MENU
rodina-a-tehotenstvo

Stráca váš vzťah iskru? Obyčajné triky ako rozdúchať vášeň

Na vzťahu musíte ustavične pracovať.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Stráca váš vzťah iskru? Obyčajné triky ako rozdúchať vášeň

Je to pre každého výzva, ale určite sa ju oplatí zvládnuť. Niekedy rozhoria starú iskru skutočné maličkosti.

Najväčším nepriateľom vášne je monotónnosť a rutina. Ak sa vám vkradne do vzťahu, začnite ihneď konať. Emocionálnu blízkosť postupne naruší aj nedostatok komunikácie. Partneri sa budú postupne od seba vzďaľovať a city chladnúť. Rovnakým strašiakom je zaneprázdnenosť a množstvo pracovných povinností. Ako možno situáciu zvrátiť? Starostlivosť o vzťah by mala byť pravidelná a neustála. Záujem o ňu by mali mať obidvaja partneri.

Neuzatvárajte sa do seba

Zo začiatku si cielene vyhraďte deň, kedy si nájdete na seba čas a budete sa spolu otvorene rozprávať o svojich potrebách, túžbach, ale i fantáziách. Komunikácia je vo vzťahu kľúčová, viac sa o sebe dozviete a budete vedieť aj to, kam ste sa časom posunuli. Potreby sa menia aj vekom. Určite na seba pri konverzácii neútočte i veci, s ktorými nie ste spokojní sa dajú povedať slušným a pokojným tónom. Nikdy nezabudnite upozorniť ani na pozitívne stránky svojej polovičky. Nikdy nie je všetko len zlé.

Nové zážitky

Či ste spolu päť, desať či dvadsať rokov, stále si vytvárajte spoločné zážitky. Nefungujte ako dve samostatné jednotky. Objavujte nové záujmy, činnosti, miesta. Vytvoríte si spoločné zážitky, čo vám pomôže vytvoriť si nové spomienky. Nebojte sa byť otvorení pre nové veci. Spomeňte si, o čom ste snívali na začiatku vzťahu a ešte sa vám nepodarilo zrealizovať. Bol to len balónom, plavba loďou alebo bicyklový výlet či stanovačka? Vek by nemal byť pre vás prekážkou.

Niekedy stačí objatie

Pracujte na intimite a emocionálnej blízkosti, nemusia mať len sexuálny podtón. Niekedy stačí obyčajné objatie, bozk na privítanie či pri odchode do práce. Fyzický kontakt je pre partnerský život veľmi dôležitý. Nikdy nezabudnite na romantické gestá a drobné prekvapenia. Lásku môžete vyjadriť aj malými pozornosťami, kúpte partnerke po ceste z práce kvet alebo povysávajte, kým príde z práce. Pripravte partnerovi obľúbené jedlo alebo kúpte čokoládu. Fantázii sa medzi nekladú.

Vzájomný rešpekt

Nemusíte byť však od rána do večera len spolu. Pre partnerský život je veľmi dôležité, aby ste si našli čas len pre seba. Zachováte si tak svoji individualitu. Stretávajte sa s priateľmi, nájdite si čas na vlastný koníček. Rovnaký priestor dávajte aj partnerovi. Vzájomná podpora a rešpekt sú dôležité pre udržiavanie pozitívnej dynamiky vo vzťahu. Podstatný pre udržanie vášne vo vzťahu je i sex. Otvorená komunikácia o sexuálnych potrebách a túžbach býva často kľúčová. Treba si uvedomiť, že vášeň v partnerskom vzťahu nebude vždy na rovnakej úrovni. Kľúčom je mať realistické očakávania.

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor