MENU
rodina-a-tehotenstvo

Lámanie a padanie mihalníc môže byť výsledkom zlého odlíčenia, hovorí odborníčka

Očistu si zaslúži nielen pleť
Rodina a tehotenstvo

Lámanie a padanie mihalníc môže byť výsledkom zlého odlíčenia, hovorí odborníčka

Riasy si odličujte a nedrhnite, inak sa polámu alebo vypadnú. A nestrihajte ich. Nezhustnú ani nenarastú dlhšie.

Hustota mihalníc, ich dĺžka či farba sú veľmi individuálne a pri ich prirodzenej kvalite hrá úlohu najmä genetika. Vo všeobecnosti sa na hornom viečku nachádza okolo dvesto až dvestopäťdesiat mihalníc, na spodnom ich je asi o stovku menej. „Horné“ mihalnice dosahujú dĺžku asi osem až dvanásť milimetrov, dolné dorastú asi do šiestich milimetrov. Postupne sa obnovujú, ich rastový cyklus trvá asi päť mesiacov, potom vypadnú. Rovnako ako v prípade vlasov, kvalita rias sa s vekom mení. Mihalnice strácajú pigment a postupne rednú.

Kedy padajú viac?

Niekedy sa môže stať, že po odličovaní na vatovom tampóne zostane viac mihalníc. Za ťažkosťami sa väčšinou skrýva zlé odličovanie, ale môže ísť aj o signál závažnejších ochorení. „V prvom rade zmeňte očný mejkap a prípravok na odličovanie,“ radí dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA. „Pri čistení mihalníc postupujte maximálne šetrne. Mnoho dám používa nezmývateľné linky alebo maskary. Ak nemáte špeciálne dvojzložkové odličovacie produkty a viečko si silno mechanicky triete, miesto si podráždite a riasy vypadnú.“ Pozornejší buďte, ak vám zároveň začnú padať aj vlasy alebo sa zmení ich kvalita, v tomto prípade radšej vyhľadajte pomoc odborníka.

Použite dva tampóny

Vždy vyniknú len zdravé riasy a tie si vyžadujú najmä každodenné jemné odlíčenie. Nikdy nechoďte spať so zvyškami riasenky na očiach. Inak sa vám ľahko polámu. Drobné čiastočky z nej, ktoré sa dostanú o oka, môžu v niektorých prípadoch spôsobiť zápal. Na tampón si naneste mlieko alebo vodu a na pár sekúnd ho jemne priložte na viečko. Potom ho jemne potiahnite v smere rastu rias. Tampónom prechádzajte po mihalniciach dovtedy, kým nezostane čistý. Na každé oko použite nový, aby ste zbytočne neprenášali prípadný zápal. Hydratáciu zaručia mihalniciam okrem odličovacích prípravkov i všetky výrobky s obsahom oleja. Párkrát do týždňa si aplikujte na riasy olivový alebo ricínový. Okrem lesku po výžive lepšie odolajú prípadnému polámaniu.

Určite nezhustnú

Napadlo vám, že podobne ako vlasy podrastú a zhustnú, keď ich ostriháte, platí to aj na mihalnice? „Nie je to pravda a určite tieto experimenty neskúšajte,“ varuje dermatologička. „Pri manipulácii s nožnicami by ste si mohli jedine tak ublížiť. Riasy pri tom ani nezhustnú ani neprerastú svoju pôvodnú dĺžku. Ak chcete mať hustejšie a dlhšie mihalnice, používajte kvalitné špirály, napríklad s obsahom pantenolu.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia