíja najčastejšie medzi 4 prstom a malíčkom.
Mykóza sa na chodidle rozvíja najčastejšie medzi 4 prstom a malíčkom.
Zdroj: Shutterstock

Verejné bazény, sprchy,  fitness centrá, hotelové izby a iné verejné priestory sú ideálnym domovom mykotických ochorení. Medzi najčastejšie ochorenia tohto druhu patrí pleseň na nohách, ktorá začína veľmi nenápadne. V prvotnej fáze koža najprv zmäkne, očervenie a začne sa olupovať alebo praskať. Pokožka medzi prstami je veľmi citlivou oblasťou hlavne u diabetikov a ľudí s nadváhou.

Prevenciou je obuv pravidelne vetrať a používať spreje alebo krémy, ktoré bojujú s baktériami a zápachom. Vyhnite sa požičiavaniu topánok či ponožiek. Pri pohybe vo všetkých verejných priestoroch nechoďte naboso, ale noste radšej šľapky alebo žabky. 

Ďalšie choroby►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor