MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj ženy ho potrebujú! 5 vážnych signálov, že vám chýba testosterón

Únava a depresia môžu byť príznakom nedostatku testosterónu.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj ženy ho potrebujú! 5 vážnych signálov, že vám chýba testosterón

„Horkokrvný“ testosterón má aj jemnejšie pohlavie. Problém je, ak málo!

Hoci sa to nezdá, bez mužského pohlavného hormónu testosterónu by pohodlný a bezproblémový život nemohla žiť ani žena. Funkcia testosterónu totiž nespočíva len v tvorbe pohlavných orgánov muža, v  tele je oveľa dôležitejší.

Že ho máte, si väčšinou všimnete, až keď jeho hladina neprirodzene stúpne a vy to zbadáte na svojom tele – nadmerné ochlpenie, mastné vlasy či pleť, plešatenie a problémy s počatím. Podľa profesora Luboslava Stárku z Endokrinologického ústavu v Prahe však tento hormón zlepšuje tvorbu proteínov v tele a má priaznivý účinok na metabolizmus cukrov. Zle je teda, aj ak ho máte primálo. Ako to zistíte?

Ženská verzia sexuálnej pilulky je na svete! Nie je však pre všetky

5 signálov, že máte málo testosterónu

1. Nadváha – najmä v oblasti brucha. Testosterón totiž pomáha regulovať správne rozmiestnenie svalovej hmoty a tuku na tele, jeho nedostatok naopak prospeje tukom obzvlášť tým v páse. Ako uviedol profesor Stárka pre portál iDnes.cz, testosterón sa na kilách navyše síce priamo nepodieľa, ovplyvňuje však pomer tuku a svalov.
2. Únava – podľa jednej vedeckej štúdie ľudia s nízkymi hladinami testosterónu sa rýchlejšie vyčerpajú a sú menej aktívni v porovnaní s rovesníkmi s normálnou hladinou tohto hormónu.
3. Depresie a úzkosti – ak trpíte nonstop únavou, tá ide ruka v ruke s melancholickou náladou a skleslosťou. Veci zistili, že ženy medzi 25. a 53. rokom so zníženou hladinou mužského hormónu majú väčšiu pravdepodobnosť rozvinutia depresie ako ženy s primeranými hodnotami a to isté sa týka aj úzkostnej poruchy.
4. Slabé kosti – za riedke kosti väčšinou môže osteoporóza, pri ktorej sa ako kľúčový faktor ukazuje nedostatok hormónu estrogénu. Obzvlášť po menopauze hladina tohto hormónu u žien výrazne klesá. Podľa harvardskej štúdie však za rednutie kostí môže aj príliš málo testosterónu. Zistilo sa napríklad, že v prípade liečby osteoporózy nemusí byť podanie estrogénu dostačujúce, pokiaľ žene chýba súčasne aj testosterón.
5. Nezáujem o sex – testosterón k túžbe nenakopne len muža ale aj ženu, a keď vám chýba, spravidla oň stratíte záujem. A ak sa aj k milovaniu dopracujete, zrejme si ho neužijete tak, ako ste zvyknutá. Podľa výskumov menej testosterónu ženy totiž môže ovplyvniť vašu schopnosť prežiť orgazmus.

Žite zdravo

Ak ste práve zistili, že nedostatok mužského hormónu sa možno týka aj vás, nepotešíme vás – rýchly recept či pilulka na jeho vyrovnanie totiž neexistuje. „Súčasné odporúčania svetových lekárskych spoločností k podávaniu testosterónu ženám s jeho nedostatočným zásobením hovorí o nevhodnosti hormonálnej substituúcie u žien, s výnimkou tých, ktoré v dôsledku androgénnej nedostatočnosti majú sexuálnu apetenciu utlmenú natoľko, že komplikuje ich sexuálny život i partnerský vzťah,“ komentuje testosterónovú poruchu profesor Luboslav Stárka. Jednu radu však predsa len má: „K lepšej hormonálnej súhre všeobecne dochádza pri aktívnom živote po fyzickej, psychickej i spoločenskej stránke,“ uzatvára český odborník.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor