MENU
rodina-a-tehotenstvo

Úžasná Saša! Darovala svoje vajíčka, aby sa iné páry mohli tešiť z detí

Alexandra Molnárová (30) sa rozhodla svoje vajíčka darovať neznámemu páru.
Rodina a tehotenstvo

Úžasná Saša! Darovala svoje vajíčka, aby sa iné páry mohli tešiť z detí

Svet nie je spravodlivý. Niektoré ženy sú plodné ako višne a pre iné je jedinou šancou otehotnieť mimotelové oplodnenie darovaných vajíčok. Alexandra Molnárová (30) sa rozhodla svoje vajíčka darovať neznámemu páru.

Zatiaľ čo darovanie spermií je všeobecne známe, darovanie vajíčok sa v spoločnosti veľmi neskloňuje. A mnohí z nás o tejto možnosti ani netušia. Bez Alexandry a iných darkýň by páry, ktoré sa neúspešne túžia stať rodičmi, šancu dať život dieťaťu nedostali. Niektoré dvojice nemôžu mať dieťa z dôvodu predčasného zlyhania vaječníkov, nízkej kvality vajíčok ženy alebo kvôli vrodeným genetickým abnormalitám. Rovnako ženy po chemoterapii alebo rádioterapii pri onkologickej liečbe potrebujú darované vajíčka. Čo viedlo tridsaťročnú Sašu, sympatickú Bratislavčanku, aby darovala svoje vajíčka a podstúpila hormonálnu stimuláciu?

,,Na Instagrame som sledovala jednu Američanku, ktorá nemohla veľmi dlho otehotnieť. Vlastne, niekoľkokrát otehotnela, ale potratila. A hoci bola veľmi racionálna, z toľkých nevydarených pokusov jej “preskakovalo” a stala sa z nej precitlivená žena. Aj v mojom okolí bolo niekoľko báb s rovnakým problémom. Ja som, naopak, otehotnela veľmi ľahko. Uvedomovala som si, aké mám šťastie. Čím dlhšie som nad tým premýšľala, tým viac som bola nadšená nápadom, že by som darovala vajíčka a pomohla niekomu, kto sa trápi, mať také krásne zdravé dieťa ako mám ja. Bolo to dokonalé!” hovorí s nadšením mamička päťročného Vikina a ročnej Mily.

Priberieš! Budeš náladová!

A hoci jej úvahy prerušilo druhé tehotenstvo s dcérkou Milou, svojho plánu sa nevzdala. Musela však pár mesiacov počkať, pretože v čase dojčenia sa hormonálna stimulácia nemôže aplikovať. Podmienky na darovanie vajíčok sú prísne. Žena nemôže darovať vajíčka, ak je tehotná a dojčí, ak trpí vážnou psychickou poruchou, pravidelne konzumuje alkohol a užíva drogy.

Baby, ktoré nemôžu otehotnieť mi ďakovali, písali celé eseje.
Alexandra Molnárová, darkyňa

Zatiaľ čo manžel aj mama Sašu v rozhodnutí podporili, mnoho ľudí, aj priateľov, ju odrádzalo tým, že hormonálna príprava je veľký zásah do organizmu a sprevádzajú ju obrovské zmeny nálad, o možných dôsledkoch ani nehovoriac! Čudovali sa, prečo to chce všetko dobrovoľne podstúpiť. ,,Ženy, ktoré absolvujú hormonálnu liečbu s cieľom otehotnieť, sú pod stresom. Čo keď sa to nepodarí, už som to skúšala a nevyšlo to… Opäť budem musieť brať hormóny a opäť mi bude zle… V mojom prípade o nič nešlo. Nebála som sa toho, že niečo nevyjde, naopak, tešila som sa, že niekomu pomôžem a bude mať rovnako dokonalé deti ako ja.” O tom, že robí správnu vec, ju presvedčili desiatky pozitívnych reakcií po tom, čo na svojom instagramovom účte @operenecholec zverejnila svoje rozhodnutie. ,,Baby, ktoré nemôžu otehotnieť mi ďakovali, písali celé eseje.”

Alexandra Molnárová s manželom Matúšom a deťmi - Vikino má dnes päť rokov a Mila rok.Alexandra Molnárová s manželom Matúšom a deťmi - Vikino má dnes päť rokov a Mila rok.
Alexandra Molnárová s manželom Matúšom a deťmi - Vikino má dnes päť rokov a Mila rok.
Zdroj: Katarína Šlesárová

Tento rok v apríli sa teda Alexandra vybrala na kliniku reprodukčnej medicíny ReproMedica v Bratislave a celý proces sa mohol začať. Na prvej konzultácii vyplnila dotazník. ,,Boli tam otázky na všetko - výšku, váhu, farbu očí aj vlasov, dokonca aj povahu. Napísala som, že som super. A vtipná,” smeje sa Saša. V prvý deň jej tiež odobrali krv na genetické testy a pohlavne prenosné choroby. ,,Trochu som sa obávala toho, že budem prenášačkou nejakého vážneho ochorenia. Viete, kvôli deťom… Všetko však bolo v poriadku,” odľahlo jej.

Proces samotnej stimulácie začína naplánovaním stimulačného cyklu, ktorý trvá približne desať dní. V organizme zdravej ženy sa totiž počas jedného menštruačného cyklu uvoľní jedno vajíčko a to je málo. Cieľom je prinútiť vaječníky, aby v nich dozrel väčší počet vajíčok, v ideálnom prípade desať až pätnásť. Hormonálnu stimuláciu vaječníkov, ktorá sa nastavuje individuálne, si Saša začala aplikovať do kožnej riasy v podbrušku v prvý deň menštruácie. ,,Ihiel som sa nebála. Už som mala skúsenosti s injekciami proti zrážaniu krvi a navyše, ja som si ich mala kde pichať. Horšie sú na tom štíhle darkyne,” hovorí o bezbolestnej aplikácii hormónov. Počas desiatich dní stimulácie jej na klinike robili folikulometriu (ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa sleduje rast folikulov) a určili presný deň a čas odberu vajíčok. Tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zabezpečila dozretie vajíčok. ,,Upozornili ma, aby som nedvíhala ťažké predmety, pretože folikuly mohli prasknúť,” dodáva Alexandra.

Ako prebehla hormonálna stimulácia? Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor