MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj na suchšiu pokožku si môžete nájsť správne mydlo. Ktoré zložky sledovať?

Výroba vlastného mydla nemusí byť komplikovaná.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj na suchšiu pokožku si môžete nájsť správne mydlo. Ktoré zložky sledovať?

Vymenili ste klasické mydlo za gél, lebo vám vysušovalo pokožku? Možno ste si len nevybrali vhodný výrobok. Ako sa orientovať vo svete mydiel, poradí dermatologička.

Základ je poznať pH mydla. Mnohé sú príliš alkalické, a tak narúšajú prirodzený ochranný plášť pokožky. „Na povrchu kože sa nachádza emulzný film. Pozostáva z lipidov, hygroskopických látok a vody. Zložením a mierne kyslým pH, ktoré sa pohybuje v hodnotách od 5,5 do 6,75, tvorí ochrannú bariéru proti chemickým škodlivinám a mikroorganizmom,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. Ak sa táto bariéra poruší, ľahko môžu vzniknúť rozličné typy ekzémov alebo kožných infekcií. Preto je vhodné voliť mydlá s mierne kyslým, respektíve neutrálnym pH.“ Pokožka teda najväčšmi ocení hodnoty okolo pH 5. Vo všeobecnosti sú základom na výrobu mydiel oleje alebo tuky. V prípade rastlinného pôvodu môže tvoriť základ napríklad kokosový, olivový alebo palmový olej. Zmiešavajú sa s hydroxidom sodným alebo s hydroxidom draselným. Tento proces sa nazýva zmydelňovanie. Pre zdravú pleť nie je mydlo žiaden problém. Pozornejšie si vyberajte vtedy, ak sa ním rozhodnete riešiť nejaký problém.

Ako je to s akné?

Vďaka špecifickým zložkám si môžete vybrať mydlo, ktoré je vhodné na citlivú, veľmi suchú pokožku, ale i také, ktoré vám pomôže v boji s mastnou pleťou. Správne zložky vám dokonca môžu pomôcť znížiť aj tvorbu kožného mazu. Najmä v prípade akné musíte byť pri používaní mydiel opatrnejší. Mali by ste ich používať len na umývanie problematických oblastí a nie celoplošne. V starostlivosti o pleť s akné sa využívajú najmä mydlá s obsahom zinku, gáfru, síry, síranov, ale i uhlia. Určite sa nepúšťajte do experimentov s jadrovým mydlom, to je vhodné len na pranie. V prípade akné sa o používaní a druhu mydla radšej poraďte s dermatológom. Rovnako si nedrhnite tvár obyčajnými mydlami, tvár zbytočne podráždite a zvýšite tvorbu mazu.

Nemusia vysušovať

Mydlovej kocky sa pri umývaní nemusíte vzdať ani v prípade, keď máte tvár citlivejšiu. „Nájdete i mydlá, ktoré sú vďaka neparfumovanému, hypoalergénnemu zloženiu vhodné na pravidelnú starostlivosť o citlivú pokožku,“ prízvukuje dermatologička. „Jemné čistiace zloženie mydla, ktoré obsahuje štvrtinu hydratačného krému, pôsobí na pokožku tak, že bude jemnejšia a hladšia.“ Prekážkou nie je dokonca ani ekzém. Mydlo môže zlepšiť stav aj v prípade chronických ochorení, akým je napríklad atopický ekzém. V lekárňach nájdete špeciálne umývacie kocky, ktoré sú vhodné i na každodennú hygienu atopickej pokožky dospelých, detí a dojčiat. Môžete ju používať na tvár i na telo.

Klasické alebo gélové?

Ak patríte k milovníkom mydla, kúpte si viac druhov, tak môžete ich účinok lepšie zacieliť. Jedno používajte na umývanie rúk, druhé na pleť a tretie si môžete zobrať do sprchy. „Výber mydiel podľa typu kože a problémov je veľký. Používania klasických mydiel sa v podstate nemusí vzdať nikto. Je to len otázka voľby a preferencií, či si vyberiete klasické mydlo alebo jeho gélovú podobu,“ konštatuje doktorka Blaško.

Existujú klasické mydlá obohatené o hydratačné zložky, napríklad kozie mlieko, ktoré sa kvalitou vyrovnajú gélovým kolegom. Počítajte však s tým, že citlivejšie môžete zareagovať aj na populárne biomydlo. „Koža môže reagovať vznikom alergie na čokoľvek, takže kontaktná dermatitída sa môže objaviť aj po použití biomydla.“ V tomto prípade zohrávajú dôležitú úlohu najmä bylinky a oleje, ktoré sa použili pri výrobe. Nebojte sa a pýtajte sa výrobcu, prípadne si dôkladne preštudujte zloženie. Pri výrobe domácich mydiel sa často využíva napríklad levanduľa, nechtík, mäta, šalvia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor