MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prvá stolica bábätka je ako stroj času. Vedci si všimli dôležitý detail

Prvá stolica bábätka zaznamenáva jeho kompletnú minulosť zo života v maternici.
Rodina a tehotenstvo

Prvá stolica bábätka je ako stroj času. Vedci si všimli dôležitý detail

Dojčatá počas prvého roka svojho života vyprodukujú množstvo stolice. Úplne prvá môže poskytnúť kľúčové informácie o riziku vzniku alergií.

Zámorskí vedci analyzovali vzorky mekónia od 100 detí zapojených do dlhodobej štúdie CHILD Cohort Study týkajúcej sa zdravia detí v Kanade. Mekónium, ľudovo nazývané smolka, je tmavozelená látka zložená z toho, čo plod prijíma a vylučuje v maternici, od kožných buniek a plodovej vody až po molekuly nazývané metabolity. Novorodenec zvyčajne vylúči smolku počas prvého dňa života.

V štúdii uverejnenej v časopise Cell Reports Medicine zistili, že čím menej rôznych druhov molekúl mekónium dieťaťa obsahuje, tým väčšie je riziko vzniku alergie u dieťaťa vo veku do 1 roka.

Naša analýza odhalila, že novorodenci, u ktorých sa vyvinula alergická senzibilizácia do 1 roka, mali pri narodení výrazne menej ‚bohatého‘ mekónia v porovnaní s tými, u ktorých k alergickým reakciám nedošlo,“ uviedol spoluautor štúdie Dr. Brett Finlay, profesor v Michael Smith Laboratories a na katedrách biochémie a molekulárnej biológie, mikrobiológie a imunológie, v správe na stránke University of British Columbia (UBC). 

Ako stroj času

S kolegami tiež odhalili, že menší počet určitých molekúl sa spája so zmenami v kľúčových zoskupeniach baktérií s rozhodujúcou úlohou v črevnom mikrobióme dôležitom pre celkové zdravie.  

Mekónium je ako časová kapsula, ktorá odhaľuje, čomu bolo dieťa vystavené pred narodením. Obsahuje všetky druhy molekúl, s ktorými sa matky stretávajú a hromadia sa v maternici, a potom sa stáva počiatočným zdrojom potravy pre najskoršie črevné mikróby," vysvetlila spoluautorka štúdie Dr. Charisse Petersen, výskumná spolupracovníčka na pediatrickom oddelení UBC.

Táto práca ukazuje, že vývoj zdravého imunitného systému a mikrobioty sa môže v skutočnosti začať skôr, ako sa dieťa narodí. Signalizuje, že drobné molekuly, ktoré v maternici pôsobili na dieťa, hrajú v budúcom zdraví zásadnú úlohu,“ uviedla Petersen.

Predpovie astmu?

Na predpovedanie neskoršieho alergického zaťaženia detí vedci použili algoritmus strojového učenia  so 76% presnosťou, čo je podľa nich spoľahlivejšia predpoveď, či sa u dieťaťa vyvinie alergia do prvého roku veku, ako kedykoľvek predtým. 

Vieme, že u detí s alergiou je najvyššie riziko vzniku aj astmy. Teraz máme príležitosť identifikovať rizikové deti, ktoré by mohli benefitovať z včasných zásahov skôr, ako sa u nich prejavia príznaky alergie alebo astmy neskôr v živote, “ domnieva sa spoluautor štúdie Dr. Stuart Turvey, profesor pediatrického oddelenia UBC a spoluriaditeľ kohortnej štúdie CHILD.

Isté je, že voľným okon „kvalitu" smolky ako laik neodhalíte. Ostáva teda otázka, či by sa analýza mekónia mohla na základe tohto objavu v budúcnosti stať súčasťou novorodeneckého skríningu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor