MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako sa pripraviť na tretí trimester a záver tehotenstva

Ilustračné foto.
Rodina a tehotenstvo

Ako sa pripraviť na tretí trimester a záver tehotenstva

Ako sa blíži tretí trimester a záver tehotenstva, ženské telo sa mení zo dňa na deň. Ako zvládnuť čo najlepšie toto krásne a náročné obdobie zároveň?

S tretím trimestrom sa blíži záver tehotenstva a príchod nového člena rodiny na svet. Všetky budúce mamičky už majú v tomto čase zaobstaranú väčšinu výbavy pre novorodenca. Zároveň sa v mysli vynárajú myšlienky, možno obavy, ako sa čo najlepšie pripraviť na pôrod a nasledujúce týždne s novorodencom.

Začíname tretí trimester

Tretí trimester sa začína 29. týždňom tehotenstva a končí ideálne v 40. týždni. Niekedy sa však stane, že sa bábätko narodí predčasne, alebo je naopak prenášané.

Ak žena prekročí 40. týždeň tehotenstva a dieťaťu sa stále na svet akosi nechce, hovoríme o prenášanom pôrode. Všetko je v poriadku, ak sa dieťa narodí do 42. týždňa. Po uplynutí tejto doby totiž placenta prestáva dostatočne vyživovať plod.
Prichádza na rad vyvolanie pôrodu najčastejšie podaním hormónov, ktoré spúšťajú pôrod.

Opačná situácia nastáva v prípade predčasne narodených detí. Predčasný pôrod nastáva ešte pred ukončením 37. týždňa tehotenstva, obvykle od 24. po 34. týždeň.
Medzi časté spúšťače predčasného pôrodu patrí fajčenie, drogy, veľká psychická záťaž rodičky, stres alebo infekcia.
Ak zaznamenáte neutíchajúce a stále sa stupňujúce kontrakcie, je nevyhnutné vyhľadať lekára. Len ten vie presne určiť, či sa rozbehol predčasný pôrod, či sa dá ešte zastaviť alebo je už neskoro.
Predčasný pôrod predstavuje síce určitú mieru rizika pre dieťa, ale pri súčasnom vyspelom zdravotníctve nie je nutné vystavovať seba aj dieťa prehnanému stresu. V špeciálnych centrách pre predčasne narodené deti sa dobre postarajú o vás aj o vaše dieťa.

 • Ako sa blíži záver tehotenstva, môžu sa objaviť Braxton-Hicksove kontrakcie, ľudovo posličkovia. Sú znakom toho, že sa maternica pripravuje na pôrod. V mnohých ženách môžu vyvolať strach z predčasného pôrodu.
  Od skutočných pôrodných kontrakcií sa dajú jednoducho odlíšiť. Sú oveľa menej intenzívne aj bolestivé ako skutočné kontrakcie a ich frekvencia ani bolestivosť sa nezvyšuje.
  Ak ste prvorodička a vôbec netušíte, akú intenzitu majú mať skutočné kontrakcie a bolesť brucha neustupuje, kontaktujte pre istotu svojho lekára.

Vaše telo sa rýchlo mení

Tretí trimester je charakteristický rýchlym priberaním dieťaťa a vy máte pocit, že sa zväčšujete zo dňa na deň. Je to úplne normálny priebeh.
Dieťa má na konci 29. týždňa približne 1 500 g a v priebehu posledných troch mesiacov sa jeho váha zdvojnásobí a narastie o ďalších minimálne 10 cm.
Pribúdajúca hmotnosť môže spôsobiť bolesti krížov, chrbtice a kĺbov. Vo zvýšenej miere vás môže potrápiť močový mechúr a stále častejšie nutkanie na močenie.

Skúste mať vždy po ruke chladivý gél na kŕčové žily. Pomôže vám zmierniť pocit ťažkých a opuchnutých nôh. Vždy keď to je možné, vykladajte si ich do zvýšenej polohy.

V poslednom štádiu tehotenstva je už dieťatko naozaj veľké a tak trochu „utláča” niektoré orgány budúcej mamy. Výnimkou nie je ani žalúdok. Bežné je pálenie záhy, zápcha alebo nadúvanie.
Preventívne jedzte veľa vlákniny, pite dostatočné množstvo vody a jedlo si rozplánujte na menšie porcie.

Pripravte sa na častejšie návštevy lekára

Pravidelné návštevy gynekológa pokračujú aj v treťom trimestri a od 36. týždňa budete chodiť na prehliadku každý týždeň.
Lekár pozoruje veľkosť plodu, jeho polohu, hmotnosť, množstvo plodovej vody a stav krčka maternice.
Dieťa by sa malo pomaly začať otáčať hlavičkou dole a pripravovať sa tak na pôrod. Niekedy sa stane, že sa dieťa jednoducho nestihne otočiť alebo sú v hre iné problémy, ako chyba maternice alebo krátka pupočná šnúra.
Ak ešte ani tesne pred predpokladaným dátumom pôrodu nie je dieťa správne otočené, môže mu pomôcť lekár alebo sa prikloniť na stranu cisárskeho rezu. Toto je však veľmi individuálne a vždy to závisí od zdravotného stavu ženy aj dieťaťa.

V 35. až 38. týždni absolvujete ster z krčka maternice pre zistenie prítomnosti streptokokov. Ak lekár zistí prítomnosť týchto baktérií, predpíše vám antibiotiká.

Starajte sa o svoje fyzické aj psychické pohodlie

Tretí trimester prežíva každá žena inak, rovnako ako celé tehotenstvo. S blížiacim sa pôrodom sa napriek všetkým obavám a strachom, ktoré sa môžu vynárať, snažte udržať v čo najlepšej psychickej kondícii.
Presuňte náročné povinnosti na iných členov domácnosti, veľa spite, odpočívajte, ale nezabudnite ani na zdravý pohyb.

Fyzická aktivita okrem prirodzeného prínosu pre fyzické zdravie a kondíciu, odvádza myšlienky iným smerom a prispieva tak k celkovej psychickej pohode.
Ani v treťom trimestri nemusíte preležať alebo presedieť celý deň. Vhodné sú pravidelné prechádzky, plávanie, joga.
Pri každom športe v tehotenstve treba zohľadniť individualitu ženy a to najdôležitejšie – za každých okolností sa poradiť so svojím lekárom.

Okrem pravidelného cvičenia je veľmi prínosné, najmä pre prvorodičky, absolvovať predpôrodný kurz. Naučíte sa všetko podstatné o pôrode, dojčení a šestonedelí. Nacvičíte si dychové a úľavové cvičenia.
Okrem toho si zistite, ako vo vašej nemocnici funguje pôrodná asistencia, prípadne, či môžete mať pri pôrode dulu.

Vyrážame do pôrodnice

Čas pôrodu môže prísť kedykoľvek, a preto treba mať tašku s vecami do pôrodnice zbalenú v dostatočnom predstihu.

Pre seba nezabudnite zbaliť:

 • dve nočné košele so zapínaním vpredu
 • pôrodné vložky
 • popôrodné nohavičky
 • tampóny pre dojčiace mamičky
 • každodenná kozmetika
 • občiansky preukaz
 • kartičku poistenca
 • tehotenský preukaz
 • kópiu sobášneho listu

Pre dieťatko si pripravte:

 • oblečenie podľa ročného obdobia
 • plienky najmenšej veľkosti
 • cumlík
 • masť na zapareniny
 • vlhčené utierky
 • bavlnené plienky

To najdôležitejšie na záver. Starosti a povinnosti odložte teraz na neskôr alebo ich delegujte na niekoho iného. Vás teraz čaká niečo oveľa dôležitejšie. Príchod vášho dieťaťa na svet. 

Mnohým mamičkám pomáha k psychickej pohode počas pôrodu prítomnosť manžela, partnera, duly alebo pôrodná asistentka.
Kvalifikované pôrodné asistentky stále nie sú samozrejmosťou, ktorú prepláca každá zdravotná poisťovňa. Zistite si vo svojej poisťovni v dostatočnom predstihu, aké výhody ponúka vám a vášmu novorodencovi.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.