MENU
rodina-a-tehotenstvo

Budúce mamičky, zbystrite! Tieto vitamíny v tehotenstve potrebujete

Happy,Pregnant,Young,Woman,Sitting,And,Eating,Fruit,Salad,On
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Budúce mamičky, zbystrite! Tieto vitamíny v tehotenstve potrebujete

Viete, ktoré vitamíny sú pre zdravý vývoj bábätka mimoriadne dôležité? Máte ich dostatok?

Budúce mamičky nie su zodpovedné len za svoje zdravie, ale aj za zdravie dieťatka. Preto je dostatok vitamínov v tehotenstve veľmi dôležité. Na ktoré by ste nemali zabúdať?

Kyselina listová

Kyselina listová pomáha predchádzať vrodeným chybám, rázštepom, vývojovým poruchám, predčasnému pôrodu či dokonca potratu. S jej konzumáciou by ste preto mali začať hneď, ako zistíte, že ste tehotná. Doplniť ju môžete konzumáciou špenátu, kapusty, paradajok, koreňovej a zelenej listovej zeleniny, ale aj orechmi, ovocím a lesnými plodmi.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor