Hoci sa to nezdá, bez mužského pohlavného hormónu testosterónu by pohodlný a bezproblémový život nemohla žiť ani žena. Funkcia testosterónu totiž nespočíva len v tvorbe pohlavných orgánov muža, v tele je oveľa dôležitejší.
Že ho máte, si väčšinou všimnete, až keď jeho hladina neprirodzene stúpne a vy to zbadáte na svojom tele – nadmerné ochlpenie, mastné vlasy či pleť, plešatenie a problémy s počatím. Podľa profesora Luboslava Stárku z Endokrinologického ústavu v Prahe však tento hormón zlepšuje tvorbu proteínov v tele a má priaznivý účinok na metabolizmus cukrov. Zle je teda, aj ak ho máte primálo. Ako to zistíte?
Ženská verzia sexuálnej pilulky je na svete! Nie je však pre všetky
5 signálov, že máte málo testosterónu
1. Nadváha – najmä v oblasti brucha. Testosterón totiž pomáha regulovať správne rozmiestnenie svalovej hmoty a tuku na tele, jeho nedostatok naopak prospeje tukom obzvlášť tým v páse. Ako uviedol profesor Stárka pre portál iDnes.cz, testosterón sa na kilách navyše síce priamo nepodieľa, ovplyvňuje však pomer tuku a svalov.
2. Únava – podľa jednej vedeckej štúdie ľudia s nízkymi hladinami testosterónu sa rýchlejšie vyčerpajú a sú menej aktívni v porovnaní s rovesníkmi s normálnou hladinou tohto hormónu.
3. Depresie a úzkosti – ak trpíte nonstop únavou, tá ide ruka v ruke s melancholickou náladou a skleslosťou. Veci zistili, že ženy medzi 25. a 53. rokom so zníženou hladinou mužského hormónu majú väčšiu pravdepodobnosť rozvinutia depresie ako ženy s primeranými hodnotami a to isté sa týka aj úzkostnej poruchy.
4. Slabé kosti – za riedke kosti väčšinou môže osteoporóza, pri ktorej sa ako kľúčový faktor ukazuje nedostatok hormónu estrogénu. Obzvlášť po menopauze hladina tohto hormónu u žien výrazne klesá. Podľa harvardskej štúdie však za rednutie kostí môže aj príliš málo testosterónu. Zistilo sa napríklad, že v prípade liečby osteoporózy nemusí byť podanie estrogénu dostačujúce, pokiaľ žene chýba súčasne aj testosterón.
5. Nezáujem o sex – testosterón k túžbe nenakopne len muža ale aj ženu, a keď vám chýba, spravidla oň stratíte záujem. A ak sa aj k milovaniu dopracujete, zrejme si ho neužijete tak, ako ste zvyknutá. Podľa výskumov menej testosterónu ženy totiž môže ovplyvniť vašu schopnosť prežiť orgazmus.
Žite zdravo
Ak ste práve zistili, že nedostatok mužského hormónu sa možno týka aj vás, nepotešíme vás – rýchly recept či pilulka na jeho vyrovnanie totiž neexistuje. „Súčasné odporúčania svetových lekárskych spoločností k podávaniu testosterónu ženám s jeho nedostatočným zásobením hovorí o nevhodnosti hormonálnej substituúcie u žien, s výnimkou tých, ktoré v dôsledku androgénnej nedostatočnosti majú sexuálnu apetenciu utlmenú natoľko, že komplikuje ich sexuálny život i partnerský vzťah,“ komentuje testosterónovú poruchu profesor Luboslav Stárka. Jednu radu však predsa len má: „K lepšej hormonálnej súhre všeobecne dochádza pri aktívnom živote po fyzickej, psychickej i spoločenskej stránke,“ uzatvára český odborník.