MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bolesť hlavy či krku, vám môže spôsobiť aj zlá podprsenka. Máte tú vhodnú?

Venujte dostatok času výberu podprsenky. Môžete tak predísť mnohým zdravotným problémom.
Rodina a tehotenstvo

Bolesť hlavy či krku, vám môže spôsobiť aj zlá podprsenka. Máte tú vhodnú?

Trpíte bolesťami ramien, máte stuhnutý krk alebo vás bolieva hlava? A napadlo vás, že vinníkom môže byť kus oblečenia?

Anglický výrobca podprseniek urobil výskum, v ktorom odhalil, že až 76 percent žien nosí zlú veľkosť podprsenky. A to napriek tomu, že výber je bohatý. Čo by však ženy neobetovali pre tú správnu farbu, strih a materiál. Iné si zas nahovárajú, že časom sa im prsia zmenšia alebo narastú. Všetko má však svoje zdravotné následky. Ramienka aj košíky – treba si správne vybrať.

Príliš malá

Fyzioterapeutka Sammy Margová pre dailymail.co.uk povedala: „Často nachádzam priamu úmernosť medzi problémami s chrbticou, šijou a držaním tela, ktoré trápia moje klientky, a ich podprsenkami. Ak je podprsenka príliš tesná, môže vytvoriť tlak na nervy, svaly a cievy okolo ramien, v hornej časti chrbta a hrudníka, čo vedie k bolesti, bolestiam hlavy a dokonca aj mravčením v poprsí.“ Pri dlhodobom nosení môže dokonca spôsobovať tlak na ramenný kĺb, čo ovplyvňuje rozsah a funkciu ramien a má za následok trvalé bolesti. Tesné podprsenky navyše môžu spôsobiť ranky na koži, ako sa zarezáva do kože.

Príliš veľká

Problémom nie je len príliš malá podprsenka. Ťažkosti spôsobuje aj priveľa priestoru. „Podprsenka, ktorá nie práve efektívne podporuje prsia, môže viesť k posturálnym problémom, ako sú zaoblené alebo zhrbené ramená, pretože žena neprirodzene stojí aj sedí, aby kompenzovala nefunkčnosť spodnej bielizne,“ vysvetlila Margová.  Ak je vaša veľkosť košíčkov C a väčšia, problémy sú ešte horšie. Zle podporované prsia tlačia na bránicu, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Hmotnosť pŕs v kombinácii so zlým držaním tela a sedavým spôsobom života môže dokonca zhoršiť problémy s trávením. Prsia sa skladajú z tuku a mliečnych žliaz, pričom v ich polohe ich držia jemné väzivá a spojivové tkanivo. Gravitácia, tehotenstvo, hormonálne zmeny, kolísanie hmotnosti a dokonca aj cvičenie pretiahnu kožu, štruktúry a podporné väzy prsníkov viac, než je obvyklé. A tým sa mení tvar prsníkov, čomu určite chcete zabrániť.

Koniec silikónom? Prsia budú držať iba gumičky!

Tesné ramienka

Najbežnejšia mylná predstava je, že ramienka podprsenky sú tam na to, aby držali prsia. Len veľmi málo žien si uvedomuje, že sú to v skutočnosti najmenej dôležité časti podprsenky. Podpora je sústredená v košíčkoch a okolo hrudníka. Tesne utiahnuté ramienka vyvíjajú tlak na ramená, zarezávajú sa vám do tela, ťahajú ramená a chrbticu dopredu, čo spôsobuje tlak na nervy a dokonca ovplyvňuje pružnosť ramena, či bolesti hlavy a krčných svalov. Dôsledkom môžu byť aj trvalé nevzhľadné drážky na každom ramene.

Nevhodné kostice

Kostice pri priamom styku s kožou. To tiež nie je dobrá vec, keďže ju dráždia, alebo pri čerstvých prsných implantátov ich môžu aj poškodiť. Taktiež narážajú na rebrá, vďaka čomu ženy zažívajú nepohodlie a objavujú sa u nich modriny. Kostice by mali pevne sedieť na hrudnom koši, vpredu aj po stranách, okolo spodnej časti pŕs. Nemali by zasahovať do prsného tkaniva. Ak sa látka podprsenky pri kosticiach prederie, je na čase tento kúsok spodnej bielizne vyradiť.

Zlý tvar

Rôzne štýly podprseniek lichotia a poskytnú väčšiu podporu rôznym siluetám. Správne vybraná podprsenka ženám zvyšuje sebavedomie, komfort a pomáhajú v boji s gravitáciou. Ak máte široké ramená a medzeru medzi prsiami, balkonetová podprsenka, ktorá dvíha prsia zospodu nahor, bude pre vás najlepšia. Ak máte úzke ramená a veľmi malú medzeru medzi prsiami, siahnite po podprsenke, ktorá ich pritisne k sebe. Veľmi veľké, ťažké prsia potrebujú podporu podprsenky s viacerých dielov látky zošitých dohromady. Ich košíčky sú na to špeciálne navrhnuté. Nenechajte sa zlákať nosením pevne padnúcej športovej podprsenky. Ak ju nosíte aj mimo cvičenia, pripravte sa na dýchacie problémy. Tieto kúsky bielizne sú navrhnuté tak, aby držali prsia na mieste pri behu alebo cvičení, a teda ich držia pevnejšie, než bežné podprsenky.

V čom cvičiť

Výskum z University of Portsmouth ukázal, že prsia sa pri cvičení pohybujú v rozmedzí desať až pätnásť centimetrov v troch alebo viacerých smeroch. To znamená, že podpora športovej podprsenky je nutnosťou, ak sa chcete vyhnúť bolesti pŕs. Pre rôzne druhy športov sú na trhu dostupné aj rôzne druhy podprseniek podľa poskytujúcej podpory. Rovnako si ženy môžu vybrať podľa veľkosti svojich pŕs – pevnejšie podprsenky pritlačia prsia k hrudníku a sú vhodné pre väčšie poprsie, iné sú zas vhodné pre menšie objemy hrudníka. Nezabúdajte však, že aj tieto podprsenky časom strácajú svoju pružnosť a pevnosť, a treba ich vymeniť.

Krásne, zdravé, pevné... 4 kroky k prsiam, po akých túži každá žena 

Prsia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je možné dosiahnuť belosť zubov bez invazívnych zákrokov?

S touto otázkou sa stretávam pomerne často. Trvalé zuby sú prirodzene žltšie ako mliečne zúbky, no keď máte pocit, že zožltli postupne, môže ísť o povrchový pigment spôsobený stravou, či nápojmi, ktoré zuby trošku zafarbia. U detičiek za to môžu najčastejšie čaje alebo ovocie. Tento problém sa dá jednoducho vyriešiť návštevou dentálnej hygieny, kde hygienička bezbolestne dcérke zúbky vyleští, prípadne vypieskuje. 

čítať viac

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia