MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj úplne bežná činnosť môže vlasy okrádať o vlhkosť. Ako im pomôcť?

Suchým vlasom pomôže správna domáca starostlivosť.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Aj úplne bežná činnosť môže vlasy okrádať o vlhkosť. Ako im pomôcť?

Suché vlasy sú rozlietané, chýba im lesk a často idú ruka v ruke s polámanými končekmi. Mnoho dokáže zachrániť aj správna domáca starostlivosť.

Za suchými vlasmi sa môže skrývať genetika, ale aj pravidelná zmena farebného odtieňa či časté fénovanie alebo vyrovnávanie vlasov. Objaviť sa môžu aj pri hormonálnych zmenách, najmä po
menopauze, skrývať sa za nimi môže i úplne bežná činnosť.

Správna teplota i šampón

Ako často si umývate vlasy? Určite tak v prípade suchých vlasov nerobte častejšie ako každé tri dni. V ideálnom prípade si ich umývajte každých päť až sedem dní. Vždy používajte skôr vlažnú ako horúcu vodu. Aj tieto maličkosti môžu vlasy oberať o vlhkosť. Siahnite po šampónoch, ktoré sú určené špeciálne na suché vlasy. Musia obsahovať látky, ktoré dokážu viazať vlhkosť. Vhodné sú rastlinné oleje, ale napríklad aj urea. Výborné sú i prípravky na báze mliečnych proteínov alebo pšeničných a sójových výťažkov.

Anketa
Máte suché vlasy?

Po umytí vlhkosť vysajte uterákom, jemne si ho pritláčajte, určite hlavu nešúchajte. Používajte prípravky na ľahké rozčesávanie, vlasy potom budú pôsobiť hladšie. Počítajte s tým, že mokré vlasy
sú desaťkrát citlivejšie

Po kvapkách

Na príliš suché konce aplikujte oleje. Stačia tri, štyri kvapky, ktoré rozotrite medzi dlaňami. Potom si nimi prejdite po vlasoch, sústreďte sa najmä na spodnú časť dĺžok. Oleje im dodajú vlhkosť a výživné látky. Zvoliť si môžete olivový, jojobový, mandľový, kokosový alebo arganový olej. Bez problémov nájdete prírodné prípravky, ktoré sú určené na kozmetickú starostlivosť. Raz za týždeň, dva si môžete vyrobiť aj domácu vlasovú masku. K overenej klasike patrí olej so žĺtkom.

Doprajte im masáž

Vyskúšať sa oplatí aj voňavý odvar, ktorý si pripravíte zo sušených kvetov ibišteka. Zoberte ich asi za hrsť a zalejte pol litrom vriacej vody. Nechajte dvadsať minút lúhovať, vychladnúť. Vlažný ibištekový odvar si vmasírujte do vlasovej pokožky, nechajte pôsobiť a po desiatich minútach opláchnite vodou. Masáž hlavy si však doprajte pravidelne. Podporí prekrvenie a zlepší sa i tvorba mazu. Vždy, ak máte možnosť, nechajte si vlasy voľne presušiť. Fénovanie, najmä horúcim vzduchom, opäť zbytočne podporí vysušovanie. Na noc si môžete vlasy voľne zapliecť. Vysušovanie môže zhoršiť aj ich šúchanie o vankúš. Oplatí sa porozmýšľať i o novej obliečke. Po lesklých hodvábnych materiálov budú vlasy kĺzať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor