Základ je poznať pH mydla. Mnohé sú príliš alkalické, a tak narúšajú prirodzený ochranný plášť pokožky. „Na povrchu kože sa nachádza emulzný film. Pozostáva z lipidov, hygroskopických látok a vody. Zložením a mierne kyslým pH, ktoré sa pohybuje v hodnotách od 5,5 do 6,75, tvorí ochrannú bariéru proti chemickým škodlivinám a mikroorganizmom,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Ak sa táto bariéra poruší, ľahko môžu vzniknúť rozličné typy ekzémov alebo kožných infekcií. Preto je vhodné voliť mydlá s mierne kyslým, respektíve neutrálnym pH.“ Pokožka teda najväčšmi ocení hodnoty okolo pH 5. Vo všeobecnosti sú základom na výrobu mydiel oleje alebo tuky. V prípade rastlinného pôvodu môže tvoriť základ napríklad kokosový, olivový alebo palmový olej. Zmiešavajú sa s hydroxidom sodným alebo s hydroxidom draselným. Tento proces sa nazýva zmydelňovanie. Pre zdravú pleť nie je mydlo žiaden problém. Pozornejšie si vyberajte vtedy, ak sa ním rozhodnete riešiť nejaký problém.
Ako je to s akné?
Vďaka špecifickým zložkám si môžete vybrať mydlo, ktoré je vhodné na citlivú, veľmi suchú pokožku, ale i také, ktoré vám pomôže v boji s mastnou pleťou. Správne zložky vám dokonca môžu pomôcť znížiť aj tvorbu kožného mazu. Najmä v prípade akné musíte byť pri používaní mydiel opatrnejší. Mali by ste ich používať len na umývanie problematických oblastí a nie celoplošne. V starostlivosti o pleť s akné sa využívajú najmä mydlá s obsahom zinku, gáfru, síry, síranov, ale i uhlia. Určite sa nepúšťajte do experimentov s jadrovým mydlom, to je vhodné len na pranie. V prípade akné sa o používaní a druhu mydla radšej poraďte s dermatológom. Rovnako si nedrhnite tvár obyčajnými mydlami, tvár zbytočne podráždite a zvýšite tvorbu mazu.
Nemusia vysušovať
Mydlovej kocky sa pri umývaní nemusíte vzdať ani v prípade, keď máte tvár citlivejšiu. „Nájdete i mydlá, ktoré sú vďaka neparfumovanému, hypoalergénnemu zloženiu vhodné na pravidelnú starostlivosť o citlivú pokožku,“ prízvukuje dermatologička. „Jemné čistiace zloženie mydla, ktoré obsahuje štvrtinu hydratačného krému, pôsobí na pokožku tak, že bude jemnejšia a hladšia.“ Prekážkou nie je dokonca ani ekzém. Mydlo môže zlepšiť stav aj v prípade chronických ochorení, akým je napríklad atopický ekzém. V lekárňach nájdete špeciálne umývacie kocky, ktoré sú vhodné i na každodennú hygienu atopickej pokožky dospelých, detí a dojčiat. Môžete ju používať na tvár i na telo.
Klasické alebo gélové?
Ak patríte k milovníkom mydla, kúpte si viac druhov, tak môžete ich účinok lepšie zacieliť. Jedno používajte na umývanie rúk, druhé na pleť a tretie si môžete zobrať do sprchy. „Výber mydiel podľa typu kože a problémov je veľký. Používania klasických mydiel sa v podstate nemusí vzdať nikto. Je to len otázka voľby a preferencií, či si vyberiete klasické mydlo alebo jeho gélovú podobu,“ konštatuje doktorka Blaško.
Existujú klasické mydlá obohatené o hydratačné zložky, napríklad kozie mlieko, ktoré sa kvalitou vyrovnajú gélovým kolegom. Počítajte však s tým, že citlivejšie môžete zareagovať aj na populárne biomydlo. „Koža môže reagovať vznikom alergie na čokoľvek, takže kontaktná dermatitída sa môže objaviť aj po použití biomydla.“ V tomto prípade zohrávajú dôležitú úlohu najmä bylinky a oleje, ktoré sa použili pri výrobe. Nebojte sa a pýtajte sa výrobcu, prípadne si dôkladne preštudujte zloženie. Pri výrobe domácich mydiel sa často využíva napríklad levanduľa, nechtík, mäta, šalvia.