MENU
rodina-a-tehotenstvo

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Toxické látky obsiahnuté v čistiacich prípravkoch môžu zanechať na povrchu hračiek zdraviu škodlivý povlak a v ovzduší výpary.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Aj váš drobec si dáva všetko do úst? Je to prirodzené, spoznáva tak svoje okolie. Pediatrička odporúča raz týždenne všetky hračky vyčistiť. Čo, okrem mydla, dieťaťu neublíži?

Ihneď ako sa deti naučia udržať akýkoľvek predmet v rukách, strčia si ho do úst. Na zoznamovanie so svetom im totiž nestačí len zrak, čuch a sluch. Všetko potrebujú ochutnať. Keď im začnú rásť zúbky, je strkanie predmetov do úst ešte intenzívnejšie, pretože si neustálym "žužlaním" masírujú ďasná.

Čítajte: Červené kútiky deťom sami neliečte! Obráťte sa na lekára

Hračky môžete čistiť aj octom

V útlom veku deti najčastejšie prichádzajú do kontaktu s hračkami. Podľa pediatričky by ste ich mali vydezinfikovať či vyprať raz do týždňa. „Hračky, s ktorými dieťa prichádza do styku, odporúčam poumývať raz do týždňa. Použite teplý mydlový roztok a po umytí ho opláchnite čistou vodou. Medzi účinné a zdraviu prospešné dezinfekčné látky v domácnosti patrí aj ocot zmiešaný s vodou,“ radí pediatrička a neonatologička MUDr. Iveta Kostelníková z novorodeneckého oddelenia v nemocnici Košice-Šaca.

Chemikálie nepoužívajte

Ak chcete v dobrej viere, že pre dieťa robíte maximum, očistiť hračky silným dezinfekčným prostriedkom, nerobte to! „Okrem mydla a octu zriedeného s vodou, iné dezinfekčné roztoky a chemikálie neodporúčam. Toxické látky obsiahnuté v čistiacich prípravkoch môžu zanechať na povrchu hračiek zdraviu škodlivý povlak a v ovzduší výpary. Deti sú oveľa senzibilnejšie na cudzorodé látky v porovnaní s dospelými a skôr zareagujú na zbytky chemikálie napríklad alergickou reakciou,“ varuje lekárka Iveta Kostelníková.

Plyšové hračky operte

Plyšové hračky nemusíte prať každý týždeň, ale aspoň raz za štyri mesiace to urobte. „Plyšové hračky je potrebné občas vyprať, aj za cenu, že možno nebudú vyzerať rovnako pekne,“ radí lekárka. Skôr ako plyšovú hračku kúpite, skontrolujte, či sa dá prať. Väčšinu môžete oprať pri tridsiatich stupňoch Celzia a praním neutrpia ani farby či tvar. „Čím jednoduchší tvar a materiál hračky majú, tým sú pre dieťa bezpečnejšie,“ dodáva Iveta Kostelníková.

Čítajte aj: Ochráňte deti pred astmou a alergiami! Odporúčania vedcov vás prekvapia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor