Po prvých šiestich mesiacoch života, kedy je malý človek chránený cennými látkami obsiahnutými v materskom mlieku, zvyčajne prichádzajú prvé nádchy, kašle, upchaté nosy a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s imunitou. „Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest sú v detskom veku bežné a u veľkej časti detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia,“ hovorí MUDr. Zora Szitášová. A ani kupované vitamíny či preparáty na podporu imunity a to najmä u najmenších detí.
Viac: Deti nie sú porcelán: Doprajte im špinavé stimuly pre budovanie imunity
Nedopujte ich
„V období od šiestich do dvanástich mesiacov je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity, ale s opatrnosťou je v nevyhnutných prípadoch možné podporiť ju vybranými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ potvrdzuje Ing. A. Doboly z biotechnologickej spoločnosti.
„Miernejšie poruchy imunitného systému v detskom veku sa dajú ovplyvniť aj pomocou rôznych látok prírodného pôvodu, ktoré sú buď voľnopredajné, alebo viazané na predpis pediatra,“ odporúča aj lekárka. Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C.
Varovné signály zníženej imunity
Vyšetrenia pediatrom a detským imunológom pre podozrenie na vážnejšie poruchy imunity sú nutné, ak sa objavia nasledujúce varovné signály:
- Dieťa má 8 a viac infekcií dýchacieho aparátu v priebehu 12 mesiacov
- Má 2 alebo viac komplikovaných zápalov prínosných dutín v priebehu 12 mesiacov
- Prekoná 2 alebo viac závažných infekcií (napr. zápal mozgových blán, otrava krvi)
- Dieťa trpí rozsiahlym kvasinkovým ochorením kože a slizníc
- Opakujú sa hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív
- Neprospieva a má chronickú hnačk
- V rodine sa vyskytuje vrodená porucha imunity