MENU
rodina-a-tehotenstvo

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Sledujú ich na každom rohu. Cez aplikácie rodičia dohliadajú na pohyb dieťaťa.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Hoci kriminalita preukázateľne klesá, rodičovský strach o svoje ratolesti narastá. Kontrola detí cez mobilné aplikácie nepomáha, ale prináša viac úzkosti.

Svet je pre deti príliš nebezpečný, a preto ich treba čo najviac chrániť a kontrolovať. Zahraničné streľby na školách, záhadné dodávky, ktoré majú lákať deti, aj správy o násilí, ktoré prostredníctvom médií vyvolávajú v ustarostených rodičoch pocit, že sme v permanentnom ohrození. Opak je však pravdou a hoci kriminalita podľa policajných štatistík aj na Slovensku posledné roky rapídne klesá, pribúda počet tých, ktorí majú opačný pocit.

Čítajte aj: Vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!

Úzkosťou trpia najmä rodičia, ktorí sa strachujú o svoje deti. Na pomoc im prichádzajú rôzne mobilné GPS vychytávky, ktoré majú potomkov kontrolovať na každom rohu. Odborníci však pred týmto trendom varujú. Prečo je digitálny dohľad rodičov nezdravý? 

Mami, som OK

Americká spoločnosť Three Square Market prišla so šikovnou vychytávkou. Vytvorila aplikáciu pre inteligentné zariadenia nazvanú Mom, I am OK čiže v preklade „Mami, som v poriadku“. Starostliví rodičia sa tak môžu s deťmi dohodnúť na pravidelných hláseniach prostredníctvom spomínaného programu. Na telefóne v danú hodinu zabliká upozornenie, že prišiel čas dať o sebe vedieť. Dieťa klikne na tlačidlo, že je všetko v poriadku, rodičia správu dostanú a upokoja sa. Ak by sa však neohlásilo, odovzdá aplikácia rodičom, prípadne polícii, dáta, ktoré zbierala o jeho polohe a navštívených miestach.   

Odložte mobily! Môžu za hrozivé čísla pádov malých detí z výšky

Ako väzni

Tieto informácie sa získavajú prostredníctvom takzvaného geofencingu. Ide o určovanie pohybu dieťaťa, ktoré ak opustí určitú oblasť, aplikácia okamžite upozorní rodičov. Dozvedia sa tiež o tom, ak zašlo do miest, ktoré mu výslovne zakázali. Aplikácia je takmer totožná s tou, ktorú firma predáva americkým vládnym jednotkám a s jej pomocou sa sledujú podmienečne prepustení väzni. Ak môže podobná technológia monitorovať bývalého trestanca, prečo by sa nedala využiť tiež na udržiavanie ľudí v bezpečí? Teda v tomto prípade detí? Odborníci však protestujú.

Stupňovanie úzkosti

Aplikácia sa predáva najmä v Spojených štátoch, no o niečo podobné sa pokúšajú aj iné digitálne vychytávky, ktoré sú dostupné tiež na Slovensku. Na digitálnu kontrolu detí slúžia napríklad takzvané inteligentné hodinky pre deti, ktoré sa dajú spárovať s mobilom rodiča. Dotykové hodinky sú vybavené GPS lokátorom, umožňujú odposluch zvukov, kontrolovať vymedzený priestor k pohybu a je možné SOS volanie. Takéto sústavné kontrolovanie však podľa odborníkov v konečnom dôsledku neprispieva rodičom a ani dieťaťu. 

Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove zabudnite

Prenasledovanie

„Ak rodičia neustále sledujú upozornenia, či ich dieťa je v poriadku, môže to v nich vyvolávať paranoidný pocit, že v bezpečí nie je, ak sa chvíľu neozve. Na druhej strane dieťa, ktoré permanentne čelí otázke, či sa mu nič nestalo, si zakaždým uvedomí, že by sa mu kedykoľvek niečo stať mohlo,“ objasňuje psychologický efekt rodičovského prenasledovania cez digitálne médiá uznávaná psychologička Lisa Damourová, ktorá pravidelne píše stĺpčeky o výchove do New York Times. 

Damourová radí, že namiesto aplikácií by mali rodičia viesť svoje deti, ako predchádzať nebezpečenstvu. „Rodičia by preto mali svoje deti vychovať tak, aby sa im hlásili sami, keď uznajú za vhodné. Dohľad by mal byť len poslednou poistkou,“ dodáva. 

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor