MENU
rodina-a-tehotenstvo

TÝCHTO 7 pozitívnych návykov vám zabezpečí šťastný a zdravý život

Ako si vniesť do života radosť a šťastie?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

TÝCHTO 7 pozitívnych návykov vám zabezpečí šťastný a zdravý život

Každý máte nejaké zvyky, ktoré robíte často a pravidelne. Zbavte sa zlých návykov a tie dobré praktizujte. Naozaj stačí tak málo, aby ste boli šťastní a váš deň bol krajší.

Dobré návyky, ak ich robíte s radosťou, sú receptom na spokojný život. Zaveďte do svojho života niektorý z denných rituálov, ktoré vás pozitívne naladia, dodajú energiu a zabezpečia pocit šťastia a radosti.

1. Usmievajte sa

Pri smiechu sa uvoľňuje dopamín - „hormón dobrej nálady“.Pri smiechu sa uvoľňuje dopamín - „hormón dobrej nálady“.
Pri smiechu sa uvoľňuje dopamín - „hormón dobrej nálady“.
Zdroj: Shutterstock

To je asi tá najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť. Pozitívne budete vplývať aj na svoje okolie, a ľudia vás budú mať radi. Pri smiechu sa z mozgu uvoľňuje hormón dopamín, ktorý zlepšuje náladu, podporuje zvládanie náročných fyzických, psychických úloh a podieľa sa na rozvoji kognitívnych funkcií. Roznášať dobrú náladu a energiu vás povzbudí aj v práci a budete kreatívnejší.

Pri nízkych hladinách tohto hormónu sa naopak môžete cítiť emočne vyčerpaní a demotivovaní. Každý deň sa aspoň raz usmejte. Možno pomôže, ak si spomeniete na nejakú vtipnú udalosť alebo si prečítajte vtip.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor