MENU
rodina-a-tehotenstvo

Z choroby do choroby? TOTO ohlási, či ide u dieťaťa ozaj o poruchu imunity

Ani pri opakovaných infektoch netreba dieťa dopovať kupovanými preparátmi.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Z choroby do choroby? TOTO ohlási, či ide u dieťaťa ozaj o poruchu imunity

Vraví sa, že 5 ľahších ochorení do roka je normálnych. Čo ak ale váš drobec presoplí a prekašle každý druhý mesiac?

Po prvých šiestich mesiacoch života, kedy je malý človek chránený cennými látkami obsiahnutými v materskom mlieku, zvyčajne prichádzajú prvé nádchy, kašle, upchaté nosy a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s imunitou. „Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest sú v detskom veku bežné a u veľkej časti detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia,“ hovorí MUDr. Zora Szitášová. A ani kupované vitamíny či preparáty na podporu imunity a to najmä u najmenších detí.

Viac: Deti nie sú porcelán: Doprajte im špinavé stimuly pre budovanie imunity

Nedopujte ich

„V období od šiestich do dvanástich mesiacov je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity, ale s opatrnosťou je v nevyhnutných prípadoch možné podporiť ju vybranými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ potvrdzuje Ing. A. Doboly z biotechnologickej spoločnosti.
„Miernejšie poruchy imunitného systému v detskom veku sa dajú ovplyvniť aj pomocou rôznych látok prírodného pôvodu, ktoré sú buď voľnopredajné, alebo viazané na predpis pediatra,“ odporúča aj lekárka. Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C.

Varovné signály zníženej imunity

Vyšetrenia pediatrom a detským imunológom pre podozrenie na vážnejšie poruchy imunity sú nutné, ak sa objavia nasledujúce varovné signály:

  • Dieťa má 8 a viac infekcií dýchacieho aparátu v priebehu 12 mesiacov
  • Má 2 alebo viac komplikovaných zápalov prínosných dutín v priebehu 12 mesiacov
  • Prekoná 2 alebo viac závažných infekcií (napr. zápal mozgových blán, otrava krvi)
  • Dieťa trpí rozsiahlym kvasinkovým ochorením kože a slizníc
  • Opakujú sa hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív
  • Neprospieva a má chronickú hnačk
  • V rodine sa vyskytuje vrodená porucha imunity

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor