MENU
rodina-a-tehotenstvo

Alergia na latex znamená žiadne kondómy!

Latex je mliečna miazga kaučukovníka, ktorá sa používa na výrobu kaučuku. Ten je základnou surovinou pre gumové výrobky.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Alergia na latex znamená žiadne kondómy!

Tak ako sú niektorí z nás alergickí na peľ, prach či oriešky, existujú aj ľudia alergickí na „gumu“. Presnejšie na latex, z ktorého sa vyrába. Počet alergikov v posledných desiatich rokoch stále prudko narástol.

„Sexuálne začiatky sú vždy trochu ťažkopádne, pre mňa však boli doslova pohromou,“ rozpráva svoj príbeh dvadsaťročná Sandra. „Neužívala som hormonálnu antikoncepciu, takže sme sa s vtedajším priateľom rozhodli, že použijeme kondóm.

Niekoľko minút po prvom styku som začala pociťovať veľmi nepríjemné svrbenie na intímnom mieste. Trochu ma to zneistilo, ale keďže príznaky odzneli, nevenovala som tomu viac pozornosť. Situácia sa však opakovala, svrbenie bolo čoraz silnejšie a pripojil sa aj opuch vonkajších rodidiel a pošvy. Až lekár mi vysvetlil, že mám alergiu na latex, dovtedy som sa len v tichosti trápila a obávala, priateľovi som sa hanbila priznať. Celé to bolo pre mňa veľmi frustrujúce.“

JE VŠADE OKOLO NÁS

Počet alergikov na latex v posledných desiatich rokoch stále prudko narastá. Obklopuje nás totiž čoraz viac výrobkov z neho. Sú všade, dokonca i tam, kde by sme to nečakali. Sotva sa narodíme, dajú nám do úst cumlík. Ešte sa nevieme ani batoliť a už sa hráme s gumenými zvieratkami alebo s hračkami, na ktorých je latexová farba.

Keď začneme loziť, samozrejme po kobercoch, ich vlákna sú k textúre upevnené lepidlom na báze prírodného latexu. Hráme sa s gumenou loptou, študujeme z učebníc, ktorých chrbty sú lepené latexom, žujeme žuvačky, pridržiavame sa držadiel na eskalátoroch, pri upratovaní si na ruky naťahujeme gumené rukavice, keď majstrujeme v garáži, používame náradie, ktorého držadlá sú z gumy, aby dobre tlmili vibrácie. Gumy sa dotýkame dokonca aj vtedy, keď pracujeme s počítačom, koliesko na myši je, hádajte z čoho?

Aj trenírky nám začnú padať, keď sa v nich roztrhne gumička. Na ulici dýchame prach z ciest, po ktorých denne rolujú tisícky pneumatík. Ani v spálni nemáme pokoj, spíme na latexových matracoch a v intímnych chvíľach používame prezervatívy z latexu.

ALERGIU ZÍSKAVAME POSTUPNE

Latex je mliečna miazga kaučukovníka, ktorá sa používa na výrobu kaučuku. Ten je základnou surovinou pre gumové výrobky. Strom si bielu miazgu vytvoril na obranu pred maškrtnými zvieratkami, ktoré by ho chceli obžierať. Človek nemal dôvod vytvoriť si na latex adaptačné mechanizmy. Vo väčšej miere s ním prišiel do styku až po vynájdení vulkanizácie kaučuku a patentovaní výroby pneumatík. Aj keď sa vývojári všemožne snažia latex vo výrobkoch nahradiť, syntetické náhrady nie sú také pevné a často sa trhajú.

„Prírodný latex obsahuje malé množstvo bielkovín, ale niektoré sú významnými alergénmi. Kontakt s nimi môže u precitlivených ľudí po čase vyvolať reakciu,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Rennerová z imunoalergiologickej ambulancie v Bratislave. Alergická reakcia sa nikdy neobjaví po prvom kontakte s latexom.

Najprv sa vytvoria iba protilátky a imunitný systém sa stane precitlivený na agresívne latexové bielkoviny. Pri opakovanom kontakte sa vytvorené protilátky naviažu na alergény, uvoľní sa histamín a vyvolá alergickú reakciu. Dá sa teda povedať, že latexovú alergiu získavame postupne. Oveľa náchylnejší sú na ňu ľudia, ktorí precitlivelo reagujú už na inú látku, napríklad na peľ.

„Riziková je časť populácie, ktorá prichádza do kontaktu s latexom najčastejšie, najmä zdravotníci, pracovníci v kaučukovom priemysle, ale tiež pacienti, ktorí podstúpili viacero operácií,“ hovorí odborníčka. Napospas sú mu vystavení oveľa častejšie ako ostatní. Stačí spomenúť lekárske gumové rukavice, katétre, dýchacie masky či infúzne sety.

CEZ RUKAVICE AJ KONDÓMY

Alergény sa do tela dostanú rôzne. Cez sliznice v ústnej dutine, ak používame zubné protézy, v urogenitálnom trakte sa objavia počas gynekologického vyšetrenia, zavedením močových katétrov alebo z kondómov. Cez kožu preniknú pri kontakte s gumovými rukavicami a obväzovým materiálom.

Riziku sa vystavujeme aj pri infúziách, ktoré dostávame cez injekcie. Do pľúc sa latexové alergény dostanú z rozvírených gumových čiastočiek z áut alebo gumových rukavíc, v ktorých je púder. Používajú ich najmä lekári, aby sa im lepšie navliekali na ruky.

Na vnútornom povrchu rukavíc sa často nachádzajú malé čiastočky latexu, ktoré sa odlúpili. Keď si ich stiahnu, spolu s práškom sa dostanú do vzduchu. „Ak sa latex dostane do tela cez kožu, objaví sa kontaktný ekzém, žihľavka,“ približuje imunoalergiologička.

„Inak môžete dostať zápal sliznice ústnej dutiny, zápal vonkajších rodidiel, zápal očných spojiviek, ba až alergickú nádchu, bronchiálnu astmu, v najhoršom prípade závažný anafylaktický šok.“ Približne šesť z desiatich „gumkáčov“, teda latexových alergikov, prehnane reaguje aj na tropické ovocie.

Najmä banány, kivi, avokádo, papája, ale aj zelenina, predovšetkým zemiaky im spôsobujú problémy. Hovorí sa tomu skrížená alergia. Ovocie a rastliny totiž obsahujú stavebné látky, ktoré sú podobné bielkovinám obsiahnutým v prírodnom latexe. „Oklamané“ imunitné bunky potom vyvolajú prudkú reakciu.

ŤAŽKO SA MU VYHNETE

Čo ak sa u vás objavia príznaky tejto nepríjemnej alergie? Navštívte odborníka, ktorý vám urobí známy kožný vpichový test, prípadne aj zložitejší krvný test. Zistí, či máte v krvi protilátky proti latexovým alergénom. Prvým krokom v liečbe je odstrániť z dosahu akúkoľvek „gumu“. „V bežnom živote je to takmer nemožné,“ hovorí MUDr. Rennerová.

„Ak sú prejavy výrazné, pacientom predpisujeme antihistaminiká, prípadne liečime aj alergickú nádchu a bronchiálnu astmu. Niekedy musí alergik dokonca zmeniť profesiu, ak je v práci dennodenne vystavený latexu a jeho reakcie sú silné,.“ Čo však s nešťastnými kondómami? Aj tu je riešenie.

Na trhu sú aj kondómy bez obsahu latexu. Bohužiaľ, zatiaľ si ich nekúpite bežne v drogériách, dokonca ani v lekárňach. Keď sa však pohrabete na internete, určite objavíte niekoľko predajcov. Zatiaľ síce len v Českej republike, ale bez problémov vám tovar doručia aj na Slovensko.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor