MENU
rodina-a-tehotenstvo

Budete bez milovania menej zdravá? Toto vravia odborníci, možno vás prekvapia

Man,Misunderstanding,Why,Wife,Does,Not,Want,Sex,With,Him
Rodina a tehotenstvo

Budete bez milovania menej zdravá? Toto vravia odborníci, možno vás prekvapia

Nemáte stáleho partnera, alebo aj máte, ale sex vám ani nepríde na um. Aké zdravotné následky to môže mať?

Príčinami absencie sexu v živote môže byť všeličo - nízke libido, stres, únava,  nedostatok času, či single život ale možno i zdravotné problémy - napríklad srdcové, metabolické, psychické, či bolesti chrbtice. Ak beriete navyše lieky, môžu chuť na milovanie ovplyvňovať.

Treba sa ale obávať, že bez sexu vám hrozia ďalšie fyzické ťažkosti? Odborníčka si to napriek mýtom, ktoré kolujú, nemyslí. Podľa známej americkej sexuálnej terapeutky Sari Cooperovej, ktorú citovala Žena.sk, ide v prvom rade o stratu libida. Ak nemáte toľko vášne, telo si jednoducho zvykne a prestane po dotykoch túžiť. Ale choroby? 

Podľa výskumov, ktoré lekári robili na mníškach, sa naopak zistilo, že sa im vyhýbajú niektoré ženské choroby. Jednou z nich je aj ľudský papilomavirus, teda HPV vírus, ktorý sa šíri pohlavným stykom a ním spôsobeným nádorom. Samozrejme sú takto chránené aj proti iným pohlavným chorobám.

Ako píše ncbbnews.com, podľa ďalších štúdií mníšky, ale aj kňazi v priemere žijú dokonca dlhšie, a aj typické zdravotné ťažkosti ako vysoký tlak, sa u mníšok vyskytujú zriedkavejšie.  

Absencia sexu teda pre ženské nepredstavuje zrejme viac ako nepríjemnosť a samozrejme aj tá závisí od uhla vnímania.

Skôr životný štýl

Aj keď nejde o to, žeby sa vám vagína zúžila, predsa len sa s ňou niečo deje. Je to však väčšinou problém žien v menopauze. Tým, že sa žene rokmi prirodzene znižuje libido a so sexom mnohé rezignujú, vaginálna stena sa oslabí, nie je taká pružná a sex nakoniec môže bolieť. 

Aby sme si ale pripomenuli to podstatné, dĺžka života a celkové zdravie samozrejme viac závisí od životného štýlu ako od množstva sexu - teda od zdravej stravy, dostatku pohybu a eliminácie stresu.

Naďalej platí, že sex je pre ľudské telo zdravý a ak nemáte práve s kým ho mať, odborníci odporúčajú venovať sa mu invidividuálne. Okrem iného je dosť možné, že sa vám zlepší aj mentálne zdravie - pri orgazme sa vyplaví opamín, oxytocín, sérotonín a skupina endorfínov, ktorú psychike pomáhajú. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor