MENU
Rodina a tehotenstvo

Ako ovplyvňuje nadváha plodnosť? Môže mariť sen o bábätku?

Ako je to s mužmi? Vplýva na ich plodnosť hmotnosť?

V súvislosti s mužským faktorom neplodnosti je dokázané, že s nadváhou klesá produkcia spermií a zároveň sa zvyšuje výskyt patologických foriem a znižuje sa pohyblivosť spermií. Zhoršené hodnoty spermiogramu znamenajú nižšiu šancu na oplodnenie s následným vplyvom na pravdepodobnosť úspešnej gravidity.

Je vhodné upraviť si hmotnosť predtým, ako dvojica začne rozmýšľať nad tehotenstvom?

Určite áno. Redukcia hmotnosti je v každom prípade prvá metóda liečby. Vie veľmi pomôcť pri zlepšení celkového zdravia a následne menej komplikovaného až nekomplikovaného priebehu otehotnenia a tehotenstva.

Môže výrazná nadváha či obezita skomplikovať samotný priebeh tehotenstva a pôrod?

V skupine žien s obezitou je potvrdený zvýšený počet potratov v prvom trimestri. Bez ohľadu na spôsob otehotnenia je pravdepodobnosť predčasného ukončenia tehotenstva 1,67-násobne vyššia. Obezita komplikuje priebeh tehotenstva na rôznych úrovniach. Je potvrdený zvýšený výskyt trombembolických príhod, častejšie sa objavujú infekcie močových ciest, zvýšený počet komplikácií počas pôrodu i zvýšené riziko vzniku anomálií plodu. Riziko vnútromaternicového odumretia plodu po 28. týždni je u žien
s nadváhou trikrát častejšie. Rovnako je dokázané zvýšené riziko obezity u potomka.

Počuli ste už náš podcast?

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor