Bolestivá strata. Prečo ste potratili a aké máte šance opäť otehotnieť?
23. 5. 2017, 13:45 (aktualizované: 15. 7. 2024, 14:10)

Zdroj: Shutterstock
Spontánnym potratom príroda zväčša rieši situáciu, keď by dieťatko pre genetické poškodenie neprežilo. Môžu ho však vyvolať aj iné príčiny.
Najčastejšou poruchou tehotenstva je samovoľný potrat. Končí sa ním asi 20% gravidít, pričom najkritickejší je čas do ukončeného ôsmeho týždňa. Dôvody sú často „medzi nebom a zemou“, lekári ich jednoducho nedokážu presne určiť. Takéto skoré spontánne potraty ostanú často nespozorované, takže môžu byť aj oveľa početnejšie.
Ako sa prejaví
Prirodzený potrat sa zvyčajne ohlási bolesťami v podbruší a špinením. Výnimočne je možné ho v tomto štádiu ešte zastaviť. V opačnom prípade nasleduje doma zvládnuteľné krvácanie a kontrakcie maternice, ktorými sa telo snaží vypudiť odumretý plod. Tento proces môže prebehnúť prakticky bezproblémovo a kompletne, čiže v maternici neostane žiadna časť plodového vajca. Výhoda je, že sa vyhnete anestézii a chirurgickému zákroku. Samozrejme, aj pri takomto priebehu spontánneho potratu musíte ísť potom na kontrolu ku gynekológovi.
Nie vždy je to však také jednoduché. Občas sa maternica ani po dlhodobom krvácaní nevyprázdni alebo môže byť krvácanie veľmi silné, sprevádzané veľkými bolesťami, dokonca sa objavia horúčky. Vtedy je nutné ísť do nemocnice na chirurgické vyčistenie.
Spontánny potrat
Za včasnú tehotenskú stratu sa považuje samovoľný potrat, ktorý nastane do 12. týždňa. Za neskorší spontánny potrat sa označuje ukončenie tehotenstva predčasným vypudením mŕtveho plodu z maternice po 12. týždni, ale pred ukončením 22.týždňa tehotenstva, alebo pri hmotnosti plodu do 500 gramov.
- Kompletný: Plod je vypudený aj s placentou a plodovými obalmi, maternica sa úplne vyprázdni. Krvácanie môžu sprevádzať kŕče a bolesti v podbruší. Netrvá to dlhšie než sedem dní.
- Nekompletný: Nejaká časť placenty či plodových obalov nie je napriek krvácaniu vypudená. Aby nedošlo k infekcii či k zápalu, je potrebné aj chirurgické vyčistenie maternice.
- Zamĺknutý: Nesprevádzajú ho nijaké príznaky, vyšetrenie ultrazvukom však zistí, že plod v maternici odumrel, chýba srdcová aktivita. Takýto potrat sa môže po niekoľkých dňoch skončiť buď ako kompletný, alebo je potrebná kyretáž.
Možné príčiny skorej straty dieťatka:
Vývojové chyby plody, ktoré by mu nedovolili prežiť.
Chyby pri zahniezdení vajíčka, napríklad imunitná reakcia na vonkajšiu časť oplodneného vajíčka, ktorá zabezpečuje jeho zahniezdenie v maternici.
Problém s placentou a nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom.
Úraz, úder, röntgenové vyšetrenie, lieky, drogy, fajčenie, alkohol, stres.
Problémy s maternicou ako myómy, nedostatočnosť krčka maternice, jazvy po cisárskom reze či po operácii.
Gynekologická vírusová alebo bakteriálna infekcia.
Choroby na strane matky ako cukrovka, zvýšená funkcia štítnej žľazy, autoimunitné problémy, hormonálne poruchy, ochorenia krvi, histamínová intolerancia, celiakia.
Rozdielny Rh faktor, ak je matka Rh negatívna a dieťa Rh pozitívne, môže to spôsobiť imunologickú reakciu matky, ktorej sa však dá zabrániť!
Vyšší vek matky, ale aj otca.
Obezita, anorexia, bulímia.
";i:10;s:33:"Viacnásobné tehotenstvo.
Mnohým nepredídete
Ak sa však chystáte na bábätko, mali by ste si ešte pred otehotnením vyliečiť všetky ochorenia, ktoré by mohli ohroziť donosenie dieťatka. Ak trpíte problémom či ochorením, ktoré sa vyliečiť nedajú, v spolupráci s lekármi by ste ich ešte pred počatím mali dostať pod kontrolu.
Čakať či operovať?
Psychicky náročný je „zamĺknutý potrat“, keď sa tešíte na bábätko, no ono v maternici odumrie. Telo ho však nevypudí hneď. Obdobie, kým nastane spontánne krvácanie a kontrakcie maternice, býva rôzne dlhé, spravidla v rozmedzí do troch týždňov. V takejto situácii gynekológ zvyčajne naordinuje prostaglandíny, hormóny, ktoré stimulujú kontrakcie maternice a celý proces urýchlia. Nie vždy sa však kyretáži, chirurgickému vyčisteniu maternice, vyhnete. Na druhej strane, ak psychicky ťažko zvládate, že nosíte v tele mŕtve dieťatko, môžete si kyretáž zvoliť aj sama a nečakať na samovoľné vyprázdnenie maternice.
Ďalšie šance
Pri potrate nejde len o stratu dieťatka, o život môže ísť aj vám. „Hrozí vykrvácanie, pľúcna embólia, ťažká infekcia, rozvrat vnútorného prostredia pri syndróme mŕtveho plodu, ktorý sa rozvíja po troch až štyroch týždňoch od odumretia plodu v maternici,“ vraví gynekológ MUDr. Erik Dosedla. Po kyretáži sa môžu objaviť zrasty alebo infekcia maternice, ktoré komplikujú alebo znemožnia ďalšie otehotnenie. „Ak však nenastanú komplikácie, môžete otehotnieť po jednej normálnej menštruácii. Sliznica maternice sa kompletne zrekonštruuje za jeden mesiac,“ upokojuje lekár. Predošlý potrat neznižuje šancu na donosenie ďalšieho dieťatka.
Kedy môžete znova?
Po vyčistení maternice kyretážou sa jej výstelka postupne, do niekoľkých dní, zregeneruje. Potom sa upravia aj hormonálne pomery v tele a obnoví sa normálny menštruačný cyklus. O opätovné otehotnenie sa môžete začať snažiť po prvej menštruácii, ktorú dostanete.
3 a dosť!
Najneskôr po troch opakovaných potratoch je potrebné, aby ste podstúpili prenatálnu diagnostiku – viaceré špeciálne vyšetrenia ako hormonálny profil, vyšetrenie štítnej žľazy, imunologické faktory, hematologické vyšetrenie so zameraním na zrážavosť krvi, ako aj celkové genetické vyšetrenie a spermiogram partnera. V niektorých prípadoch je namieste aj genetické vyšetrenie mŕtveho plodu.
Zdravá rada
Tri až šesť mesiacov pred plánovaným otehotnením užívajte kyselinu listovú a pokračujte v tom aj prvé tri mesiace po otehotnení. „Praje správnemu vývoju centrálneho nervového systému a bráni rozvoju rázštepových ochorení chrbtice,“ radí MUDr. Erik Dosedla.
Zdravie špeciál práve v predaji!