MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chodúľka neškodí len chrbtici a nôžkam, ale brzdí aj psychický vývoj bábätka!

Nie len prvé krôčiky, aj pokusy postaviť sa majú vo fyzickom a psychickom vývine bábätka nezastupiteľnú funkciu.
Rodina a tehotenstvo

Chodúľka neškodí len chrbtici a nôžkam, ale brzdí aj psychický vývoj bábätka!

Čakanie na prvý detský krôčik býva napínavé a nadšenie z úspechu závratné. Nikdy to však dieťaťu neuľahčujte chodúľkou!

Dôsledky toho, že dieťa robilo svoje prvé krôčiky s pomocou chodúľky, sa s ním ponesú celé roky. Toto milé, farebné a zábavné zariadenie, o ktorom sú mnohí presvedčení, že ich ušetrí zohýbania sa a dieťatko zase pádov, rozhodne nepôsobí na zdravý vývoj. „Zaťažuje bábätku kĺby a chrbticu, ktoré dostanú hneď v základoch zlé držanie,“  upozorňuje fyzioterapeutka Iva Bílková. 

Neučte bábätko sedieť či chodiť, inak mu zarábate na boľavú dospelosť

Môžete spomaliť nielen fyzický, ale aj psychický vývoj

Bábätko sa naučí chodiť aj bez chodúľky. Dieťa sa potrebuje naučiť pracovať s ťažiskom tela, udržiavať rovnováhu. Vyvíja sa mu aj klenba na chodidle, a ak je usadené v chodúľke, vytvorí si zlé pohybové návyky pre chôdzu, čo mu neskôr spôsobí rôzne komplikácie, vrátane bolestí chrbta. Chodúľka dokonca môže spomaliť psychomotorický vývoj! Výskum publikovaný v časopise amerických pediatrov ukázal, že deti, ktoré rodičia usádzali do chodúliek, mali pomalší fyzický a psychický vývoj oproti deťom, ktoré na chodenie používali len vlastné nôžky. 

Chcete dať bábätku prepichnúť ušká? Čo na to jeho imunita?

Od chodúľky k rehabilitácii

Pre vývin sú dôležité aj pokusy, kedy sa dieťa snaží postaviť a začať chodiť. „Posilňuje si svaly trupu a dolných končatín. Pri prvých krôčikoch stojí najprv na vnútorných klenbách. Balancovaním a chôdzou popri nábytku si formuje klenbu,“ vysvetľuje Bílková.

Vynechávate s deťmi dôležitý rituál pred spánkom? Je to chyba, varujú vedci!

V chodúľke je dieťa skôr zavesené ako sediace a nohami, respektíve špičkami chodidiel, sa odráža od podlahy, nekráča. Bedrá aj chrbticu má v nesprávnej polohe a hrozí, že sa naučí chodiť takým spôsobom a bude potrebovať rehabilitáciu. A tomu všetkému sa dá predísť, ak ho necháte vyvíjať sa prirodzene, bez zbytočných či dokonca nebezpečných pomôcok. 

Má váš drobec soplíky? Nenechajte ho spať na brušku

Viac o zdravom pohybe dieťatka od hlavy až po päty sa dočítate v Zdraví Špeciál - Dieťa v pohybe. Práve v predaji!

Chodúľka neškodí len chrbtici a nôžkam, ale brzdí aj psychický vývoj bábätka!Chodúľka neškodí len chrbtici a nôžkam, ale brzdí aj psychický vývoj bábätka!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mútny moč synčeka poškodil nočník. Je to okej?

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia