MENU
rodina-a-tehotenstvo

Do auta nechoďte smädní. Bolesť krčnej chrbtice je to najmenej. Ako sa hlási dehydratácia?

Leto v aute
Rodina a tehotenstvo

Do auta nechoďte smädní. Bolesť krčnej chrbtice je to najmenej. Ako sa hlási dehydratácia?

Pijete pri dlhšej ceste, čo najmenej tekutín, aby ste si nemuseli robiť časté prestávky? Je to chyba! O vodu vás radikálne oberá nielen horúce počasie, ale aj klimatizácia.

Na dlhých cestách musíte piť priebežne. Ak tak neurobíte, telo sa začne brániť. Napätie v oblasti krčnej chrbtice, stuhnuté plecia, bolesti hlavy, podráždenosť, väčšia citlivosť na svetlo či nesústredenosť môžu poriadne priťažiť najmä vodičom. Únava sa skrýva za 20 až 25 percentami nehôd. Všetko však začína postupne, preto sa oplatí počúvať signály tela. Každá bunka je odkázaná na určité množstvo vody. Napríklad mozgové bunky pozostávajú až z 85 percent vody. Jej nedostatok tak môže potlačiť množstvo životných funkcií. Ak ste dehydrovaní, aktivita všetkých buniek sa výrazne znižuje, čo sa odrazí i na činnosti srdca, obličiek, pečene či žalúdka. 

Nečakajte na kŕče

Ak telo stratí 1 až 2 percentá vody, začínate pociťovať smäd. Pri 3 až 4 percentách sa redukuje tvorba slín a keďže si telo chce udržať tekutiny, tak nemáte ani nutkanie ísť na toaletu. Ak prídete približne o 6 percent vody počítajte s bolesťou hlavy. Postupne sa znižuje celková telesná i duševná výkonnosť. Nevoľnosť a pocit celkovej slabosti vás prepadne pri 6- až 8 percentnej strate vody. Postupne začne stúpať telesná teplota, môžu sa objaviť svalové kŕče. Stav začína byť kritický pri 10 percentách. Pri 20 začína zlyhávať nielen krvný obeh, ale i obličky. Najmä pri dlhých cestách autom, autobusom či lietadlom sa nezabúdajte správne osviežiť.

Anketa
Máte v aute vždy po ruke fľašu s vodou?

Ktoré nápoje sú najlepšie?

V aute sú ideálnym nápojom nielen pre vodiča, ale aj posádku stolová či pitná voda, bylinkové čaje, ale i ovocné šťavy riedené vodou. Minerálky by si mali pozornejšie vyberať ľudia, ktorí majú ťažkosti s obličkovými kameňmi alebo držia sodíkovú diétu, teda majú ťažkosti s vysokým krvným tlakom. Vždy siahnite po vlažných nápojoch. Smäd vám pomôžu zahnať aj uhorky či melón. Pokojne môžete piť po malých dúškoch, avšak častejšie. Tak sa vyhnete väčšej strate tekutín. Bezpodmienečne si každé 2 hodiny doprajte prestávku a nezabudnite sa napiť. Príliš sladkým nápojom sa radšej vyhnite, smäd vám neuhasia. Cukor alebo kofeín, ktoré tieto nápoje obsahujú, vás síce na chvíľku naštartujú, ale potom budete pociťovať ešte väčšiu únavu. 

Sauna v aute

Osvieženie je veľmi dôležité najmä, keď nemáte alebo si nechcete v aute púšťať klimatizáciu. Aj keď si otvoríte okná, slnko stále praží na strechu. Odborníci z viedenskej univerzity zistili, že keď je vonku 31 stupňov Celzia, vo vnútri auta je vo výške vodičovej hlavy približne 55. Táto hodnota má negatívny vplyv na vaše schopnosti. Za hodinu takého tepla vypotíte aj tri litre tekutín. Ak máte v interiéri vozidla okolo tridsaťpäť stupňov, znižuje sa výkon o 30 percent. Vodič začína reagovať podobne ako by bol pod vplyvom alkoholu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia