MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako v noci ležíte? Aj správna spánková poloha dokáže chrbtu uľaviť

Skúste viac spánku a oddychu, ale aj viac zeleniny a ovocia a pohybu.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Ako v noci ležíte? Aj správna spánková poloha dokáže chrbtu uľaviť

Kvalitný spánok prospieva fyzickej i psychickej kondícii. Ak ho však naruší bolesť chrbta, neprichádzajú ani sny. Ako ho odľahčiť?

Bolesti chrbta vám pomôže zmierniť aj správna spánková pozícia. Nebojte sa, nemusíte sa učiť spať inak, ako ste zvyknutí, pomôcť vám môžu aj drobné triky. Stačí si na správne miesto podložiť malý vankúš. Vedeli ste, šesťdesiat percent ľudí, ktorých bolí spodná časť chrbta, má aj problémy so spánkom?

Na chrbte

„Ak spávate na chrbte, dajte si menší vankúšik pod kolená. Tak zabránite tomu, aby sa bolesť počas noci stupňovala,“ radí fyzioterapeut Daniel Giordano pre webový portál menshealth.de. „Vďaka tejto pomôcke sa rozširuje priestor medzi jednotlivými stavcami, čo znižuje tlak na medzistavcové platničky.“ Spánok noc čo noc na chrbte vo všeobecnosti spôsobuje zvýšený tlak na medzistavcové platničky. Vyvarujte sa aj prílišnému záklonu hlavy.

Na boku

Ak spíte na boku, dajte si pri bolestiach chrbta vankúšik medzi kolená. „Pomôžete tak chrbtici, aby zostala v optimálnej polohe počas celej noci,“ vysvetľuje fyzioterapeut. Táto spánková pozícia je podľa neho vhodná i v prípade ťažkostí s vyskočenou platničkou alebo so skoliózou. Je ideálnou prevenciou, ako predísť bežným bolestiam chrbta.

Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.
Chrbtu uľavíte, ak si nohy správne podložíte menším vankúšom.
Zdroj: Shutterstock

Na bruchu

Ak vás trápia bolesti chrbta a spávate na bruchu, podložte si vankúš tak, aby ste mierne zdvihli panvu. Bez tejto pomôcky sa chrbtica viac namáha a zvyšuje sa i bolestivosť v oblasti krížov. Pomôcť vám môže bežný vankúš, ktorý je síce mäkký, ale dobre naplnený. Nájdete však aj špeciálny určený presne na tento účel.

Položte si správne hlavu

„Bolesti chrbta sa niekedy zhoršia aj pre nesprávnu polohu hlavy počas spánku,“ upozorňuje fyzioterapeut Daniel Giordano. „Vždy spite len s vankúšom pod hlavou.“ Ak je krk pri spánku príliš ohnutý, tlak sa premení na bolesť, ktorá môže vyžarovať až do spodnej časti chrbta. Ak spíte na boku alebo na chrbte, ideálny je pre vás špeciálny ortopedický vankúš na podporu krčnej chrbtice. Vždy počítajte s tým, že chrbát si najlepšie oddýchne, ak ho v noci zachováte v čo najrovnejšej pozícii a udržíte si jeho prirodzený tvar dvojitého S. 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor