MENU
rodina-a-tehotenstvo

Alkohol v tehotenstve? Aj jeden pohárik môže uškodiť nenarodenému dieťatku

Alkohol k tehotným nepatrí.
Rodina a tehotenstvo

Alkohol v tehotenstve? Aj jeden pohárik môže uškodiť nenarodenému dieťatku

Bratislava – O tehotenstve sa zvykne hovoriť ako o jednom z najkrajších období života ženy. Radosti však môžu striedať starosti, a tak je potrebné brať ohľad na niektoré obmedzenia. Jedno sa týka alkoholu, pretože ten k tehotným nepatrí. Nejestvuje totiž jeho bezpečná hladina pre tehotnú ženu a navyše môže dieťa ovplyvniť natoľko, že sa narodí s fetálnym alkoholovým syndrómom. Až 83 % Sloveniek však o tejto diagnóze ešte nikdy nepočulo. Zuzana Tomanová, pedagogička a terapeutka z bratislavského Centra terapie a diagnostiky Fascinujúce deti vysvetlí, čo sa za ňou skrýva.

Dnes je Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Ten pripadá symbolicky na deviaty deň v deviatom mesiaci roka. Na to, aby ste predišli diagnóze, o ktorej sa na Slovensku nevie veľa , stačí pritom málo – počas celej doby tehotenstva sa úplne vyhýbať alkoholu. „Práve matka a jej životný štýl počas deviatich mesiacov tehotenstva môžu negatívne ovplyvniť vývin dieťaťa a následky môžu byť celoživotné. Mozog bábätka sa vyvíja po celý čas tehotenstva, je teda dôležité uvedomiť si, že alkohol vie v ktorejkoľvek chvíli zasiahnuť do jeho vývoja. Konzumácia alkoholu v čase gravidity sa dokonca môže odraziť aj na tvári dieťatka. Veľkú zodpovednosť nesie v tomto období práve matka, ktorá môže predchádzať prejavom, ako je FAS, a to tak, že nebude pred ani počas tehotenstva požívať alkohol,“vysvetľuje Zuzana Tomanová, pedagogička a terapeutka z bratislavského Centra terapie a diagnostiky Fascinujúce deti a dodáva, že ak berieme do úvahy odhady zo západnej Európy a USA, medzi školopovinnými deťmi majú poruchy fetálneho alkoholového spektra (FASD) 2 – 5 % z nich.

Napriek tomu, že problémy spojené s touto diagnózou musí riešiť dieťa aj následne celý svoj dospelý život, povedomie na Slovensku je o nej pomerne nízke. Príznaky ako neposednosť, neposlušnosť či problémy s pamäťou a koncentráciou sú často pripisované hyperaktivite. Môže to však indikovať oveľa závažnejšiu diagnózu – fetálny alkoholový syndróm (FAS) alebo poruchy fetálneho alkoholového spektra (FASD). FAS sa vyskytuje u detí, ktorých matky si počas tehotenstva úplne neodopreli alkohol. Ide o telesné a mentálne vývinové zmeny plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve.

Slovenky vedia o fetálnom alkoholovom syndróme málo

Prieskum, ktorý realizovala agentúra ppm factum research pre Plzeňský Prazdroj Slovensko, ukázal, že až 83 % Sloveniek o tejto diagnóze nikdy nepočulo. Z dát tiež vyplýva, že len 10,9 % žien vie, čo je FAS - upozornil ich lekár, dozvedeli sa o tom z médií, od okolia alebo s témou prišli do kontaktu inak. „Osvete v problematike pitia alkoholu tehotnými dávame jasnú prioritu. Stále je tam priestor, takmer 35 % Sloveniek si totiž myslí, že občasná konzumácia alkoholu nemôže ovplyvniť zdravie plodu,“ približuje Marie Kalná, špecialistka pre zodpovedný prístup k alkoholu z Plzeňského Prazdroja Slovensko. Spoločnosť sa pritom tejto téme venuje dlhodobo. „Alkoholová zodpovednosť má v našej stratégii zásadné miesto. Už viac ako 6 rokov napríklad informujeme na obaloch našich pivných značiek, že alkohol nie je vhodný pre tehotné ženy a zároveň sa snažíme o pravidelnú osvetu v tejto oblasti. Spolupracujeme s viacerými odborníkmi a partnerskými organizáciami. Budúce mamičky môžu o tejto téme zistiť viac aj na našej stránke promileinfo.sk,“ dodáva Marie Kalná.

24 hodín, ktoré môžu ovplyvniť plod

Podľa odborníkov neexistuje bezpečná dávka alkoholu počas tehotenstva, preto je najlepšie v tomto období nepiť alkohol vôbec. Diagnózu FAS(D) spôsobuje etanol, ktorý preniká z tela matky do placenty. Koncentrácia alkoholu, ktorý matka vypila, je v tele plodu rovnaká, ako u jeho matky. V prepočte na kilogram hmotnosti je ho však v tele dieťaťa oveľa viac, navyše plod ešte nemá schopnosť metabolického odbúravania alkoholu. Alkoholu sa preto zbavuje dlhšie ako telo matky a dieťa je tak účinkom etanolu vystavené oveľa dlhšie, a to viac ako 24 hodín.

Ako ukazujú aj oficiálne dáta Národného centra zdravotníckych informácií, alkoholu sa plne nevyhýbajú ani Slovenky. Podľa údajov za rok 2019, z celkového počtu viac ako 56-tisíc pôrodov 205 rodičiek užívalo počas tehotenstva alkohol. Z 205 zistených prípadov bolo najviac takýchto rodičiek vo veku 18 - 19 rokov a 20 -24 rokov. Naopak, najmenej prípadov bolo zistených vo veku 30 – 34 rokov a 25 – 29 rokov.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor