MENU
zdravy-zivot

Aneta Parišková musela dostať transfúziu krvi. Toto odkazuje z nemocnice

Aneta Parišková

Súvisiace témy

Zdravý život

Aneta Parišková musela dostať transfúziu krvi. Toto odkazuje z nemocnice

Známa moderátora sa už niekoľko mesiacov pasuje so zákernou rakovinou. Okrem náročnej liečbe chemoterapiou prvýkrát dostala transfúziu.

Po tom, čo Anete Pariškovej (47) diagnostikovali Non-Hodgkinov lymfóm pod hrudnou kosťou, sa začal kolotoč vyšetrení, hospitalizácií a chemoterapie. Statočná moderátorka sa na ťažkej ceste nevzdáva.

Ešte vo februári darovala krv ona, dnes sa karta obrátila a túto vzácnu tekutinu potrebuje. Pravidelná darkyňa Aneta Parišková sa na socialnej sieti podelila o svoje pocity po tom ako jej v dostala transfúziu krvi.

„Osud sa s nami dokáže všelijako zahrať... 6 rokov som bola ambasádorkou darcovstva krvi pre @slovak_red_cross a nadšenou darkyňou krvi, naposledy 14.2.2020. No situácia sa otočila a dnes som ako onkohematologická pacientka prvýkrát dostala transfúziu,“ napísala známa moderátorka v utorok večer na Instagrame a priložila aj fotky z nemocničného lôžka. 

Aneta PariškováAneta Parišková
Zdroj: Instagram@aneta_pariskova_official

Celú fotogalériu nájdete TU.

Kedže už sama darovať krv nebude môcť, vyzvala tých, ktorí ta urobiť môžu. „Je mi veľmi ľúto, že už krv nikdy nebudem mocť darovať. Ak ju možete darovať vy, prosím, urobte to. Pacientov, ktorí krv potrebujú je veľa. A vám to dá krásny pocit, že ste niekomu pomohli, či dokonca zachránili život. Ďakujem.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia