MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chlapci to nezvládajú: Prečo je pôrod dievčatka pre zdravie ženy šetrnejší?

Nielen že sú dievčatká odolnejšie voči stresu, porodiť malú slečnu je pre matku navyše lepšie zo zdravotnej stránky.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Chlapci to nezvládajú: Prečo je pôrod dievčatka pre zdravie ženy šetrnejší?

Máte pocit, že chlapi sú voči stresu menej odolní ako ženy? Je to tak! Vedci teraz dokázali, že dievčatká už pri pôrode zvládajú stres lepšie ako chlapci.

Krvné vzorky z pupočnej šnúry novorodencov-dievčatiek vykazujú väčšiu antioxidačnú obranu a menej oxidačného stresu na bunkových membránach ako u chlapcov. Organizmus dievčat teda lepšie reaguje na stres ako telo chlapcov, tvrdia vedci z univerzity v španielskej Granade.

Menej stresu, viac zdravia

Oxidačný stres nastane v organizme vtedy, keď telo nemá dostatok antioxidantov, ktoré by neutralizovali voľné radikály. A to je zle. Voľné radikály sú totiž nestabilné bunky, ktoré reagujú s rôznymi látkami v tele a poškodzujú pri tom bunky, či dokonca vytvárajú nové, abnormálne bunky. Oxidačný stres je spúšťačom mnohých zdravotných problémov, vrátane depresie či Alzheimrovej choroby. Zistenie, že dievčatká lepšie zvládajú oxidačný stres podľa vedcov znamená, že pohlavie má pravdepodobne veľký vplyv na zdravie počas života, najmä na rozvoj budúcich patológií.

Čítajte aj: Vybudujte svojmu dieťaťu imunitu

Výhoda pre mamy dievčat

Španielska štúdia zistila, že matky, ktorým sa narodia dievčatá, majú tiež väčšiu antioxidačnú obranu a menšie poškodenia buniek v porovnaní s matkami, ktoré porodili chlapca. Počas pôrodu majú mamy dievčatiek menšiu aj zápalovú reakciu. Výskum prebehol na vzorke 56 žien, z ktorých 27 porodilo dievčatko a 29 chlapčeka.

Tehotné, pozor: Tento bežný liek bez predpisu môže ohroziť vaše bábo!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia