MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako ovplyvňuje nadváha plodnosť? Môže mariť sen o bábätku?

Plodnosť môže skomplikovať aj obezita u niektorého z partnerov.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Ako ovplyvňuje nadváha plodnosť? Môže mariť sen o bábätku?

Hmotnosť sa oplatí mať pod kontrolou. Platí to pre mužov i ženy? Kedy začať chudnúť? O tom, ako nadbytočný tuk ohrozuje plodnosť i tehotenstvo, hovorí gynekologička a pôrodníčka MUDr. Michala Adamec.

Ako vplývajú vyššie hodnoty tuku na plodnosť? Zvyšuje vysoká hmotnosť vznik polycystických vaječníkov?

V primeranej miere je pre organizmus tuk nevyhnutý. Je to endokrinne metabolicky aktívny orgán, nielen pasívna zásobáreň energie. Jeho primerané množstvo je nevyhnutné aj na správne fungovanie reprodukčného systému a priamo ovplyvňuje menštruačný cyklus i plodnosť. Ak sú však jeho zásoby nadmerné, produkuje látky a hormóny, ktoré môžu vyústiť do hormonálnej nerovnováhy a porúch menštruačného cyklu, anovulácii. Obezita súvisí aj so zvýšeným výskytom syndrómu polycystických vaječníkov, ktorý sa spája
s anovulačnými menštruačnými cyklami, hyperandrogenizmom i so zvýšenou inzulínovou rezistenciou.

Môže obezita alebo väčšia nadváha rozhádzať hormóny?

Zvýšené množstvo adipocytov, teda tukových buniek, sa priamo zúčastňuje na nadbytočnej produkcii hormónu leptínu. Hrá dôležitú úlohu v reprodukcii, v regulácii nástupu puberty a pri poruchách príjmu potravy. Nadmerné hladiny leptínu u obéznych žien môžu súvisieť so skorším nástupom puberty. Tiež ovplyvňuje hormonálnu sekréciu v hypotalame a zvyšuje sekréciu hormónov hypofýzou s následnou poruchou pulzatilnej sekrécie luteinizačného hormónu.

Ovplyvňuje nadváha a obezita i kvalitu vajíčok?

Nadbytočné množstvo tukového tkaniva priamo a negatívne ovplyvňuje ovariálne tkanivo. V skupine obéznych žien je dokázaná porucha folikulogenézy, teda dozrievania a nižšej kvality vajíčok, rovnako i zvýšená produkcia androgénov s priamym vplyvom na steroidogenézu a súvisí aj so zvýšeným výskytom inzulínovej rezistencie. Býva prítomná znížená vnímavosť sliznice maternice, kde sa má embryo uhniezdiť. Objaviť sa môžu poruchy raného vývoja embrya, narušenie vývoja a funkcie placenty počas celého tehotenstva. Riziko, že nedôjde do jedného roka k spontánnemu otehotneniu v porovnaní s normálnou telesnou hmotnosťou, je zvýšené pri nadváhe o dvadsaťsedem percent a pri obezite až o sedemdesiatosem percent. V súvislosti s obezitou narastá aj počet menštruačných cyklov, počas ktorých nedôjde k ovulácii. Spontánne počatie je nižšie aj u ovulujúcich obéznych žien.

Je v týchto prípadoch náročnejšia aj liečba neplodnosti?

V súvislosti s liečbou neplodnosti a ovariálnou stimuláciou pozorujeme vyšší počet žien, ktoré sú proti liečbe rezistentné. Vyžadujú si vyššie dávky liekov a dlhší čas stimulácie takzvanými gonadoropínmi. Rovnako býva prítomný nižší počet folikulov, vajíčok a zrelých vajíčok. S nižším potenciálom oplodnenia vajíčok zároveň súvisí nižšia kvalita embryií a nižší počet tehotenských testov.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor