Svet je pre deti príliš nebezpečný, a preto ich treba čo najviac chrániť a kontrolovať. Zahraničné streľby na školách, záhadné dodávky, ktoré majú lákať deti, aj správy o násilí, ktoré prostredníctvom médií vyvolávajú v ustarostených rodičoch pocit, že sme v permanentnom ohrození. Opak je však pravdou a hoci kriminalita podľa policajných štatistík aj na Slovensku posledné roky rapídne klesá, pribúda počet tých, ktorí majú opačný pocit.
Čítajte aj: Vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!
Úzkosťou trpia najmä rodičia, ktorí sa strachujú o svoje deti. Na pomoc im prichádzajú rôzne mobilné GPS vychytávky, ktoré majú potomkov kontrolovať na každom rohu. Odborníci však pred týmto trendom varujú. Prečo je digitálny dohľad rodičov nezdravý?
Mami, som OK
Americká spoločnosť Three Square Market prišla so šikovnou vychytávkou. Vytvorila aplikáciu pre inteligentné zariadenia nazvanú Mom, I am OK čiže v preklade „Mami, som v poriadku“. Starostliví rodičia sa tak môžu s deťmi dohodnúť na pravidelných hláseniach prostredníctvom spomínaného programu. Na telefóne v danú hodinu zabliká upozornenie, že prišiel čas dať o sebe vedieť. Dieťa klikne na tlačidlo, že je všetko v poriadku, rodičia správu dostanú a upokoja sa. Ak by sa však neohlásilo, odovzdá aplikácia rodičom, prípadne polícii, dáta, ktoré zbierala o jeho polohe a navštívených miestach.
Odložte mobily! Môžu za hrozivé čísla pádov malých detí z výšky
Ako väzni
Tieto informácie sa získavajú prostredníctvom takzvaného geofencingu. Ide o určovanie pohybu dieťaťa, ktoré ak opustí určitú oblasť, aplikácia okamžite upozorní rodičov. Dozvedia sa tiež o tom, ak zašlo do miest, ktoré mu výslovne zakázali. Aplikácia je takmer totožná s tou, ktorú firma predáva americkým vládnym jednotkám a s jej pomocou sa sledujú podmienečne prepustení väzni. Ak môže podobná technológia monitorovať bývalého trestanca, prečo by sa nedala využiť tiež na udržiavanie ľudí v bezpečí? Teda v tomto prípade detí? Odborníci však protestujú.
Stupňovanie úzkosti
Aplikácia sa predáva najmä v Spojených štátoch, no o niečo podobné sa pokúšajú aj iné digitálne vychytávky, ktoré sú dostupné tiež na Slovensku. Na digitálnu kontrolu detí slúžia napríklad takzvané inteligentné hodinky pre deti, ktoré sa dajú spárovať s mobilom rodiča. Dotykové hodinky sú vybavené GPS lokátorom, umožňujú odposluch zvukov, kontrolovať vymedzený priestor k pohybu a je možné SOS volanie. Takéto sústavné kontrolovanie však podľa odborníkov v konečnom dôsledku neprispieva rodičom a ani dieťaťu.
Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove zabudnite
Prenasledovanie
„Ak rodičia neustále sledujú upozornenia, či ich dieťa je v poriadku, môže to v nich vyvolávať paranoidný pocit, že v bezpečí nie je, ak sa chvíľu neozve. Na druhej strane dieťa, ktoré permanentne čelí otázke, či sa mu nič nestalo, si zakaždým uvedomí, že by sa mu kedykoľvek niečo stať mohlo,“ objasňuje psychologický efekt rodičovského prenasledovania cez digitálne médiá uznávaná psychologička Lisa Damourová, ktorá pravidelne píše stĺpčeky o výchove do New York Times.
Damourová radí, že namiesto aplikácií by mali rodičia viesť svoje deti, ako predchádzať nebezpečenstvu. „Rodičia by preto mali svoje deti vychovať tak, aby sa im hlásili sami, keď uznajú za vhodné. Dohľad by mal byť len poslednou poistkou,“ dodáva.
Môže vás zaujímať:
- Vážna choroba z nedostatku spánku! Koľko spávajú vaše deti?
- 10 tipov, ako pripraviť vaše deti na školskú rutinu
- Bolí vášho škôlkara chrbátik či hlava? Skontrolujte mu topánky
- Prichádza nová revolučná diagnostika očí, zrak detí skontroluje smartfón!
- Späť do školy! Ako zistíte, či školská taška vášho dieťaťa váži príliš veľa? Dodržte pravidlo 10