MENU
rodina-a-tehotenstvo

7 bylín pre ženy 45+: Zmiernia príznaky menopauzy a pomôžu schudnúť

V menopauze pomôžu schudnúť bylinky.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

7 bylín pre ženy 45+: Zmiernia príznaky menopauzy a pomôžu schudnúť

Okrem návalov a problémov v intímnej oblasti nás po 45 čaká náchylnosť na priberanie. Zaraďte si do domácej lekárničky bezkalorické bylinky!

Menopauza je prirodzený proces v živote každej ženy. Je to obdobie, kedy telo prechádza z reprodukčnej do neplodnej fázy, utlmuje sa produkcia progesterónu a estrogénu, čo má priamy vplyv na činnosť endokrinných žliaz, mozgu, srdca, na metabolizmus a vlastne celý organizmus.

Väčšinou si ním prechádzame vo veku okolo 45 až 55 rokov. Znamená ukončenie menštruačného cyklu a zastavenie produkcie vajíčok. Tento proces spôsobuje hormonálne zmeny v tele, ktoré môžu byť sprevádzané príznakmi ako zmeny nálady, návaly horúčavy, nočné potenie, nespavosť, suchosť kože, pošvy, zvýšené riziko vzniku osteoporózy a ďalšími.

K úzkostiam mnohých žien spojeným s menopauzou patria obavy o stratu ženskosti, sexepílu, libida a atraktivity. Nemusí to tak byť. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor