Ihneď ako sa deti naučia udržať akýkoľvek predmet v rukách, strčia si ho do úst. Na zoznamovanie so svetom im totiž nestačí len zrak, čuch a sluch. Všetko potrebujú ochutnať. Keď im začnú rásť zúbky, je strkanie predmetov do úst ešte intenzívnejšie, pretože si neustálym "žužlaním" masírujú ďasná.
Čítajte: Červené kútiky deťom sami neliečte! Obráťte sa na lekára
Hračky môžete čistiť aj octom
V útlom veku deti najčastejšie prichádzajú do kontaktu s hračkami. Podľa pediatričky by ste ich mali vydezinfikovať či vyprať raz do týždňa. „Hračky, s ktorými dieťa prichádza do styku, odporúčam poumývať raz do týždňa. Použite teplý mydlový roztok a po umytí ho opláchnite čistou vodou. Medzi účinné a zdraviu prospešné dezinfekčné látky v domácnosti patrí aj ocot zmiešaný s vodou,“ radí pediatrička a neonatologička MUDr. Iveta Kostelníková z novorodeneckého oddelenia v nemocnici Košice-Šaca.
Chemikálie nepoužívajte
Ak chcete v dobrej viere, že pre dieťa robíte maximum, očistiť hračky silným dezinfekčným prostriedkom, nerobte to! „Okrem mydla a octu zriedeného s vodou, iné dezinfekčné roztoky a chemikálie neodporúčam. Toxické látky obsiahnuté v čistiacich prípravkoch môžu zanechať na povrchu hračiek zdraviu škodlivý povlak a v ovzduší výpary. Deti sú oveľa senzibilnejšie na cudzorodé látky v porovnaní s dospelými a skôr zareagujú na zbytky chemikálie napríklad alergickou reakciou,“ varuje lekárka Iveta Kostelníková.
Plyšové hračky operte
Plyšové hračky nemusíte prať každý týždeň, ale aspoň raz za štyri mesiace to urobte. „Plyšové hračky je potrebné občas vyprať, aj za cenu, že možno nebudú vyzerať rovnako pekne,“ radí lekárka. Skôr ako plyšovú hračku kúpite, skontrolujte, či sa dá prať. Väčšinu môžete oprať pri tridsiatich stupňoch Celzia a praním neutrpia ani farby či tvar. „Čím jednoduchší tvar a materiál hračky majú, tým sú pre dieťa bezpečnejšie,“ dodáva Iveta Kostelníková.
Čítajte aj: Ochráňte deti pred astmou a alergiami! Odporúčania vedcov vás prekvapia