MENU
rodina-a-tehotenstvo

Berie vaše dieťa drogy? Neprezradí ho len zmena správania

Varovné príznaky závisia od konkrétnej drogy a tiež spôsobu užívania.
Rodina a tehotenstvo

Berie vaše dieťa drogy? Neprezradí ho len zmena správania

Zhoršenie prospechu, podozriví kamaráti, neskoré príchody...zmeny v správaní alarmujú, že dieťa berie drogy. No okrem zmien v správaní ho prezradí aj podlomené zdravie a podozrivé nálezy. Podrobiť ho testu?

„Nechá šport, opustí záľuby. Ak rodičia zaznamenajú u syna či dcéry pozitívny výsledok testu na drogy, mali by s dieťaťom vyhľadať odbornú pomoc," hovorí Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

Nikotín v krvi detí a tínedžerov: Jediná cigareta skráti život o 5 minút

Krok k závislosti

Rodičia majú podľa jeho slov šancu zistiť, že ich deti berú drogy. „Môžu nájsť doma bongo, fľašu, sušenú marihuanu či dokonca injekčnú striekačku. To je priamy dôkaz. Ťažšie je zistiť to v počiatočnom období, keď dieťa zatiaľ berie drogy iba mimo domu. Možno ešte nie je ani závislé, konzumuje však drogu s kamarátmi," približuje Okruhlica. Rodičia sa často o problémoch dozvedajú z okolia dieťaťa.

Čítajte: Ako spoznať psychické poruchy u detí? Tieto signály berte vážne!

Testujte bez odkladu

Možnosťou, ako si podozrenie overiť, je urobiť deťom domáci test na prítomnosť drogy v moči. Dajú sa kúpiť v lekárňach aj novinových stánkoch. Ďalšou je navštíviť špecializované Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave, Banskej Bystrici či Košiciach a dať syna či dcéru vyšetriť. „Rodičia to však nemusia urobiť hneď, keď majú podozrenie, že ich dieťa berie drogy. Test môže byť prvým krokom," vysvetľuje Okruhlica. Poukázal, že ak dieťa vie, že bude otestované, často ho to od užitia drogy aj odradí. Test na drogy môže byť niekedy falošne pozitívny alebo negatívny, preto sa vždy odporúča zopakovať ho. Výsledky môžu skresliť jedlá s makom, bežné voľnopredajné lieky proti chrípke, ale aj nedostatočne veľká vzorka. „Ak sa však pozitívny či negatívny výsledok testu viackrát zopakuje, pomerne spoľahlivo to signalizuje, že tam problém s drogami je alebo nie je," ozrejmil Okruhlica.

Netrestajte!

Upozornil, že keď rodič navštívi s dieťaťom centrum, neberie sa hneď ako závislé. „Často odchádzajú rodičia s deťmi v prvej fáze od nás s výsledkom, že nejde o závislosť, bola to iba epizóda. Aj v týchto prípadoch sa však niekedy zistia iné problémy, ktoré treba riešiť. Cieľom nie je trestať, ale zisťovať príčiny, prečo dieťa siaha po drogách," priblížil.

Najčastejšími príznakmi sú: 

  • rozšírenie zreničiek,
  • začervenanie očí,
  • bolesti hrdla,
  • suchý kašeľ,
  • únava,
  • strata hmotnosti,
  • pokles pocitu hladu,
  • stopy po ihlách na tele,
  • zmeny spánkového režimu, nespavosť či úmyselné nespanie a rôzne zvukové či obrazové halucinácie.
Závislosť

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor