MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako v noci ležíte? Aj správna spánková poloha dokáže chrbtu uľaviť

Skúste viac spánku a oddychu, ale aj viac zeleniny a ovocia a pohybu.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Ako v noci ležíte? Aj správna spánková poloha dokáže chrbtu uľaviť

Kvalitný spánok prospieva fyzickej i psychickej kondícii. Ak ho však naruší bolesť chrbta, neprichádzajú ani sny. Ako ho odľahčiť?

Bolesti chrbta vám pomôže zmierniť aj správna spánková pozícia. Nebojte sa, nemusíte sa učiť spať inak, ako ste zvyknutí, pomôcť vám môžu aj drobné triky. Stačí si na správne miesto podložiť malý vankúš. Vedeli ste, šesťdesiat percent ľudí, ktorých bolí spodná časť chrbta, má aj problémy so spánkom?

Na chrbte

„Ak spávate na chrbte, dajte si menší vankúšik pod kolená. Tak zabránite tomu, aby sa bolesť počas noci stupňovala,“ radí fyzioterapeut Daniel Giordano pre webový portál menshealth.de. „Vďaka tejto pomôcke sa rozširuje priestor medzi jednotlivými stavcami, čo znižuje tlak na medzistavcové platničky.“ Spánok noc čo noc na chrbte vo všeobecnosti spôsobuje zvýšený tlak na medzistavcové platničky. Vyvarujte sa aj prílišnému záklonu hlavy.

Na boku

Ak spíte na boku, dajte si pri bolestiach chrbta vankúšik medzi kolená. „Pomôžete tak chrbtici, aby zostala v optimálnej polohe počas celej noci,“ vysvetľuje fyzioterapeut. Táto spánková pozícia je podľa neho vhodná i v prípade ťažkostí s vyskočenou platničkou alebo so skoliózou. Je ideálnou prevenciou, ako predísť bežným bolestiam chrbta.

Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.
Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.
Zdroj: Shutterstock

Na bruchu

Ak vás trápia bolesti chrbta a spávate na bruchu, podložte si vankúš tak, aby ste mierne zdvihli panvu. Bez tejto pomôcky sa chrbtica viac namáha a zvyšuje sa i bolestivosť v oblasti krížov. Pomôcť vám môže bežný vankúš, ktorý je síce mäkký, ale dobre naplnený. Nájdete však aj špeciálny určený presne na tento účel.

Položte si správne hlavu

„Bolesti chrbta sa niekedy zhoršia aj pre nesprávnu polohu hlavy počas spánku,“ upozorňuje fyzioterapeut Daniel Giordano. „Vždy spite len s vankúšom pod hlavou.“ Ak je krk pri spánku príliš ohnutý, tlak sa premení na bolesť, ktorá môže vyžarovať až do spodnej časti chrbta. Ak spíte na boku alebo na chrbte, ideálny je pre vás špeciálny ortopedický vankúš na podporu krčnej chrbtice. Vždy počítajte s tým, že chrbát si najlepšie oddýchne, ak ho v noci zachováte v čo najrovnejšej pozícii a udržíte si jeho prirodzený tvar dvojitého S. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor