Alergia nie je ochorenie v klasickom zmysle slova, ale porucha, počas ktorej imunitný systém reaguje prehnane na neškodnú látku, vyhodnotí ju ako rizikovú a spustí obrannú reakciu.
Čítajte aj: Alergici, cítite to? Najagresívnejší peľ môže ublížiť aj v potravinách
Potraviny, pele, roztoče a spol.
Spúšťačmi alergií bývajú zvyčajne látky bielkovinovej povahy pochádzajúce z rôznych prírodných zdrojov - peľové zrná, roztoče, zvieratá, plesne, hmyz či potraviny. V prvých mesiacoch života sú to najčastejšie prejavy alergií na potraviny prevažne na bielkovinu kravského mlieka. U dojčiat a batoliat je častejší aj výskyt atopického ekzému. V neskoršom veku, približne po prvom roku života, sa znižuje počet potravinových alergií a pribúda alergií spojených s dýchacími cestami – hlavne alergií na pele a roztoče, ktorým sa darí obzvlášť na jar.
„Výskyt alergií sa neustále zvyšuje, dá sa hovoriť až o epidemickom náraste,“ hovorí imunológ a alergológ doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. „Okrem dedičných predpokladov má na to významný vplyv životné prostredie. Alergickú reakciu organizmu nie je ľahké zvládnuť, keďže ide o „falošný“ poplach a spočiatku nie je vôbec ľahké určiť, čo vlastne vyprovokovalo takúto reakciu.“
Alergiu zmiernite výživou
Podľa doktora Jeseňáka významnou mierou, ako sa dá znižovať riziko alergií, je zdravá a veku primeraná výživa. „Odporúčame v prvých mesiacoch života, teda v čase dozrievania imunitného systému, dôsledne dbať na výlučné dojčenie.“ V ďalších mesiacoch postupne zaraďujte pestrú stravu, čím pomôžete posilniť imunitný systém a predchádzať alergiám.
Nádejná prevencia proti alergiám: Dajte vášmu dojčaťu arašidy, radia vedci
Jedlom proti alergii
Do prvého roka dieťatko spravidla ochutnáva zo všetkého, od druhého roka by malo aspoň približne papať všetko z potravinovej pyramídy.
- 5 porcií mlieka a mliečnych výrobkov denne
- 3-4 porcie obilnín denne
- 2-3 porcie zeleniny denne
- 2 porcie ovocia denne
- 1-2 porcie mäsa, hydiny, rýb, vajec a strukovín denne
Ak už alergiu má
Pokiaľ ide o správnu výživu alergika, ktorý má problémy s dýchacími cestami, nejestvujú žiadne zázračné potraviny, ktoré by alergiu liečili. Strava alergika by mala obsahovať bohatú zmes mikronutrientov, ktoré sú potrebné pre imunitný systém. Keďže 70 % imunitného systému sídli v črevách, myslite na dostatok prebiotických látok, ktoré pomáhajú zdravšiemu fungovaniu tráviaceho systému. Nezabúdajte na vitamíny D, C a všetky ostatné. Aj keď stravou alergiu nevyliečite, môžete výrazným spôsobom ovplyvniť vhodné dozrievanie imunitného systému.
Nádejný liek na astmu: Chystajú sa ho vyrobiť z ľudského parazita
Pozor na skrížené reakcie
Ak máte doma peľového alergika, môže mať aj skrížené alergické reakcie na jedlo. Preto pozor na:
- jablko, hrušku, kôstkové ovocie, kivi, koreňovú zeleninu, orechy – krížia sa s peľom brezy
- pšenicu a ďalšie obilné múky, rajčinu – skrížená reakcia s peľom brezy
- banán, melón, kamilkový čaj – skrížená reakcia s ambróziou
- koreňovú zeleninu, fenikel, rascu, kôpor – skrížená reakcia s palinou
Pridajte otužovanie
Z najnovších vedeckých poznatkov, ktoré vychádzajú z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, je pre posilňovanie imunitného systému dôležité dodržiavanie správnej životosprávy s dostatkom aktívneho pohybu na vzduchu, otužovaním a primeraným množstvom spánku. Dieťa prirodzene vystavujte prostrediu, v ktorom sa alergény vyskytujú. Nadmerná úzkostlivá hygiena a antibakteriálna ochrana pri zdravých deťoch môže byť kontraproduktívna.
Súvisiaci článok: Dieťa vyliečite aj jedlom. Aké pomôže uzdraviť to vaše? Pýtali sme sa odborníčky