MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bizarné fóbie z bežných vecí

Po najstaršej a najznámejšej fóbii z pavúkov prišla tá z mravcov, včiel, ôs a červíkov.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Bizarné fóbie z bežných vecí

Bojíte sa tmy, výšok alebo uzavretých priestorov? Dnes už ovládli svet celkom nové fóbie a jedna bizarnejšia než druhá. Strach s križovatiek vám poriadne skomplikuje cestu do práce a hrôza z vody zapríčiní, že môžete zomrieť od smädu.

Nové fóbie vznikajú každý deň. „Nedávno sa mi do rúk dostala publikácia, kde bolo popísaných šesťstoštrnásť fóbií. Najprv bol iba strach zo žien, neskôr sa z neho oddelil strach z pekných žien. Kedysi sa ľudia báli lietania, ale teraz už majú fóbiu aj z toho, že im počas letu príde zle. Kým niekto sa môže obávať všetkých zvierat, iný iba divých a ďalší zase len ich srsti a kožuchov. Po najstaršej a najznámejšej fóbii z pavúkov prišla tá z mravcov, včiel, ôs a červíkov,“ hovorí terapeutka Anka Petranová, ktorá pracuje a žije v USA. Vo svojej ordinácii sa stretla naozaj s kadečím.

PROBLÉM S KRIŽOVATKOU

Nie všetky diagnózy, ktoré znejú zábavne, zábavné aj sú. Ak máte strach z vody, môžete sa síce vyhýbať bazénom, riekam a moru, ale môžete sa aj prestať sprchovať alebo tekutiny zavrhnete nadobro. „Bez vody vydržíte niekoľko dní. Takýto pacient potrebuje okamžitú pomoc zdravotníkov a psychiatrickú liečbu, lebo mu ide o život,“ vysvetľuje terapeutka.

Za väčšinou fóbii sú zlé skúseností a traumy z detstva. „Strach z ohňa obyčajne pramení zo spomienky na požiar alebo na popálenie. Za obavou zo zubárov môže stáť zlá skúsenosť v zubárskom kresle. Mala som dokonca klienta, ktorý trpel agyrofóbiou, veľmi sa bál križovatiek. Po mnohých sedeniach sme objavili, že za jeho strachom sa ukrývajú rodičia. Keď bol malý, mame sa občas podarilo na križovatke zle odbočiť, otec jej škaredo vynadal a strhla sa medzi nimi hlučná hádka. Muž sa vždy od strachu spotil, keď mal prejsť križovatkou.

Búšilo mu srdce, zahmlievalo sa mu pred očami a lapal dych. Až keď zamdlel za volantom, rozhodol sa vyhľadať odbornú pomoc,“ šokuje terapeutka. Strach z križovatiek nie je jediným problémom na cestách, existuje totiž aj dromofóbia - strach z prechádzania cez cestu, alebo gephyrofóbia, pri ktorej sa ľudia boja prejsť cez most.

NAJVÄČŠIE HORORY

Fóbiu však môže spustiť aj zážitok niekoho iného. Stačí, že sa doňho vcítite. „Poznám mnohých, u ktorých fóbiu vyvolala povera alebo strašidelná historka pri táboráku. Príznačná je triskaidekafóbia, neopodstatnený strach z číslice trinásť. Ľudia sa často boja aj číslic 666, štvorky alebo osmičky,“ vymenúva terapeutka. Zistila, že za mnohými fóbiami stoja i filmové štúdiá. Strach z vtákov bol najčastejší okolo roku 1963, keď v kinách bežal film Alfreda Hitchcocka Vtáci. Ďalšia vlna obrovského strachu prišla o dvanásť rokov neskôr s Čeľusťami Stevena Spielberga. Vtedy mali i tí najodvážnejší problém vstúpiť do mora. Na strachu zo spánku je zase postavená Nočná mora z Elm Street. „Za fóbie často môžu práve horory, preto rešpektujte vekové hranice, ktoré tvorcovia pri filmoch uvádzajú.

Chráňte deti pred takýmto žánrom,“ varuje Anka Petranová. A nenúťte ich milovať klaunov. Pred dvadsiatimi rokmi sa v USA na každej detskej oslave objavoval smiešny pán vo veľkých topánkach a s červeným nosom. Až kým tradíciu nezmenil spisovateľ Stephen King. V jeho knihe To vraždí malé deti monštrum v podobe klauna. A tak sa zrodila klaunofóbia.

POMOC, FARBA

„Hovorí sa, koľko ľudí, toľko chutí. Aktuálnejšie však je, koľko ľudí, toľko fóbií. Kolegova pacientka sa bojí červenej farby. Môj klient zase žltej a do rozhovoru nám vstúpil doktor, ktorý sa v praxi stretol aj s fóbiou z fialovej a bielej farby. Jeden jeho klient má doma iba plastový nábytok, lebo sa bojí dreva a poznám ženu, ktorá ma paniku z liekov. Momentálne ma navštevuje dievča, ktoré sa obáva zrkadiel. Nedesí ju pritom odraz ani starnutie. Je pred nami dlhá cesta, kým odhalíme, čo je pôvodom jej strachu,“ hovorí terapeutka.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor