MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ako dieťaťu pomôcť s peľovou alergiou? Odpoveď máte na tanieri, radí odborník

Aj to, čo vaše dieťa zje, ovplyvní precitlivelosť na pele.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Ako dieťaťu pomôcť s peľovou alergiou? Odpoveď máte na tanieri, radí odborník

Príznaky alergií majú už batoľatá. Škriabe ich v hrdle, tečie z nosa a opúchajú oči. Môžete to však zmeniť, ak viete, čo mu treba servírovať.

Alergia nie je ochorenie v klasickom zmysle slova, ale porucha, počas ktorej imunitný systém reaguje prehnane na neškodnú látku, vyhodnotí ju ako rizikovú a spustí obrannú reakciu.

Čítajte aj: Alergici, cítite to? Najagresívnejší peľ môže ublížiť aj v potravinách

Potraviny, pele, roztoče a spol.

Spúšťačmi alergií bývajú zvyčajne látky bielkovinovej povahy pochádzajúce z rôznych prírodných zdrojov - peľové zrná, roztoče, zvieratá, plesne, hmyz či potraviny. V prvých mesiacoch života sú to najčastejšie prejavy alergií na potraviny prevažne na bielkovinu kravského mlieka. U dojčiat a batoliat je častejší aj výskyt atopického ekzému. V neskoršom veku, približne po prvom roku života, sa znižuje počet potravinových alergií a pribúda alergií spojených s dýchacími cestami – hlavne alergií na pele a roztoče, ktorým sa darí obzvlášť na jar.

Výskyt alergií sa neustále zvyšuje, dá sa hovoriť až o epidemickom náraste,“ hovorí imunológ a alergológ doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. „Okrem dedičných predpokladov má na to významný vplyv životné prostredie. Alergickú reakciu organizmu nie je ľahké zvládnuť, keďže ide o „falošný“ poplach a spočiatku nie je vôbec ľahké určiť, čo vlastne vyprovokovalo takúto reakciu.“

Alergiu zmiernite výživou

Podľa doktora Jeseňáka významnou mierou, ako sa dá znižovať riziko alergií, je zdravá a veku primeraná výživa. „Odporúčame v prvých mesiacoch života, teda v čase dozrievania imunitného systému, dôsledne dbať na výlučné dojčenie.“ V ďalších mesiacoch postupne zaraďujte pestrú stravu, čím pomôžete posilniť imunitný systém a predchádzať alergiám.

Nádejná prevencia proti alergiám: Dajte vášmu dojčaťu arašidy, radia vedci

Jedlom proti alergii

Do prvého roka dieťatko spravidla ochutnáva zo všetkého, od druhého roka by malo aspoň približne papať všetko z potravinovej pyramídy. 

  • 5 porcií mlieka a mliečnych výrobkov denne
  • 3-4 porcie obilnín denne
  • 2-3 porcie zeleniny denne
  • 2 porcie ovocia denne
  • 1-2 porcie mäsa, hydiny, rýb, vajec a strukovín denne

Ak už alergiu má

Pokiaľ ide o správnu výživu alergika, ktorý má problémy s dýchacími cestami, nejestvujú žiadne zázračné potraviny, ktoré by alergiu liečili. Strava alergika by mala obsahovať bohatú zmes mikronutrientov, ktoré sú potrebné pre imunitný systém. Keďže 70 % imunitného systému sídli v črevách, myslite na dostatok prebiotických látok, ktoré pomáhajú zdravšiemu fungovaniu tráviaceho systému. Nezabúdajte na vitamíny D, C a všetky ostatné. Aj keď stravou alergiu nevyliečite, môžete výrazným spôsobom ovplyvniť vhodné dozrievanie imunitného systému.

Nádejný liek na astmu: Chystajú sa ho vyrobiť z ľudského parazita

Pozor na skrížené reakcie

Ak máte doma peľového alergika, môže mať aj skrížené alergické reakcie na jedlo. Preto pozor na:

  • jablko, hrušku, kôstkové ovocie, kivi, koreňovú zeleninu, orechy – krížia sa s peľom brezy
  • pšenicu a ďalšie obilné múky, rajčinu – skrížená reakcia s peľom brezy
  • banán, melón, kamilkový čaj – skrížená reakcia s ambróziou
  • koreňovú zeleninu, fenikel, rascu, kôpor – skrížená reakcia s palinou

Pridajte otužovanie

Z najnovších vedeckých poznatkov, ktoré vychádzajú z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, je pre posilňovanie imunitného systému dôležité dodržiavanie správnej životosprávy s dostatkom aktívneho pohybu na vzduchu, otužovaním a primeraným množstvom spánku. Dieťa prirodzene vystavujte prostrediu, v ktorom sa alergény vyskytujú. Nadmerná úzkostlivá hygiena a antibakteriálna ochrana pri zdravých deťoch môže byť kontraproduktívna.

Súvisiaci článok: Dieťa vyliečite aj jedlom. Aké pomôže uzdraviť to vaše? Pýtali sme sa odborníčky

Alergia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor