MENU
Rodina a tehotenstvo

7 bylín pre ženy 45+: Zmiernia príznaky menopauzy a pomôžu schudnúť

O ženskosť neoberie

Menopauza je prirodzený a nevyhnutný proces, avšak neznamená, že prestávame byť ženami! Ukončenie obdobia plodnosti vníma čoraz viac žien pozitívne a berie ho ako možnosť sústrediť sa na iné aspekty svojho života. Niektoré ženy dokonca tvrdia, že po menopauze sa cítia oslobodené od pravidelného stresu z menštruačných komplikácií či z otehotnenia.

Menopauza je súčasťou klimaktéria. To začína perimenopauzou, pokračuje menopauzou a končí postmenopauzou. Fázy klimaktéria sú:

  • Perimenopauza začína približne okolo 45. roku, no niektoré z nás sa s ňou výnimočne stretnú už skôr, dokonca okolo tridsiatky. V tomto období sa začínajú hormonálne zmeny prejavovať nepravidelným cyklom, občasným búšením srdca, môžu na nás ísť prvé návaly a PMS býva búrlivejšie, než inokedy.
  • Menopauza je obdobie, keď žena nemá menštruáciu po dobu 12 mesiacov. Hormonálne zmeny sa dostanú do svojej konečnej fázy a s nimi sa skončí aj obdobie plodnosti.
  • Postmenopauza je obdobie po menopauze, keď sa telo musí prispôsobiť novým hormonálnym podmienkam. Aj v tejto fáze sa môžu ešte vyskytovať niektoré z príznakov menopauzy ako zmeny nálad, návaly, suchosť slizníc a pokožky.

Ako zmierniť príznaky menopauzy prírodnou cestou? Pokračovanie na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor